שתף קטע נבחר

אחותו של הח"כ שהתפטר כי נכח בחתונת בנה עם גבר: "גועל נפש שלא מקבלים את האחר"

בשיחה עם ynet הגיבה סוזי בן צבי על התפטרותו של אחיה, ח"כ יגאל גואטה מש"ס, מהכנסת לאחר שנכח בחתונה הגאה של בנה: "אני מאוד כועסת. הייתי בשוק ששמעתי שהתפטר. יש הרבה קנאים בש"ס. מצטערת שהגענו למצב הזה". רבנים תומכי ש"ס: "מאן דהוא מנבחרי ומייצגי הציבור החרדי חילל שמיים בפרהסיה"

 

 

 

ח"כ יגאל גואטה מש"ס נאלץ להתפטר בעקבות לחצים כבדים במפלגתו לאחר שסיפר שנכח בחתונת אחיינו עם גבר. סוזי בן צבי, אחותו של גואטה ואמו של הגבר שנישא לבחיר לבו לפני כשנתיים, הגיבה בתדהמה ובכעס. בשיחה עם ynet אמרה: "אני מאוד כועסת. מפריע לי איך שהמדינה הזו מתייחסת. זה גועל נפש שלא מקבלים את האחר וזו חוצפה מצדה של המדינה הזו".

 

"אנחנו אנשים הגונים שמקבלים את האחר. זה לא יפה בכלל מה שהם עשו", אמרה אחותו של הח"כ המתפטר. לדבריה, לא ידעה על ההחלטה של אחיה, "הייתי בשוק. זו החלטה שלו", אמרה ל-ynet.

 

 

ח"כ יגאל גואטה בכנסת. ארכיון (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ יגאל גואטה בכנסת. ארכיון(צילום: אוהד צויגנברג)
 

בן צבי סיפרה כי אחיה נכח בחתונה שהתקיימה עוד בטרם היבחרו לכנסת. "מה מפריע להם מה אנשים עושים עם החיים הפרטיים שלהם? אז הוא לא היה חבר כנסת אפילו". על החתונה סיפרה: "הוא לא היה בחופה, בקושי השתתף".

 

היא קבלה על היחס של הרבנים: "שהרבנים ככה יירדו לחיים שלו, על מה ולמה? מה זה? מה צריכים להתערב בחיים הפרטיים של אנשים? אני אחות שלו, אני דם מדמו. הוא בא לעשות את הכבוד שמגיע לי, הוא הגיע שעה לפני סיום המסיבה. ישב חצי שעה והלך".

  

על היחס שלו זכה בש"ס הוסיפה בן צבי: "יש הרבה קנאים בש"ס. מצטערת שהגענו למצב הזה".

 

מכתב הרבנים ()
מכתב הרבנים

רבנים המזוהים עם ש"ס קראו לאחרונה להתפטרותו של גואטה. במכתב שפרסמו תחת הכותרת "קריאת זעקת קודש ומחאה כדי להסיר כל קיטרוג מעל עם הקודש", הסבירו: "הלא למשמע אוזן דאבת נפשנו ותצלנה כל אוזניים לשמוע כי מאן דהוא מנבחרי ומייצגי הציבור החרדי חילל שמיים בפרהסיה ממש בשידור בגל''צ בתוכנית 'מה בוער', ז' אלול תשע"ז.

 

"שאותו ברנש קרא לכל בני המשפחה שיש חובת התייצבות 'בחתונת' בן אחותו שהיא באיסור נורא מהחמורות שבחמורות בתורה, שהתורה קדושה קוראת לזה תועבה היא ולא - תקיא אתכם הארץ.

 

"על זה התפלץ לב כל שומע והקריאה והזעקה לכל המנהיגים שלא להקיף בחילול השם התברך הנורא ולהעבירו ולפטרו מיד ממש מתפקיד ציבורי לתפקיד לא ציבורי כלל ולפרס כשפיטרו אותו. החותמים הכואבים חילול שמו הקדוש הנכבד והנורא בתורה הקדושה. למען הסר כל חרון אף וקיטרוג מעל עמו ישראל. ובתפילה לביאת גואל צדק ובניין בית מקדשנו ותפארתנו".

 

על המכתב חתמו הרבנים בן ציון מוצפי, משה צדקה, אהרון ירחי, משה אוחנונה ואבנר מרציאנו.

 

זהורית שורק, יו"ר המטה הגאה של יש עתיד וממייסדי הקהילה הדתית הגאה, הגיבה להתפטרות: "חילוקי הדעות שלנו עם ח"כ גואטה עמוקים אבל התייצבותו לצד משפחתו מעוררת כבוד. דרך ארץ קדמה לתורה ולא ייתכן שאדם נאלץ לסיים את תפקידו בגלל שהשתתף בחתונה של שני אנשים שאוהבים אחד את השני".

 

אילן גאל דור, מנכ"ל "גשר", סיפר כי גואטה חשף את השתתפותו בחתונה המדוברת בכנס שנערך כבר בחודש מאי. "יגאל גואטה הוא הישראלי הטוב. מדובר במשפחה שיש שיש בה את המגוון של כולנו. פגשנו אותו בכנס גשר ומשרד התפוצות, שדיבר על מחויבות שיש לנו לשונים מאיתנו בעם היהודי. הוא סיפר בגילוי לב על המשפחה המיוחדת שלו וגם חלק את הסיפור של אחותו והבן שלה", אמר גאל דור.

גואטה חשף את השתתפותו בכנס "גשר לחיים משותפים". הח"כ עם המנכ"ל אילן גאל דור (צילום: שלומי אמסלם) (צילום: שלומי אמסלם)
גואטה חשף את השתתפותו בכנס "גשר לחיים משותפים". הח"כ עם המנכ"ל אילן גאל דור(צילום: שלומי אמסלם)

 

"ראינו בסיפור משפחה ישראלית נורמטיבית עם אדם רגיש ששומר על אמונתו אבל יודע להכיל שונים ממנו. צר לנו שיש אנשים פוליטיים שהערך הפוליטי יותר חשוב להם מהמשפחה הגרעינית".

 

"לא הגיבו לזה טוב"

גואטה הודיע הבוקר ליו"ר תנועת ש"ס, השר אריה דרעי, על התפטרותו מהכנסת. ההודעה מגיעה בשיאה של ביקורת שהוטחה בו לאחר שחשף בראיון בגלי צה"ל כי השתתף בחתונה של אחיינו ההומו עם בן זוגו. 

 

בעקבות הביקורת הסתייג גואטה מעצם החתונה, והדגיש כי השתתף בה כדי לכבד את בני משפחתו בשל מחויבותו לאחותו, אם החתן, שאיתה הוא נמצא ביחסים טובים למרות הפערים האידיאולוגיים. במכתב לשר דרעי, כתב ח"כ גואטה כי הוא מודה לו על האמון שאיפשר את צירופו לסיעת ש"ס בכנסת אולם החליט להתפטר מהכנסת. עוד אמר לדרעי כי הוא מאמין בהנהגתו וימשיך לפעול למענו ולמען תנועת ש"ס ככל שיידרש.

 

בראיון שנערך עמו ברדיו בשבוע שעבר, אמר הח"כ כי משנודע על השתתפותו באירוע, "לא הגיבו לזה טוב אנשים. אני לא הולך לכל מיני חתונות. ואמרתי במפורש גם באירוע, זה דבר שהוא אסור באיסור חמור מהתורה. זו תועבה, זה דבר שהוא נורא ואיום. אבל היה פה קטע של אחותי". 

 

גואטה אמר כי לא הורו לו לפרוש מהכנסת "אבל אמרו שזה לא בסדר, היה דיון על זה. אני מבין את הרגישות הזאת. לא כולם יכולים להכיל את יגאל גואטה. לא חטפתי על הראש. שום דבר פה לא חוטפים על הראש". 

 

הוא נשאל לגבי היהדות הספרדית שתמיד הייתה יהדות שיותר מקבלת אנשים מסוגים שונים.גואטה: "אני לא הולך להתגאות בזה. רק אמרתי שלצד זה, אם השיקול שלי היה אחות שלי שאני בקשר מדהים איתה".  

 

ח"כ גואטה נחשב לכוכב עולה בש"ס, ובגלל סגנון דיבורו המשוחרר והבוטה זכה לכינוי "אורן חזן החרדי". דרעי קידם אותו מחברות במועצת העיר בני ברק לרשימה הארצית של ש"ס. בשל מעמדו במפלגה וקשריו עם היו"ר צפו כי יוסיף להתקדם במפלגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ יגאל גואטה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים