שתף קטע נבחר

שרון הציע לברק: תהיה בכל זאת שר בטחון

השניים נועדו ל"פגישת חפיפה ראשונה". שרון הבטיח להתייחס לעבודה כאל שותפה אמיתית, אם תצטרף לממשלת אחדות. הליכוד הציע לעבודה חלוקה שווה של תיקים, כולל שני תיקים בכירים. בעבודה אומרים כי "היתה התקרבות, אך לא ניכנס לממשלת שרון בכל מחיר"

ראש הממשלה אהוד ברק נועד בצהריים (יום ו') עם ראש הממשלה המיועד אריאל שרון, למה שהוגדר "פגישת חפיפה ראשונה". השניים נפגשו במשך כשעתיים בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בעיקר לעדכון מדיני בטחוני.
גורם המקורב לשרון מסר כי הפגישה היתה "ברוח טובה". שרון ביקש מברק לפעול להצטרפות העבודה לממשלת אחדות לאומית בראשותו. הוא העלה את הצורך באחדות, חרף המחלוקות הגדולות בין הצדדים.
שרון חזר והציע לברק לשמש כשר בטחון בממשלה אותה יקים - אולם ברק השיב בשלילה והבהיר כי בכוונתו לפרוש מהחיים הפוליטיים. שרון ביקש מברק להפעיל את השפעתו במפלגת העבודה כדי להשיג הסכמה לממשלת אחדות לאומית. שרון הבהיר שהוא מתכוון להתייחס למפלגת העבודה "כאל שותפה אמיתית".

חילוקי דיעות בעבודה

בינתיים, נמשכים הדיונים הקואליציונים בין צוות הליכוד לצוותי המפלגות השונות. ברק נועד היום גם עם צוות "העבודה" למשא ומתן, שדיווח לו על הצעות הליכוד. בעבודה חלוקות הדעות בעקבות ההצעה שהגיש הליכוד, לפיה תהיה חלוקה שווה של תיקים ושניים משלושת התיקים הבכירים - הביטחון, החוץ והאוצר - יילכו לעבודה. במו"מ בין הצדדים דנו גם על חוק גיוס בני הישיבות ושינוי שיטת הבחירות. בעבודה אמרו כי "היתה התקרבות בין הצדדים אך לא נכנסנו לעומקם של דברים".
בצוות המו"מ של הליכוד השתתפו שלושת החברים הקבועים: אהוד אולמרט, עו"ד יעקב נאמן ואורי שני, אליהם הצטרף מזכיר הממשלה המיועד גדעון סער. בצוות המו"מ של מפלגת העבודה חברים השרה דליה איציק, חברי הכנסת חיים רמון, רענן כהן, אופיר פינס ועו"ד חנן מלצר. בתום הפגישה אמרו חברי הצוות של העבודה כי לא הצליחו להבין למה מתכוונים בליכוד כשהם אומרים שהממשלה תחתור לשלום וכי העמדות המדיניות בפגישה לא הובהרו מספיק.
לדברי צוות העבודה, קווי היסוד המדיניים של הממשלה שהוצגו בפניהם הם: ירושלים מאוחדת בריבונות ישראל והסכם רב שלבים ארוך טווח. "אנחנו רואים שהם עדיין לא מוכנים לאחדות אמיתית. הסברנו להם שהתיקים חשובים, אבל חשוב יותר תהליך השלום ולא ניכנס בכל מחיר לממשלת אחדות. אי אפשר להיכנס עם מה שהם מציעים לנו", אמרה השרה איציק.
בליכוד אמרו כי יהיו מוכנים "ללכת מרחק גדול" כדי להכניס את מפלגת העבודה לקואליציה - גם במחיר של ויתור על שני התיקים הבכירים. לדברי מקור בליכוד, השיחה עם אנשי העבודה היתה 'אופטימית מאוד'. המקור מוסיף כי אם בעבודה יביעו עניין בהצעה הראשונית, הרי שבשיחות הבאות יוצעו שניים עד שישה תיקים מדרגת ביניים או דרגה נמוכה למפלגת העבודה.
בליכוד נחושים להמשיך את המו"מ עם העבודה ולהמתין לתשובתה בעניין ממשלת אחדות עד אמצע או סוף השבוע הבא - ולא תוקם ממשלה צרה, כשתיקי מפתח יישארו בידי הליכוד ולא יימסרו לשותפות הקואליציוניות.
ח"כ מאיר שטרית אמר כי קווי היסוד של הממשלה שתקום הם קווי היסוד שהוא ונציגי העבודה גיבשו בשיחות בשנה שעברה (מסמך שטרית-בן אליעזר). לדבריו, העקרונות המדיניים של ממשלת האחדות בראשות שרון ברורים, והם כוללים את קווי היסוד בתחום המדיני עליהם הצהיר לפני הבחירות. אולם, לדבריו, הם בהחלט פותחים פתח להמשך המו"מ עם הפלסטינים, לאחר שימוגרו הטרור והאלימות.

