שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  קשב וריכוז - החלק של ההורים
  כשיש חשד שלילד יש הפרעת קשב וריכוז במקרים רבים פונים לפתרון של טיפול תרופתי, אבל כדאי לנסות כמה דברים לפני. אז מאיפה מתחילים ולמה לא צריך לפחד משינויים?

  מקרה קלאסי שקורה על בסיס כמעט יומי במערכת החינוך הוא הזמנת הורים לשיחה עם צוות בית הספר. השיחה תמיד מתחילה במחמאות לילד והסבר על כך שהוא בעל פוטנציאל, אולם אז מגיעות "האותיות הקטנות".

   

  צוות בית הספר כבר מיומן ומשתמש במושגים מעולם הפרעות הקשב. לטענתם, הילד חסר שקט, אינו מסוגל לשבת לרגע אחד מבלי לפטפט, עונה בצורה אימפולסיבית למורים והרבה פעמים הם מרגישים שהוא פשוט לא מחובר למה שקורה בשיעור.

   

  בשלב זה, נשאלים ההורים האם בדקו את נושא הקשב. ההורים המבולבלים, מיד נשלחים לעשות אבחון לילד, ונראה כי האצבע על הדק הריטלין קלה מדי במקרים מסוימים.

   

  60 שניות על הפרעות קשב וריכוז:

   

  אנימציה ועריכה: בן שפייר

  אנימציה ועריכה: בן שפייר

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לחזק את הילד

  להורים חלק חשוב מאוד בקביעת התהליך שיעבור הילד ובמידת יעילותו. לפני שרצים לאבחון, חשוב לשבת עם צוות בית הספר ולבחון אפשרות לבניית תכנית התערבות המתאימה לעבודה עם הקשיים שעולים עם הילד.

   

  במקרים רבים, שינוי גישה של צוות בית הספר, התאמות מסוימות כמו חיזוקים, מקום ישיבה, עזרה בסדר וארגון יוצרים חוויה אחרת לחלוטין שמפחיתה את הצורך בהתערבות של גורמים חיצוניים. פעילות גופנית, גם היא יכולה להיות חלק מתוכנית העבודה עם הילד.

   

  לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

   

  לעיתים, התערבות של איש טיפול מקצועי המנוסה בעבודה עם סימפטומים דומים יכולה לעזור בשינוי משמעותי. במידה וקיימת הפנייה לאיש מקצוע, חשוב להתייעץ עם צוות בית הספר או צוות השירות הפסיכולוגי ברשות המקומית, על מנת להגיע לאיש מקצוע מתאים, כדוגמת פסיכולוג, מטפלים פרא רפואיים וכדומה.

   

  אין צורך לפחד משינויים גדולים, גם לא משינויים של מעבר כיתה או מעבר פדגוגי למסגרת חינוכית אחרת. הכול כשר ובלבד שיש מאחורי השינויים הללו הגיון וחשיבה עם צוות בית הספר.

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
   

  תזונה

  נקודה נוספת שחשובה לא פחות היא תזונת הילד. לאורך השנים אנו למדים כי לעיתים, תזונה לא מאוזנת מביאה לתופעות הדומות להפרעת קשב. מזון מהיר שניתן לילדים יוצר פעמים רבות חסך משמעותי בוויטמינים ובמשאבים הנחוצים לגוף, ביניהם B12, ברזל, אומגה 3 ועוד.

   

  ניתן לבחון אם קיים חסך במשאבים תזונתיים אלו באמצעות בדיקת דם פשוטה, ולהשלימם בכדי להפחית את הסימפטומים. אם כן, במקרים רבים, התערבות חינוכית מקצועית, שינוי כיתה, שינוי מסגרת חינוכית, טיפול רגשי מתאים ותזונה נכונה מהווים בסיס להפחתה משמעותית של הסימפטומים ואיזון תפקודי של הילד.

   

  שלב ההערכה

  במידה והדבר לא סייע לילד, ניתן במקביל להתחיל בתהליך של אבחון הפרעת קשב. המאבחן יכול להיות אך ורק רופא התפתחותי, פסיכיאטר או נוירולוג. בנוסף לאנשי מקצוע אלה, ניתן לפנות גם למספר רופאי משפחה שהוכשרו בשנים האחרונות לאבחון הפרעות קשב.

   

  עם זאת, יש לשאול במפורש האם הם עברו התמחות. הסיבה לכך היא שבמכונים הפרטיים הרבים בשוק, הילדים אינם פוגשים באנשי צוות, ועוברים אבחונים ממוחשבים שאינם מאבחנים הפרעות קשב כלל. המבחנים הממוחשבים יכולים להוות תוספת לאבחון של רופא, אך אינם יכולים לאבחן בעצמן, ועל ההורים לדעת זאת.

   

  קראו עוד:

  "אני הילד שגדל עם הפרעות קשב וריכוז"

  קשב וריכוז: הדרכים היצירתיות שעוזרות לילדים

  כל המשפחה עם הפרעות קשב

   

  לאבחון מומלץ להגיע עם טפסים מסודרים של הערכה מהמסגרת הלימודית של הילד. במהלך האבחון, ההורים עונים בעצמם על שאלון אחד לפחות, הרופא מבצע מספר בדיקות, שואל שאלות, ולעיתים אף מתווסף אבחון ממוחשב, אותו על הילד לבצע.לאחר כל אלה, מגיעה האבחנה וההמלצה. באפשרות הרופא לבצע גם אבחנה מבדלת, בכדי להבין האם באמת מדובר בהפרעת קשב או בגורם אחר המשפיע על התנהגות הילד.

   

  אולי יש משהו אחר שמשפיע על ההתנהגות שנראית אולי דומה להפרעת קשב, אך היא בעצם משהו אחר. בסיום ההערכה יש לדרוש מהרופא המאבחן סיכום בכתב עם ההמלצות לטיפול הן לבית הספר והן להורים, לרבות טיפול תרופתי.

   

  במידה והילד אובחן וקיבל מרשם לטיפול תרופתי, יש להמשיך ולבצע מעקב אחר השפעת הטיפול על הילד, בכדי לבחון את הצעדים הבאים. על ההורים להיות עם האצבע על הדופק כל העת.

   

  אין למהר ולקבל הפנייה של צוות בית הספר לאבחון הפרעת קשב. יש לבחון אפשרויות התערבות אחרות בכדי לסייע לילד. במידה ובכל זאת ניתנה הערכה והמלצה לטיפול, חשוב להקפיד על מעקב אחת לשמונה חודשים.

   

  חשוב לזכור - תרופות להפרעות קשב יכולות להיות יעילות, אך אבחון לא נכון או מעקב לא סדיר יכולים להפוך אותן לאסון.

   

  הכותב הוא פסיכולוג מומחה ומרצה בחוג לתואר שני בייעוץ חינוכי במכללה האקדמית רמת-גן

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לפני שפונים להתערבות חיצונית, אפשר לנסות לשנות כמה דברים
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים