שתף קטע נבחר

מקורב לברק: הוא יחזור להתמודד על ראשות העבודה

ראש הממשלה היוצא המם את מאות אוהדיו בנאום התבוסה בשפיים כשהודיע על פרישתו "מהעשייה המדינית והפוליטית למשך זמן מה". במחנה השמאל החלו להישלף הסכינים: ח"כ שמעון פרס מכחיש כי אמר ש"השמאל הוא טיפש ומחורבן שהעלה את מוסולוני לשלטון" - אולם הוא מאשים את יוסי שריד באחריות למפלת 'מחנה השלום'

גורם המקורב לראש הממשלה אהוד ברק אמר הבוקר (ד') כי הוא מאמין שבתוך כמה חודשים יחזור ברק להתמודד על הנהגת המפלגה.
ראש הממשלה יגיע בצהריים ללשכתו בירושלים. ברק עשה את הלילה במעונו בירושלים והבוקר קיים שיחות טלפון והתייעצויות עם מספר אישים פוליטיים.
אמש הודיע ברק בנאום התבוסה שלו כי יפרוש מהכנסת ומתפקידו כיו"ר העבודה. ברק הבטיח כי "יישאר חבר העבודה ומוסדותיה, אולם יעזוב למשך זמן מה את העשייה המדינית והפוליטית. זה מגיע לנאוה ולי", אמר ברק בעוד מאות תומכיו זועקים באכזבה.
"הבוחר אמר את דברו ואני מכבד את דין ההכרעה הדמוקרטית", אמר ברק ותחילת נאומו לא בישרה על "הפצצה" המתוכננת. "חברים, הפסדנו בקרב אבל ננצח במערכה", אמר לאנשי העבודה ומרצ. "קבלת דין הבוחר איננה מערערת את בטחוננו בצדקת דרכנו. הדרך שבה הלכנו היא דרך האמת האחת והיחידה. ייתכן שהציבור אינו בשל כולו, וייתכן שגם בצד הפלסטיני אין בשלות להתמודד עם האמת הכואבת גם להם. במובן מסוים, הקדמנו את זמננו - אבל הזמן בוא יבוא, אין לי צל של ספק. האמת תנצח - גם אצלנו וגם אצלם כי אין דרך אחרת".
ברק הבהיר: "בשיחת הטלפון הציע לי ראש הממשלה המיועד שרון להקים ממשלת אחדות. אני ער לכמיהה בעם לאחדות בשעה הזאת, אך אחדות איננה יכולה להיות תחליף לדרך. אם אפשר יהיה לגבש תכנית פעולה משותפת ריאלית לקידום אמיתי של התהליך המדיני אין לשלול שותפות בממשלת אחדות. אם לאו - מפלגת העבודה תהיה אופוזיציה לוחמת ותיאבק על אמונתה בכל האמצעים הפרלמנטרים והדמוקרטים". בעקבות ההודעה על התפטרותו הודה ברק בהתרגשות לרעייתו נאוה, למשפחתו ותומכיו.
נאוה ברק אמרה על הודעת הפרישה של בעלה כי "רצונו של אדם כבודו. אני תומכת בו ואוהבת אותו".
מקורביו של יו"ר הכנסת, אברהם בורג, אמרו כי בורג ורמון יסכמו בימים הקרובים מי מבינהם יתמודד על ראשות המפלגה. אברהם בורג אמר בעקבות הודעת ברק כי יש למנות את שמעון פרס לנשיא מפלגת העבודה. בורג אמר כי "ההחלטה של ברק היא נכונה, אחראית ואמיצה מאוד". הוא סירב לומר אם יתמודד על ראשות העבודה, אולם קרא ללכד את מנהיגות מפלגת העבודה כדי להחליט כיצד לפעול עכשיו.
"הופתעתי לשמוע את הודעתו של ראש הממשלה הערב", כך אומר יצחק (בוז'י) הרצוג, מזכיר הממשלה. "ברק החליט את ההחלטה בקרב חוג מצומם של קרובי משפחה. הוא שמר את האפשרות הזו עד לרגע האחרון וברגע האמת החליט אותה עם רעייתו", אמר הרצוג. השר אברהם שוחט אמר בתגובה להודעת ברק: "אני מופתע אך יש לכבד את החלטתו".

מטח האשמות בשמאל

ח"כ יוסי שריד האשים את השר שמעון פרס באחריות לתבוסתו של אהוד ברק, זאת לאחר שבערוץ 2 פורסם כי פרס קרא למחנה השלום: "שמאל טיפש ומחורבן שהעביר את השלטון לידי מוסוליני". פרס אמר ל-ynet כי לא אמר את הדברים וכי אם שריד היה בודק את הדברים, היה מוצא התבטאות אחרת לחלוטין.
מקורבי פרס אמרו כי שריד הוא אחד האחראים העיקריים לתבוסה בבחירות "בגלל גחמה מיותרת. הוא התעלל בסגן השר משולם נהרי ולא היה מוכן לשלם לש"ס 20 מליון שקלים שנקבעו על פי קריטריונים שעליהם החליטה הממשלה וגם במעשיו לאחר מכן בהם מנע, שוב מתוך גחמה אישית, מהאדם היחיד שיכול היה למנוע את ההפסד של מחנה השמאל מלהתמודד בבחירות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
ברק אחרי הודעת הפרישה עם רעייתו נאוה
צילום ערוץ 2
פעילי הליכוד חוגגים
בכי במטה ברק
מומלצים