שתף קטע נבחר

הרב הליטאי אלישיב הצביע עבור שרון

להצבעתו של הרב, מחשובי המנהיגים של החרדים האשכנזים, צפוייה להיות השפעה גדולה על אחוזי ההצבעה בקרב חסידיו. "צריך לדאוג להוציא יולדות מבתי החלמה וזקנים מבתי אבות ולהביא אותם לקלפיות", אמר למקורביו

גם המנהיגים הליטאים החשובים הצביעו הבוקר. הרב יוסף שלום אלישיב, הגיע הבוקר (יום ג') לקלפי והצביע עבור אריאל שרון. בבני-ברק הצביעו הרבנים אהרון לייב שטיינמן והרב חיים קנייבסקי.
גם מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הצביע הבוקר. הרב עובדיה הצביע בקלפי 236 בבית-הספר הממלכתי דתי בהר נוף. הרב לווה בעוזריו, בח"כ משולם נהרי ובבנו.
לעובדת הצבעתם של הרבנים אלישיב, שטיינמן וקנייבסקי צפויה להיות השפעה רבה על אחוז המצביעים ברחוב החרדי. הרב אלישיב הגיע בשעה 07:30 לקלפי מס' 17 בבית-הספר "אורט" ברחוב הנביאים בירושלים, מלווה בשורת עוזרים ובצלמים חרדים. תפקידם של הצלמים הוא להפיץ את תמונתו של הרב המצביע בריכוזים חרדיים, כדי לשכנע את החסידים להגיע לקלפיות ולהצביע שרון.
אמש אמר הרב אלישיב למקורביו, כי הבחירות האלה חשובות אף יותר מהבחירות הקודמות מבחינת הציבור החרדי. הסיבה: מדובר במועמד שפגע בחרדים - לעומת מועמד שספק אם יפגע. הרב הוסיף, כי "צריך לדאוג להוציא יולדות מבתי החלמה וזקנים מבתי זקנים ולהביא אותם לקלפיות".
הרב אלישיב פסק הבוקר, כי גם אבלים היושבים שבעה צריכים לצאת ולהצביע, למרות האיסור ההלכתי לצאת מביתם בתקופת האבל. פסיקה דומה פירסם גם הרב דב ליאור, רבה של קריית-ארבע, מחשובי הרבנים של הציונות הדתית.
בכך נפתרה אחת השאלות החשובות שליוו את מערכת הבחירות הנוכחית: שאלת מדיניותם של מנהיגי החרדים האשכנזים ביחס לעצם ההצבעה. במטה שרון חששו כי הרבנים האשכנזים, שמעדיפים שלא להיות מעורבים מדי בענייני המדינה, לא יגיעו לקלפי, מכיוון שלראשונה אין בחירות לכנסת, וקולותיהם לא דרושים עבור "יהדות התורה".
שרון ניהל מגעים ממושכים עם מנהיגי החרדים, ולאחר שהושג סיכום איתם בדבר הארכת הפטור לחרדים משירות בצה"ל, החליטו מנהיגי החרדים האשכנזים לקרוא לתומכיהם להצביע לשרון.

גם דרעי הצביע

מנהיג ש"ס לשעבר, אריה דרעי, המרצה עונש מאסר בכלא מעשיהו, הצביע הבוקר בקלפי המוצבת בכלא. דרעי היה מראשוני האסירים שהצביעו. מקורביו טוענים, כי הצביע לשרון וזו גם ההמלצה שהעביר למקורביו.
על תפקיד יו"ר ועדת הקלפי במעשיהו ניטש ויכוח בין אנשי ש"ס, ובסופו של דבר זכה בתפקיד סגן ראש עיריית ירושלים אלי סמחיוף, מקורבו של דרעי.

תחנות הרדיו של ש"ס נסגרו

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט מישאל חשין, התייחס הבוקר לסגירת שש תחנות הרדיו הפירטיות של ש"ס אמש. זאת, למרות ששלשום הגיע השופט להסכמה עם נציגי ש"ס, לפיה תחנות הרדיו הפירטי ישדרו הודעה של הרב עובדיה יוסף שתקרא להימנע מתעמולת בחירות.
השופט חשין הסביר: "ישנן תחנות שעולות לאוויר כל הזמן, ואי אפשר לדעת מיהן ומי עומד מאחוריהן. אני אמרתי שמדינת ישראל צריכה לפעול בכוח ובצורה נמרצת נגד התחנות הללו. הפרקליטות והמשטרה עמדו בקשר ביניהן, ובלי שום קשר דנתי בעתירה (נגד שידורי התעמולה ברדיו הפירטי). כנראה שמשרד התקשורת פעל לפי הסיכום שהיה לו עם המשטרה, ואני בהחלט מסכים לכך שתחנות רדיו הפועלות ללא רשיון יש לסגור".


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בעקבות הצבעת הרב אליישיב צפויה תמיכה חרדית בשרון (אילוסטרציה)
צילום גילי כהן מגן
הרב עובדיה מצביע
צילום גילי כהן מגן
מומלצים