שתף קטע נבחר

"אם נתניהו יודיע על התמודדות יש לפנות לו את הדרך"

אומר ח"כ גדעון עזרא. כלפי חוץ עוסקים בליכוד בנסיונות להפיל את הממשלה הנוכחית ולהקדים את הבחירות. אבל המלחמה הפנימית על הבכורה במפלגה מעסיקה את חבריה לא פחות. יש מי שרוצה את נתניהו בקאמבק, סילבן שלום כבר מגיע לבריתות ורק שרון מוכן להצהיר בפה מלא: אני מועמד

מלחמת הירושה בליכוד החלה רשמית: ח"כ גדעון עזרא מהליכוד קרא אתמול (יום א') לכל המועמדים לראשות המפלגה להסיר את מועמדותם, אם בנימין נתניהו יודיע כי הוא מתכוון להתמודד על התפקיד.
עזרא אמר ל-ynet כי הצהרתו של יו"ר הליכוד הנוכחי, אריאל שרון, בעד הקדמת הפריימריס, נאמרה לתקשורת, אך בפועל כמעט ולא דובר בנושא בישיבת המזכירות שהתקיימה ביום חמישי.
לטענת עזרא, הנחשב מקורב לנתניהו, כאשר יוודע אם נתניהו יועמד לדין, ככל הנראה בסוף החודש, יחליט ראש הממשלה לשעבר אם להתמודד על ראשות המפלגה.
כבר עכשיו מלחמת הירושה בליכוד בעיצומה: כל המועמדים הפוטנציאלים לראשות המפלגה תומכים בהקדמת הפריימריס, יתכן שמתוך אמונה כי נתניהו לא יוכל להתמודד בהם, "וזה יהיה מהלך לא תקין", אומר עזרא, "כי הפרימריס ללא נתניהו הם חסרי חשיבות".
יש לציין כי כדי להקדים את הפריימריס, שאמורים להתקיים בשנה הבאה, מזכירות הליכוד צריכה להמליץ למרכז המפלגה להתכנס, והוא שמחליט על ההקדמה.
בפריימריס האחרונים, שהתקיימו ב-1999, זכה נתניהו בלמעלה מ-90% מהקולות, אך לאחר שהפסיד בבחירות התפטר מתפקידו.
בינתיים שרון הוא היחיד שהכריז בפומבי על מועמדותו, אך לא היחיד ש"מכין את הקרקע": אתמול הוא יצא לסיור בעכו, שעה שסילבן שלום, טוען פוטנציאלי לכתר, נכח בברית מילה, מסוג הארועים שמחייבים מועמדים להיות נוכחים. "יש להקדים את הפריימריס" אומר, כצפוי, שלום. "חייבים להערך כבר עכשין לבחירות מוקדמות. אבל", הוא מסייג בממלכתיות, "אסור לעשות מחטף שימנע ממועמדים מסויימים להתמודד". הזמן הטוב ביותר לבחירות כלליות אם תפוזר הכנסת, לטעמו של שלום, הוא חודש דצמבר. "ברגע שתהיה החלטה על בחירות מוקדמות, אני אודיע האם בכוונתי להתמודד, ומי, אם בכלל, יהיה במטה שלי".
גם תומכיו של נתניהו לא שוקטים על השמרים' ועושים נפשות למען חזרתו של ראש הממשלה לשעבר לראשות המפלגה. מלשכת נתניהו נמסר בתגובה, כי כל הפעילויות נעשות על ידי אנשים פרטיים, ועל דעתם בלבד.
בליכוד פועלים, בד בבד עם פוליטיקה פנימית, לשנות את זו החיצונית, ולהפיל את הממשלה, שכן בכך תלויות תוצאותיה של מלחמת הירושה. ביתר מרץ אוספים בתנועה חתימות התומכות בעריכת כינוס מיוחד של הכנסת בפגרה, בו תתקיים הצבעת אי אמון.
יו"ר סיעת הליכוד, רובי ריבלין, העריך בישיבת מזכירות הליכוד כי רק 57 חברי כנסת מוכנים, כעת, להצביע אי אמון בברק אם תגיש האופוזיציה הצעה כזו במהלך הפגרה, אך כדי להקדים את הבחירות יש להשיג רוב של 61.

לפנייה לכתב/ת
אביגיל עוזי
שלום ושרון. מועמדים
אביגיל עוזי
מומלצים