שתף קטע נבחר

מקורבי שרון: ממשלת אחדות היא "כמעט עובדה"

בעקבות הפגישה בין ברק לשרון הבוקר הביעו מקורבי שרון אופטימיות באשר לסיכויי הקמתה של ממשלת אחדות. צוותי המו"מ הקואליציוני ייפגשו בצהריים, והעבודה צפויה לדרוש שהליכוד יסכים לפירוק התנחלויות מבודדות

ראש הממשלה הנבחר, אריאל שרון, וראש הממשלה היוצא, אהוד ברק, נועדו הבוקר (א') בלשכת ראש הממשלה בירושלים.
המטרה הרשמית של הפגישה הייתה המשך חפיפה ועדכון במצב המדיני-ביטחוני לקראת חילופי השלטון. אולם לדברי מקורבי שרון, מטרת הפגישה הייתה לשכנע את ברק לפעול למען ממשלת אחדות. גורמים בסביבתו של ראש הממשלה הנבחר, אריאל שרון, מביעים הבוקר אופטימיות באשר לסיכויי הקמתה של ממשלת אחדות עם מפלגת העבודה. הגורמים אמרו כי ממשלת אחדות היא "כמעט עובדה".
ברקע הפגישה עמדה גם הצעתו של שרון לפיה ישמש ברק כשר ביטחון בממשלתו. בעבודה מצפים שברק ידחה את ההצעה, אולם טרם נודע מה אמר ברק בפגישה.
במפלגת העבודה ובצוות המו"מ שמנהל את המגעים מול הליכוד, גדלה התחושה כי הבוקר כבר ייסגר הדיל להקמת ממשלת אחדות. אם לא, צפויה מבוכה מסוימת במפלגה נוכח כוונתו של שמעון פרס לנהל מגעים מול שרון, במקביל לאהוד ברק. ברק משמש בפועל כראש צוות המו"מ יחד עם פרס, אך גורמים במפלגת העבודה טוענים כי ברק מתנהג כראש מפלגה בפועל ולא כמי שמתכנן לפרוש.
"בפגישה עם צוות הליכוד הוא חקר כל פרט קטן", אמר אחד מהנוכחים בפגישה, שהביע מורת רוח כיוון שלדעתו ברק מתכוון לקחת לעצמו את תיק הביטחון. בסוף הפגישה, לדברי הגורם, אמר ברק לנוכחים כי הם ישבו מול צוות המו"מ של הליכוד בעוד הוא ינהל את המגעים מול שרון. "אבל אתה התפטרת, למה שאתה תנהל את המגעים?", אמר פרס בתגובה. כמו כן טרם הוסכם במפלגת העבודה מי יהיו האחראים על חלוקת התיקים, אולם ככל הנראה את המלאכה יבצעו לבסוף שמעון פרס, אהוד ברק ורענן כהן. בליכוד משאירים את השאלה הזו למפלגת העבודה, למרות שיש להם העדפות משלהם.
שרון הציע לפרס להתמנות לתפקיד שר החוץ בממשלת אחדות. לדברי גורם בליכוד השיב פרס בחיוב להצעה, ואמר שיעשה ככל שביכולתו להוביל את מפלגת העבודה לממשלת אחדות. בלשכת פרס הכחישו כי היתה פנייה כזו מצד שרון.
שרון מנסה לנצל את מעמדו הבכיר של פרס במפלגת העבודה ואת האהדה לה הוא זוכה בה, כדי שיסייע להקמת ממשלת אחדות. התיק שהוצע לו אמור לשמש תמריץ עבורו לפעול בתוך העבודה למען ממשלת אחדות.

רענן כהן: ייתכן שכבר הבוקר יוסכם על ממשלת אחדות

מזכ"ל מפלגת העבודה, רענן כהן, אומר ל-ynet כי ייתכן שכבר הבוקר (יום א') תסיים מפלגת העבודה את המו"מ עם הליכוד, אם קווי המדיניות שיציג צוות המשא ומתן של הליכוד יתאימו לדרישות שתציג מפלגת העבודה. "הליכוד הלך הכי רחוק שהוא יכול, והוא הופך את הסירוב לכניסה לממשלת אחדות למאוד קשה עבורנו", אומר כהן, שזימן ליום חמישי את מרכז המפלגה, שאמור לאשר או לשלול את הכניסה לממשלת אחדות.
צוותי המשא ומתן של הליכוד והעבודה ייפגשו בצהריים בירושלים, כדי להמשיך בדיונים הקואליציוניים. מהעבודה נמסר כי בפגישה יועלו תביעות בנושא המדיני, הכוללות את הדרישה להמשיך במשא ומתן המדיני, ואת הסכמת הליכוד להקמת מדינה פלסטינית מפורזת. כמו כן, יתבע צוות המשא ומתן של העבודה להפסיק להקים התנחלויות חדשות ולהעביר התנחלויות קיימות לגושי התיישבות. עוד ידרוש צוות העבודה לכבד הסכמים עליהם חתמה הממשלה היוצאת.
בסוף השבוע הביעו גורמים המקורבים למו"מ הקואליציוני שביעות רצון מנכונותה המסתמנת של העבודה להצטרף לממשלת אחדות. שרון עצמו העריך בסוף השבוע כי ממשלת אחדות אכן תקום בקרוב.
שרון ייפגש היום גם עם ראש אמ"ן, ראש השב"כ וראש המוסד לפגישת עדכון ראשונה על המצב המדיני-ביטחוני. במקביל, יעקוב שרון אחרי עבודת צוות המו"מ הקואליציוני מטעמו.

בן אליעזר מעוניין בתיק הביטחון

בינתיים מתברר כי השר בנימין בן אליעזר מעוניין בתיק הביטחון. בן אליעזר לא הצטרף לצוות המו"מ, לטענת מקורביו, כדי שלא יאשימו אותו בניהול מגעים גלויים כדי לקבל תיק. יוסי ביילין עדיין מוביל את המתנגדים לאחדות במפלגה, ואף שב ואמר כי ישקול פרישה מהעבודה אם זו תיכנס לאחדות.
במקביל, קרא בסוף השבוע יו"ר מרצ, ח"כ יוסי שריד, לראש הממשלה, אהוד ברק, "לא ללכת בעקבות פרס, ולא להצטרף לממשלת אחדות לאומית".
"הצעירים שעמדו בצמתים וקראו בשמך, ידעו שצפוי, ככל הנראה, הפסד. אבל הם לא ידעו שצפוי גם ביזיון", הוסיף שריד. "אם לא מנצחים, אזי הולכים לאופוזיציה להיאבק על הדרך. הדרך המדינית והחברתית שלנו לא עוברת בין שרון, לליברמן, לגנדי, ליהלום ולקליינר. כבר נגרמה לצעירים האלה אכזבה לפני שנה וחצי ועוד אכזבה אחת תשאיר אותם בבית בתחושת נבגדות ואיש לא יוכל לגייסם למאבק פוליטי כלשהו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
שרון וברק בפגישתם. שרון הציע לו את תפקיד שר הביטחון
צילום גלי תיבון
צילום: דודו פריד
שריד. "ללכת לאופוזיציה"
צילום: דודו פריד
מומלצים