שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  דיווח: ישראל תקבל תיעוד על הקשר בין ארגנטינה לנאצים

  במסגרת ביקור נתניהו בבואנוס איירס יכריז הנשיא מאקרי על העברת 139 אלף מסמכים הנוגעים לקשר בין משטר פרון להנהגה הנאצית ולפושעים שמצאו מקלט בארגנטינה: "מידע בעל ערך לעם היהודי". לקראת הביקור: בבירה נתלו כרזות שעליהן נכתב "נתניהו מבוקש על רצח העם הפלסטיני"

   

  אדולף אייכמן. נחטף בארגנטינה, הוצא להורג בישראל ()
  אדולף אייכמן. נחטף בארגנטינה, הוצא להורג בישראל

  לקראת הגעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו היום (ב') לביקור בארגנטינה : כלי תקשורת במדינה מדווחים שהנשיא מאוריסיו מאקרי יתחייב להעביר לישראל ארכיונים שבהם תיעוד של הקשרים בין ארגנטינה לבין המשטר הנאצי במהלך מלחמת העולם השנייה, ובעיקר בשנים שאחריה – שבהן סייע משטרו של חואן דומינגו פרון לבכירים נאצים שנמלטו לבואנוס איירס ומצאו מקלט במדינה.

   

  בדיווחים צוטט מקור מקומי שטען שקיים תיעוד של הקשרים בין השלטון בארגנטינה לבין גרמניה, ושהמידע שיועבר לישראל יהיה "בעל ערך רב לעם היהודי". על העברת הארכיונים, צוין, עמל בחודשים האחרונים השגריר הישראלי בבואנוס איירס אילן סטולמן.

   

  בישראל רואים במהלך אות להגברת הפתיחות עם ארגנטינה. ככל הנראה מדובר בסריקות של 139,544 תמונות ומסמכים של משרד החוץ במדינה בתקופת השואה ובשנים שאחרי המלחמה, והם עשויים ללמד על התנהגות של הדיפלומטים הארגנטינים באותה תקופה.

   


  בני הזוג נתניהו בדרך לארגנטינה (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
  בני הזוג נתניהו בדרך לארגנטינה(צילום: אבי אוחיון לע"מ)
   

  לא מדובר במסמכים הראשונים הנוגעים לתקופת מלחמת העולם השנייה ולשואה שארגנטינה מוסרת בשנה האחרונה. בחודש יוני השלים משרד החוץ בבואנוס איירס העברת 38,779 מסמכים למוזיאון השואה בוושינגטון, ובהם בעיקר מכתבים, טלגרמות ומאמרי עיתונות. גם ישראל קיבלה בשנים האחרונות מארגנטינה מסמכים הקשורים בתקופה, אולם על פי הדיווחים היום, הארכיונים שעל העברתם יכריז הנשיא מאקרי יהיו בעלי תוכן משמעותי יותר.

   

  פושעים נאצים רבים נמלטו בשנים שאחרי מלחמת העולם למדינות שונות בדרום אמריקה. שני המוכרים ביותר שהגיעו לארגנטינה הם כמובן אדולף אייכמן (שנלכד על ידי המוסד ב-1960 בבואנוס איירס והוצא להורג בישראל), ואריך פריבקה, קצין וואפן אס.אס שנמלט לארגנטינה וחי בה עד שנות ה-90, לפני שהוסגר לאיטליה.

   

  כרזות שנתלו בבואנוס איירס לקראת הגעת נתניהו:

   (צילום: ההסתדרות הציונית) (צילום: ההסתדרות הציונית)
  (צילום: ההסתדרות הציונית)

   (צילום: ההסתדרות הציונית) (צילום: ההסתדרות הציונית)
  (צילום: ההסתדרות הציונית)

  הביקור של נתניהו בבואנוס איירס – כחלק ממסעו בדרום אמריקה - יעסוק בין השאר בשיתוף פעולה בין ישראל לארגנטינה בתחומי סחר, טכנולוגיה וביטחון.

   

  לקראת הגעתו תלו פעילים פרו פלסטינים תלו שלטים עם תמונתו והכיתוב "מבוקש על פשעים נגד זכויות אדם ורצח עם הפלסטיני". בנוסף נתלו תמונות של נתניהו במדי אס.אס עם הכיתוב "החוצה ציונים מפלסטינה, החוצה נתניהו".

   

  סגן וממלא מקום יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל, העומד בראש המאבק באנטישמיות העולמית: "אנו רואים בחומרה את השלטים שנתלים ביום ההיסטורי הזה. ההסתדרות הציונית העולמית תמשיך להיאבק בנגע הזה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אדולף אייכמן. נחטף בארגנטינה, הוצא להורג בישראל
  מומלצים