שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עיראקי, שיעי ופועל למען ישראל: "ברכות לצלפי צה"ל"
  אביו של טאג' אל-חסני היה מדען גרעין שהוצא להורג בידי סדאם חוסיין. אחרי שברח לאירופה, כיום הוא לומד בארה"ב ונאבק בהסתה נגד ישראל. "צה"ל נלחם לא רק להגנת המדינה, אלא העולם המערבי כולו", הוא אומר ל-ynet, וחולם להיות אזרח ישראלי

   

   

   

  מערך ההסברה של ישראל פרוס ברחבי העולם וכולל דיפלומטים, פקידים, דוברים, יועצי תקשורת ומומחים למיניהם, ארגונים ועמותות. כולם נלחמים על שמה הטוב של ישראל בדעת הקהל העולמית, בתנאים לא פשוטים, במיוחד בימים אלה, נוכח המתיחות המסלימה בגבול הדרומי עם עזה והקורבנות הפלסטינים שתמונותיהם מופצות ברשתות הטלוויזיה ובאתרי האינטרנט. המראות המדממים הללו זוכים לחשיפה גדולה במיוחד במדינות ערב ומזינים את השנאה של האזרחים שטופי הזעם והנקם נגד "היישות הציונית".

   

  מהי התשובה למתקפת היח"צ השלילית הזאת? טאג' אל-חסני הוא דוגמא לאפשרות חדשה לפעולה. סטודנט מוסלמי מעיראק שמקדיש את זמנו ומרצו בקמפוס של אוניברסיטת וויין סטייט שבמדינת מישיגן בארצות הברית - לפעילות פרו-ישראלית דווקא. בראיון איתו הוא מספר כיצד הוא נאבק בהנחות השגויות שהונחלו לצעירים הערבים בנוגע לישראל, ומפגין נחישות מפתיעה בקידום הידברות מתוך הערכה למדינת הלאום היהודי, כחלק מארגונים פרו-ישראליים אליהם הצטרף.

   

  "טוענים שאני סוכן ציוני"

  אל-חסני בן ה-32 נולד והתחנך בבגדד במשפחה מוסלמית-שיעית. אביו היה מדען שהתמחה בלימודי פיזיקה גרעינית בהודו, והוצא להורג בהוראת סדאם חוסיין בגלל סירובו לקחת חלק בתעשיות הצבאיות של עיראק. כתלמיד מצטיין התקבל ללימודי רפואה, אך לפני כעשור נאלץ להימלט למדינה אירופית שהעניקה לו מקלט מדיני לאחר שלדבריו הוא נרדף על ידי מליציות מקומיות. הסיבה להתנכלות: שירותו כסייען של הצבא האמריקני במדינה.

   

  "גויסתי על ידי כוחות הצבא האמריקנים בעיראק, ובעקבות האנגלית השוטפת שלי והאמון שזכיתי לו מהקצינים הייתי מתורגמן. זו הסיבה שבגללה מליציות מקומיות רדפו אותי באופן אישי ונאלצתי להימלט לאירופה", הוא מגלה. אותה מדינה העניקה לו אזרחות, ואחרי תקופת התאקלמות הוא יצא ללימודים בדטרויט, שם התאחד עם אמו ואחותו שהיגרו לארצות הברית עוד לפני כן. כיום הוא עומד לסיים תואר ראשון בביולוגיה ומקווה להמשיך ללימודי רפואה. בין שיעור אחד לשני הוא מתפנה לפעילות במסגרת הארגון היהודי הילל מטרו דטרויט, וקבוצת "סטודנטים למען ישראל" בקמפוס.

   

  טאג' אל חסני ()
  אל חסני. פועל במסגרת קבוצת "סטודנטים למען ישראל" בקמפוס

  טאג' אל חסני ()
  טאג' אל חוסני

  "אני מעורב בפעילות לחינוכם של אנשים, במיוחד נערים ערבים מוסלמים, בנוגע לאמת שאינה נגישה להם והם לא שמעו עליה דבר ולא יודעים עליה. אני פעיל מאוד בחשיפת השקרים האנטי-ישראלים והאנטישמיים ומפריך את התעמולה שלהם", אומר אל-חסני, הפועל בנוסף למען הכרה של הציבור העיראקי וממשלתו ברדיפת אנשי הקהילה היהודית במדינה והצורך להחזיר להם ולצאצאיהם את רכושם. "אני מנסה לגרום לממשלה העיראקית להכיר בטבח שבוצע בעבר באזרחים היהודים ולפצות את הצאצאים שלהם. זה רכוש בשווי מיליוני דולרים ויש להחזירו לבעליו החוקיים. אני פועל להפצת המידע על הטרגדיה ההיסטורית הזו ולגרום לממשלה להתנצל עליה".

   

  אני משער שאתה צריך להתמודד עם לא מעט איומים והתנכלויות בעקבות הפעילות שלך.