המו"מ עם המפלגות

נציגיו של שרון נפגשו ביום חמישי גם עם נציגי ש"ס והאיחוד הלאומי. ש"ס דרשה את תיק הפנים וכן ביקשה מעורבות במשרדי החינוך והמשפטים במעמד של סגני שר לפחות, וכן השפעה על בחירת המועמד לשר חינוך - אם תקום ממשלת אחדות. בליכוד חזרו על עמדת שרון לפיה תיקי החינוך והמשפטים יישארו בידי הליכוד - אולם לא פסלו את האפשרות למינוי סגני שרים במשרדים אלה.
בישראל בעליה מספרים כי זכו להתייחסות מכובדת מצד צוות הליכוד: "עשו לכם תרגיל מסריח", אמר להם אורי שני בהתייחס לסבב הפגישות הקודם של המו"מ הקואליציוני שניהלו עם העבודה. "לא נתנו לכם את המשקל האמיתי שלכם". ח"כ יולי אדלשטיין הציג בשם הסיעה את דרישותיה: משרד החוץ או הפנים ומשרד העליה והקליטה. הפשרה שמוכנים לעשות בישראל בעליה היא מינוי סגן שר במקום שר, אך רק אם לא יהיה שר מכהן באותו משרד. אדלשטיין אמר לשני כי הוא מקווה שלא יעשה את הטעות שעשה ברק עם הרחוב הרוסי, כאשר זילזל במהלך כהונתו בכוח של ציבור העולים.
אמש נערכה פגישה גם עם צוות המו"מ של שינוי. לפגישה הגיעו יו"ר המפלגה ח"כ יוסף לפיד וח"כ אברהם פורז. בליכוד הציעו לשינוי להצטרף לממשלה, בטענה שהמצב הקשה שבו נמצאת המדינה כיום מחייב אחדות ושותפות בקשת רחבה. לפיד אמר שזוהי הזדמנות היסטורית להקים ממשלת אחדות חילונית, שתכלול את הליכוד, העבודה, שינוי ויתר המפלגות "הציוניות", כפי שמגדיר זאת לפיד. פורז הבהיר כי שינוי לא תהיה אופוזיציה "להכעיס", אלא תשקול את הצבעתה לגופם של דברים.
בתוך כך החליטה מפלגת המרכז לתמוך בהקמת ממשלת אחדות, ונציגת המפלגה, ח"כ דליה רבין פילוסוף אמורה להיפגש עם צוות הליכוד. גם מרצ הוזמנה לממשלת האחדות, אך לא נראה שהיא תצטרף.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
ברק ושרון. פגישת חפיפה
צילום גלי תיבון
צילום דודו פריד
שטרית. על בסיס המסמך שלי ושל פואד
צילום דודו פריד
מומלצים