שתף קטע נבחר

יו"ר ועד משרד החוץ: "שליח המשרד מרוויח פחות משליח פיצה"

חנן גודר, יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, אמר בטקס הרמת כוסית בהשתתפות ראש הממשלה ושר החוץ נתניהו: "שירות החוץ מחוץ, קצוץ ורצוץ. אני לא יכול לציין את הגורמים למשבר כי אני בשדה מוקשים"

"שירות החוץ הוא שירות נחוץ, ולצערי הוא הפך לשירות מחוץ, קצוץ ורצוץ". כך אמר אתמול (ד') יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, חנן גודר, בטקס הרמת כוסית לכבוד ראש השנה בהשתתפות עובדי המשרד וראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו. גודר אמר בנאומו דברים קשים ורמז לכך שהאחריות למשבר החריף במשרד נופלת על כתפיו של נתניהו.

 

גודר פתח: "אני בתוך שדה מוקשים, אני מתקשה לומר את כל מה שאני חושב על מה שקורה כאן, כי אני מנומס". עם זאת הוא פנה לנתניהו ואמר: "אדוני שר החוץ, האם אתה יודע שבמקום 3,000 מתמודדים לקורס צוערים השנה ניגשו 800 מתמודדים בלבד? האם ידעת שבעבר התמודדו ארבע מתמודדות על כל מקום של בת שירות, והשנה התקשה המשרד לגייס מתמודדות? האם ידעת שעל 12 תפקידי שגריר ב-12 מדינות היה רק מתמודד אחד? האם ידעת ש-30% מהנכנסים לקורס הצוערים עוזבים את הקריירה הנחשקת הזו בתוך שמונה שנים?".

 

גודר המשיך ותיאר את מצבם של עובדי המשרד: "האם ידעת שהמגזר היחיד במדינה שמפריש לפנסיה הפרשות פיקטיביות, הנמוכות מההפרשה האמיתית, יושב כאן באולם? האם ידעת ששליח עמ"י (עובד מקומי ישראלי) בחו"ל מרוויח פחות משליח פיצה? האם ידעת שמול שישה דיפלומטים ישראלים באו"ם נמצאים במצטבר 600 דיפלומטים ממדינות הליגה הערבית?".

 

הפגנת BDS בפריז. "מול 6 דיפלומטים ישראלים - 600 מהליגה הערבית" (צילום: AP) (צילום: AP)
הפגנת BDS בפריז. "מול 6 דיפלומטים ישראלים - 600 מהליגה הערבית"(צילום: AP)
 

 

"אנשינו לא מקבלים את ארגז הכלים הראוי"

גודר פנה שנית לנתניהו: "כן אדוני, אני לא מתבייש לומר שאני גאה במדינה שהקימו הורינו ושעליה נלחמנו. נכון שהמדים שלנו הם חליפות וכלי הנשק עשויים מנאומים, מצגות וקורסים אבל אנחנו נילחם בכול פורום ומול כול גורם הבא להחרים, לנדות ולפגוע במדינת ישראל".

 

יו"ר ועד העובדים המשיך ופירט על אודות המצב הקשה לטענתו: "איך אומרים שהארגון במשבר מבלי לציין את הגורמים למשבר? איך אומרים שהמורל נמוך בלי לציין מה הסיבות למצב הזה? איך אומרים 'תפקוד לקוי' בלי לפרט מה הביא לכך? אני לא מדוכדך, אני לא מדוכא, אני רוצה להילחם, אבל אני חש שאנשינו, 'השכפ"ץ הדיפלומטי' של המדינה, אינם מקבלים את ארגז הכלים הראוי".

  

ראש הממשלה נתניהו נאם גם הוא באירוע, אך התייחס להתפתחויות הדיפלומטיות באזור ולא למצב עובדי המשרד. בנאומו אמר כי "מה שקורה בפועל עם גוש המדינות הערביות לא קרה בתולדותינו גם כשחתמנו על הסכמים. שיתוף הפעולה בדרכים שונות וברמות שונות עדיין לא חוצה את רף ההחצנה, אבל מה שיש מתחת לרף הרבה יותר גדול מכל תקופה אחרת בתולדות ישראל. זה שינוי עצום. כל העולם משתנה".

 

נתניהו הוסיף כי אין משמעות הדבר שהשינוי קורה בפורומים הבינלאומיים - באו"ם ובאונסק"ו. הוא הדגיש: "זה קורה חרף העובדה שלצערנו הפלסטינים עדיין לא שינו את התנאים להסדר מדיני, שהם בלתי קבילים על חלק גדול בציבור. זה קורה כי אנחנו מטפחים שתי עוצמות שיחד מביאות את השלישית: מטפחים כמדיניות את העוצמה הכלכלית-טכנולוגית, שמאפשרת לטפח את העוצמה הצבאית-מודיעינית של ישראל, והשילוב שלהן נותן עוצמה מדינית".

 

בחודשים האחרונים עובדי השגרירות מחו על מצבם ואף איימו בשביתה על רקע טענות לשחיקה בשכר וסחבת במשא ומתן מול משרד האוצר. בחודש שעבר פורסם כי יציאת משלחות לפולין נמצאת בסכנה עקב עיצומי המשרד שכוללים אי הנפקת דרכונים דיפלומטיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ועד עובדי משרד החוץ חנן גודר
מומלצים