  "אני מקבל הרבה איומים דרך הרשתות החברתיות, ומאשימים אותי שאני סוכן ציוני, בוגד וכדומה. למרות שאני חי בארצות הברית, אני לא מרגיש בטוח במאה אחוז כי די והותר פעילי איסלאם קיצוני עלולים לראות בי מטרה בגלל מה שאני עושה. בכל הנוגע לעיראק, ברור שהסיכויים שלי לשרוד שם הם אפסיים, עם כל קבוצות הטרור והמליציות שרוצות להרוג אותי בגלל היותי אקטיביסט פרו-ציוני. גם משפחתי המורחבת, חבריי ומכרי מתנגדים לדעותי באופן מוחלט. רבים מהם הפסיקו לדבר איתי ומתעלמים ממני. בעיני רבים מהם אני חוטא, או שנשביתי במקסם שווא".

   

  הפיגוע ששינה הכל

  המשיכה של אל-חסני לישראל התחילה כבר בנעוריו בבגדד, אך מובן שלא הייתה עניין של מה בכך. הוא מספר כי בבית הספר היסודי נחשף בעיקר לחינוך אנטי-ציוני נוטף שנאה, והנגוע באנטישמיות. "גדלתי בחברה מוסלמית סגורה וחוויתי את אותה שטיפת מוח שילדים אחרים קיבלו בבית הספר, ש'היהודים הם השטן, אויביו של אלוהים ושהם כבשו את האדמה הערבית'. את האמת גיליתי בגיל 13 לאחר מחקר מעמיק שעשיתי בעצמי, בעקבות המצפון שלי ונגד הדוקטרינה האפלה השלטת בחברה סביבי".

   

  מה גרם לך לפרוץ את התודעה שהונחלה לך על ידי מערכת החינוך?

  "נקודת המפנה הגיעה כשהייתי בכיתה ו'. צפיתי בדיווח בטלוויזיה העיראקית על פיגוע התאבדות של מחבלת פלסטינית בת 22 באוטובוס מלא ילדים. לראשונה בחיי ראיתי יהודים, והם היו ילדים כמוני. הייתי בהלם לגלות שיהודים הם למעשה בני אנוש, חשים כאב ובוכים. לפני כן הכרתי רק את הדימוי החזותי שהוטמע בי של יהודים כחיות פרא חסרות לב. אני זוכר שרצתי לקומה העליונה של ביתי והתחלתי לבכות. לבי היה מרוסק בגלל הילדים באוטובוס ובגלל האמהות השבורות שלהם. אמי הסבירה לי שהיהודים הם בני אנוש כמונו ועלי לאהוב אותם. עם זאת, היא הזהירה אותי לא לדבר על כך בבית הספר כי יכולים להוציא אותנו להורג על כך. המקרה הזה הניע אותי להתחיל לחקור לעומק את הקונפליקט הישראלי-ערבי".

   

  צעדת השיבה בעזה (צילום: EPA)
  הפגנה בגבול עזה. "לישראל יש זכות להגנה עצמית"(צילום: EPA)

  הפרות סדר ברצועת עזה (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  צעדת השיבה בעזה (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  המסקנות של אל-חסני ממחקריו על הקונפליקט די ברורות, וצבועות בהגדרות של שחור ולבן: ישראל צודקת, הפלסטינים ומדינות ערב טועים. מהמסקנות הללו נובעת גם הקביעה שלו כי מדינה אחת לשני העמים היא הפתרון היחידי האפשרי. "אני מאמין שמדינת ישראל שבה ערבים ויהודים יוכלו לחיות ביחד בדו-קיום - היא האפשרות המציאותית היחידה לפתרון הסכסוך. אנשים לא יודעים שכבר היום יש מיליון וחצי ערבים שחיים בישראל כאזרחים שווי זכויות. צריך ליישם את זה גם ביהודה ושומרון, אחרת המדינה הפלסטינית תהפוך לגרסה גדולה יותר של שלטון חמאס בעזה".

   

  אבל בעיני ישראלים מדינה אחת לשני העמים, בהם לכל האזרחים יש שיוויון זכויות היא איום גדול על הרוב היהודי וסיכון קיומי למדינת ישראל כפי שאנו מכירים אותה.

  "אני מבין את החששות הלגיטימיים, אבל מה האלטרנטיבה? כולם יודעים שמדינה פלסטינית אינה ריאלית. מבחינה פרקטית, אין אפשרות גיאוגרפית, כלכלית או מכל בחינה אחרת להיתכנות של מדינה כזו, שגם תהווה בסיס ליציאת מתקפות נגד ישראל. בנוסף, הגדה המערבית ועזה הם חלק מישראל ההיסטורית ואסור לוותר עליהם. אני בטוח שישראל מסוגלת לשנות גישות חוקתיות כדי לפתור את החששות, אפילו במדינה דו-לאומית, ובהמשך תושבי עזה והגדה המערבית ייטמעו כאזרחים ישראלים מלאים".

