שתף קטע נבחר

'העבודה': החל הקרב על הירושה

הודעת הפרישה של אהוד ברק הפתיעה את בכירי המפלגה שתכננו אסטרטגיות לחימה פנים מפלגתיות. בין המתמודדים הצפויים בזירה: רמון, בורג ובן עמי. ואולי גם פרס?

הקרב על ראשות מפלגת 'העבודה' החל ברגע שהודיע אמש (ליל ג') ברק על פרישתו. המתמודדים הצפויים כרגע על ראשות המפלגה הם: רמון, בורג ובן עמי, כאשר מעמדו של פרס יתברר בימים הקרובים.

ברק דן עם רענן כהן בהליכי הפרישה

איש מעוזריו הקרובים של ברק לא תמך בהודעת הפרישה שלו ואיש מהם גם לא שיער שכך יעשה. לאחר הודעת הפרישה, הגיע ברק למלון דן בתל אביב לפגישה עם מנכ"ל המפלגה, רענן כהן. כדי להסדיר את הליכי פרישתו של ברק, על מפלגת 'העבודה' לכנס את מוסדות המפלגה, ובראשם המרכז, ולהחליט על מועד קיום הפריימריס לראשות המפלגה.
ברק אמר כי יפרוש מהכנסת ומהנהגת המפלגה מייד לאחר שתכונן הממשלה חדשה, ועד למועד קיום הפריימריס ב'עבודה' ישמש המזכ"ל רענן כהן, על פי חוקת המפלגה, כיו"ר זמני בפועל. במקומו של ברק בכנסת ייכנס מוטי משעני מגשר, מה שיוסיף לקואליציה של שרון חבר נוסף.
לאחר הפגישה עם כהן, נפגש ברק עם יועציו ופעיליו המרכזיים והודה להם על מאמציהם. לצד תגובות ברכה על הפרישה, כמו של בורג שאמר כי מדובר בנורמה ציבורית נכונה ואמירות נייטרליות של שרים המומים שאמרו כי יש לכבד את החלטתו של ברק, נשמעו גם כמה קולות מחאה מחברי הכנסת מהספסלים האחוריים של מרצ שאמרו כי מדובר במעשה חסר אחריות.

מסתמן רוב למתנגדי האחדות ב'עבודה'

לפני ההודעה הדרמטית התקשר ברק ליו"ר הליכוד, אריאל שרון, בירך אותו על ניצחונו וסירב להרחיב את השיחה על הקמת ממשלת אחדות. שמעון פרס, ששוחח גם הוא עם שרון בליל אמש, סיכם כי ירחיב איתו בנושא האחדות היום.
במפלגת העבודה נראה כי קיים רוב המתנגד לממשלת אחדות, ובראשו השר יוסי ביילין, כאשר גם השר שלמה בן עמי סבור ש"אין יכולת אמיתית לשרת את הדרך שלנו במסגרת ממשלת אחדות לאומית".
יו"ר הכנסת, אברום בורג, הופתע מהודעת הפרישה של ראש הממשלה. בכל התסריטים הפוליטיים שציירו מקורביו, תואר מאבק מול ברק ותוכננו אסטרטגיות לוחמה פנים מפלגתיות. מקורביו של בורג מדברים על סגירת עסקה בקרוב עם חיים רמון, אך רמון לפי שעה אינו מתכוון לוותר על התמודדות וייתכן מאבק ראש בראש בין שניהם. רמון צפוי לדבר בתקשורת היום ולהבהיר את עמדותיו. אמש סירב בורג להודיע רשמית על מועמדותו ודיבר על הצורך במנהיגות משותפת כדי לשקם את מפלגת העבודה. בורג אמר: "אני מציע למנות מיידית את פרס לנשיאות המפלגה", אך לא הציע למנותו לראשות המפלגה - וזה הבדל משמעותי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק בנאום הפרישה
צילום: שאול גולן
יפתח את הפה. רמון
צילום: שאול גולן
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מתנגד לממשלת אחדות. ביילין
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים