שתף קטע נבחר

מבנה בן 2,200 שנה התגלה בשטח אש של צה"ל

מבנה מרשים בן 2,200 שנה מהתקופה ההלניסטית התגלה בחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות והאוניברסיטה העברית. בתוך המבנה נמצא מזבח נדיר שמעוטר בתבליט שור. את המבנה שנמצא בתוך שטח אש גילו באמצעות רחפן

 

 

מבנה בן 2,200 שנה מהתקופה ההלניסטית נחשף במהלך חפירה שהתקיימה בחורבת עמודה, המצויה בשטח אימונים צבאי בחבל לכיש. ברשות העתיקות אמרו כי ייתכן שהמבנה שימש כמקדש או כארמון אדומי.

 

מנהלי החפירה, ד"ר אורן גוטפלד מהאוניברסיטה העברית בירושלים ופבלו בצר ומיכל הבר מרשות העתיקות, אמרו: "אם באמת מדובר בארמון או מקדש אדומי מדובר בתגלית נדירה ומרגשת. מבנים דומים בארץ ניתן לספור על כף יד אחת. נראה שהמבנה פורק במזיד יתכן שהאחראים לכך היו החשמונאים שכבשו את האזור".

 

חושפים את המבנה (צילום: צילום: מיכל הבר, רשות העתיקות) (צילום: צילום: מיכל הבר, רשות העתיקות)
חושפים את המבנה(צילום: צילום: מיכל הבר, רשות העתיקות)

שטח המבנה הגדול שנחשף, יתכן שמדובר במקדש או ארמון (צילום אווירי: דאיין קרישטנסן) (צילום אווירי: דאיין קרישטנסן)
שטח המבנה הגדול שנחשף, יתכן שמדובר במקדש או ארמון(צילום אווירי: דאיין קרישטנסן)

 

באחד מחדרי המבנה נחשפו שני מקטרים, כלי פולחן בדמות מזבח קטן. אחד משני המקטרים עוטר בדמות שור, שנראה כיושב בחזית מקדש שלו עמודים מפוארים. לדברי החוקרים, "מדובר בממצא ייחודי ונדיר מבחינת העיטור שלו. יתכן שהשור בפתח המקדש מסמל את אחד האלים להם סגדו האדומים". לצד המקטרים נחשפו גם כלי חרס עדינים, חלקם יובאו מאזור יוון, ובהם קערות צבועות, פכיות ונרות שמן.

 

באתר התגלו גם מספר רב של חללים תת קרקעיים ובהם מתקנים שונים, כגון מחצבות, מקוואות, בתי בד וקולומבריה (שובכים קדומים לגידול יונים), וכן מחילות מסתור מימי מרידות היהודים ברומאים - שבאחת מהן נמצא סיר בישול שלם מימי מרד בר כוכבא (132–135 לספירה).

שני המקטרים הפולחניים שנמצאו באחד מחדרי המבנה (צילום: צילום: מיכל הבר, רשות העתיקות) (צילום: צילום: מיכל הבר, רשות העתיקות)
שני המקטרים הפולחניים שנמצאו באחד מחדרי המבנה(צילום: צילום: מיכל הבר, רשות העתיקות)

כלי פולחן שנחשפו באחד מחדרי המבנה (צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות ) (צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות )
כלי פולחן שנחשפו באחד מחדרי המבנה(צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות )

 

ברשות העתיקות אמרו כי התגלית החדשה אותרה בעזרת רחפן, אמצעי טכנולוגי שנכנס בשנים האחרונות לארגז הכלים של הארכיאולוגים. במסגרת מחקר ארכיאולוגי רחב המבוסס על סקר אווירי, צלמו הרחפנים את השטח שבין בית גוברין בצפון ומושב אמציה בדרום, שטח אימונים הסגור לציבור בימי חול.

מנהלי החפירה (מימין לשמאל): מיכל הבר, ד"ר אורן גוטפלד ופבלו בצר (צילום: רשות העתיקות ) (צילום: רשות העתיקות )
מנהלי החפירה (מימין לשמאל): מיכל הבר, ד"ר אורן גוטפלד ופבלו בצר(צילום: רשות העתיקות )

שרידי המבנה (צילום: דאיין קרישטנסן) (צילום: דאיין קרישטנסן)
שרידי המבנה(צילום: דאיין קרישטנסן)

 

הרחפנים הצביעו על קיומם של שרידים ארכיאולוגיים מגובה של עשרות מטרים, וכך אותרו הרמזים לקיומו של המבנה ההולך ונחשף כעת בחפירה. "זוהי פריצת דרך מחקרית", אמרו הארכיאולוגים. "הטכנולוגיה הזו סייעה לנו בבחירת מוקדי החפירה, ואכן מהר מאד הבנו שמדובר בתגלית יחידה במינה. יש לקוות שהמשך החפירות באתר, באביב הבא, יחשפו טפח נוסף מסיפור המקום".

 

חורבת עמודה, שהחפירה בה מומנה על-ידי ה-Beit Lehi Foundation ורשות עתיקות, הייתה בתקופה ההלניסטית אחת מיישובי הלווין החקלאיים של מרשה (היום גן לאומי בית גוברין), עיר הבירה של האדומים בתקופה ההלניסטית. האדומים התיישבו בשפלת יהודה במהלך המאה ה-5 לפנה"ס, והתערו עם האוכלוסייה היהודית עם כיבוש אידומיאה על ידי החשמונאים בשנת 112 לפני ספירת הנוצרים וגיורם הכפוי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צילום: מיכל הבר, רשות העתיקות
חושפים את המבנה
צילום: צילום: מיכל הבר, רשות העתיקות
מומלצים