שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

שר החינוך שחושב שכל המורים שלו גנבים

שנת הלימודים במצרים נפתחה בסערה עוד לפני שבכלל נפתחה בפועל לאחר ששר החינוך טען שמחצית מהמורים גנבים והיתר גנבים ולא מתאימים לתפקיד: "יש לי 700 אלף מורים, אבל אני זקוק רק ל-20 אחוזים מהם"

שר החינוך המצרי ד"ר טארק שאווקי ()
שר החינוך המצרי ד"ר טארק שאווקי

 

שנת הלימודים במצרים תחל רק ב-23 בספטמבר, אך מערכת החינוך בארץ הנילוס כבר גועשת ורועשת. הסיבה לכך היא ראיון שהעניק שר החינוך, ד"ר טארק שאווקי, לעיתון הממשלתי "אל-אח'באר" שבו יצא למתקפה חריפה ביותר נגד המורים במדינה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

"אני מגנה את המורה שמה שמעניין אותו זה רק להגדיל את המשכורת שלו ושמרים את קולות אף שאינו מתאים לתפקיד", אמר שר החינוך המצרי. "אני לא זקוק לו. חצי ממשרד החינוך גנבים והחצי השני גם גנבים וגם לא מתאימים לתפקיד". בהמשך התלונן ד"ר שאווקי ש-70 מיליון לירות מצריות מתוך התקציב של משרד החינוך המצרי, שעומד על 80 מיליון לירות, מושקעות במענקים ובמשכורות של "אנשים שאני לא זקוק להם". ואם זה לא מספיק: "יש לי 700 אלף מורים, אבל אני זקוק רק ל-20 אחוזים מהם".

  

חוזרים בקרוב לספסל הלימודים. תלמידים במצרים (צילום: AP) (צילום: AP)
חוזרים בקרוב לספסל הלימודים. תלמידים במצרים(צילום: AP)

בעקבות הראיון השנוי במחלוקת של שר החינוך המצרי סערו הרוחות והמורים במדינה הבהירו שהם אינם מוכנים לשתוק. "אנחנו נתבע אותו ונגיב על הדברים בצורה הולמת ובהתאם למה שמגיע לו בכל סוגי אמצעי התקשורת", אמר מזכ"ל איגוד המורים העצמאי, חוסיין איבראהים, שהאשים את הבכיר המצרי בהוצאת דיבתם של המורים.  "ההיסטוריה שלנו מלמדת שכאשר ניהלנו קרבות רבים מהסוג הזה נגד בכירים רבים במערכת החינוך, ניצחנו ואנחנו ננצח למען הכבוד של מורי מצרים".

 

המורים במצרים לא מוכנים לעבור בשתיקה

התביעה שצפויים המורים להגיש מתבססת על סעיף 137 בחוק העונשין המצרי שקובע עונש של חצי שנת מאסר בגין הוצאת דיבה. העונש יכול להיות חמור אף יותר במקרה שהוצאת הדיבה נעשתה באחד מהעיתונים המודפסים.

 

באיגוד המורים העצמאי אף פרסמו הודעה שנשלחה לשר ובה דרשו ממנו להתנצל על דבריו או להתפטר מתפקידו. "השר הגיבור שחושב שהוא מבין בהכול אף שהוא לא נתן שום דבר למערכת החינוך המצרית, לא ביקר בבית ספר אחד מתוך 50 אלף בתי ספר ולא נפגש עם מורה אחד בבית ספר במצרים". 

 

 

מונא ריפאעי, לשעבר עוזרת שר החינוך במצרים, גם נחלצה להגנתם של המורים ואמרה ש"המורים אינם שודדים או גנבים כמו שטען השר". בנוסף, היא קראה לחקור את התבטאויותיו הקשות והזכירה שאין זו הפעם הראשונה שבה הוא מתבטא בצורה קשה כל כך נגד המורים ועובדי משרדו, שבעבר כונו על ידו ככושלים.

 

שר החינוך מנסה למזער נזקים

השר ומשרד החינוך המצרי הבינו את גודל הסערה וטענו שמדובר בציטוטים שגויים שנועדו לתקוע טריז בינו לבין המורים במצרים."איני חושב שאני צריך להבהיר את ההערכה שאני רוחש למורים באמצעות הצהרות תקשורתיות חדשות", אמר שר החינוך ד"ר שאווקי בניסיון למזער נזקים. "אני תמיד מדגיש בכל הזדמנות את אמונתי המלאה שהמורים הם הקו הראשון בכל רפורמה במערכת החינוך".

 

בעקבות תגובתו של שר החינוך וניסיונו להעביר את האשמה לעיתון שציטט את דבריו, לטענתו בצורה לא מדויקת, יצא העיתון הממשלתי "אל-אח'באר" בגרסה משלו. העיתונאי ריפעת פיאד, שראיין את שר החינוך המצרי, טען כי הדברים של ד"ר שאווקי אכן נאמרו ושהראיון עמו הוקלט. הוא גם אמר שהבוסים שלו מחקו חלקים נוספים בראיון שהיו יכולים לגרום לפיטוריו המיידיים של שר החינוך.

 

גם ברשתות החברתיות במצרים סערו הרוחות בעקבות דבריו הקשים של שר החינוך נגד המורים שלו, ואחד ההאשטאגים שנוצרו בעקבות הפרשה נכתב כאילו מגרונם של המורים: "אנחנו לא גנבים. אתה הוא הגנב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טען שדבריו צוטטו בצורה לא מדויקת. ד"ר טארק שאווקי
מומלצים