   

  בינתיים המצב בשטח לא ממש תומך באפשרות הזו והסכסוך רק מסלים, במיוחד בימים אלה. מול האהבה הגדולה של אל-חסני לישראל - יש שיאמרו אהבה תמימה ועיוורת, אחרים אולי יגדירו אותה כחנופה - ישנם יהודים רבים בארצות הברית ובעולם כולו, ואפילו ישראלים, שמבטאים התנגדות חריפה למדיניות ישראל בשטחים, ובמיוחד על רקע ההפגנות האחרונות בגבול עם עזה. השחקנית נטלי פורטמן למשל החליטה להימנע מביקור בארץ לרגל קבלת פרס בראשית שהיה אמור להיות מוענק לה, וסיפקה הסבר כי היא אינה מעוניינת שהנוכחות שלה בטקס תתפרש כתמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו וממשלתו.

   

  "המסר שלי אליה ולאחרים שמבקרים את הממשלה הישראלית ותגובתה למהומות, הוא לא ללכת שבי אחרי הדיווחים המפוברקים מהתקשורת וזיוף העובדות", אומר אל-חסני, "לישראל, כמו לכל אומה אחרת, יש זכות להגנה עצמית. ההמון האלים של חמאס ותומכיו רוצה להרוס את הגדר ולפרוץ באופן לא חוקי לתוך ישראל. אסור לשכוח שישראלים נרצחו על בסיס יומיומי על ידי מחבלים מתאבדים של חמאס, לפני שצה"ל הקים את הגדר. כלי התקשורת של האויב מנסים להציג את גיבורי צה"ל כרוצחים קרי דם, ואת הטרוריסטים משיגי הגבול כמפגינים שלווים. לכל המדינות יש זכות להשתמש בכוח קטלני במקרים של פריצת הגבול, אז למה לא ישראל?".

   

  נטלי פורטמן (צילום: gettyimages)
  נטלי פורטמן. "לא ללכת שבי אחרי דיווחים מפוברקים"(צילום: gettyimages)

   

  מה המסר שלך לצה"ל?

  "צה"ל הוא הצבא המוסרי והאתי ביותר בעולם והוא ראוי להערכה. תמיכה בגיבורי צה"ל שמסכנים את חייהם בחזית נגד ההמון החמאסי היא צו מצפוני. אני שולח ברכות לבביות לכל הצלפים והחיילים הישראלים שנלחמים לא רק להגנת המדינה, אלא של העולם המערבי כולו. תודה לכם, עבודה טובה ושאלוהים יוביל אתכם לניצחון נגד כוחות הרשע שרוצים להרוס את ישראל".

   

  יש לך איזושהי ביקורת על התנהלות ממשלת ישראל?

  "הביקורת היחידה שיש לי היא שהישראלים צריכים לעשות עבודה טובה יותר בפנייה לעולם הערבי, להפריך את השקרים שמופצים לגביהם ולהבין שיש מיליוני ערבים צעירים שרוצים להקשיב לצד הישראלי של הסיפור. אסור להשאיר את המרחב התקשורתי של העולם הערבי לערוצי טלוויזיה כמו אל-ג'זירה ואל-עראביה, מכיוון שהם משמשים בעיקר לצורך שטיפת מוח של הצופים בנוגע לישראל".

   

  ואיך היית ממליץ למערך ההסברה הישראלי להגיע אל הצעירים הללו?

  "הדרך הכי טובה לבנות גשרים של תקשורת עם הערבים היא הרשתות החברתיות. זה כלי מאוד יעיל שמספק בסיס פרטי, אנונימי ובטוח עבור צעירים ערביים להיות בקשר ישיר עם ישראלים, לשאול שאלות ולהיות קשובים לצד השני של הסיפור. לדוגמה, ידידתי נירן בסון-טימן, יהודיה בריטית ממוצא עיראקי, פתחה קבוצת פייסבוק בשם Iraqi Jews, ויש בה יותר מ-23 אלף חברים. בעזרת הערבית העיראקית שלה, והאנגלית והעברית השוטפת שלה, היא זכתה להצלחה רבה בהצגת קורותיהם של יהודי ערב בפני גולשים ערבים. אני רואה שיש עיראקים רבים שתומכים בה דרך הערות חיוביות בנוגע לישראל בעמוד שלה, והם מבטאים תשוקה לבקר בישראל. גם ערוצי יוטיוב הם כלי רב עוצמה. לישראלים ממוצא מזרחי יכול להיות תפקיד משמעותי בבניין הגשרים הללו, ולסייע לשבור את מחסום הפחד והדממה. זה בעצם מה שאני עושה באופן פעיל בקמפוס".

   

  "רואה בישראל מולדתי השנייה"

  אל-חסני מקדיש עצמו לפעילות פרו-ישראלית אבל הוא לא שכח גם את בני עמו וממולדתו עיראק, והוא מקווה שיום יבוא והיא תתגבש מחדש כמדינה בהשראת המודל הישראלי. "ישראל היא אחת הדמוקרטיות המבוססות והחזקות ביותר בעולם. היא ניצבת מול כמה מהאויבים הנוראיים ביותר והיא בין האומות המובילות בתחומי הטכנולוגיה, המחקר, ניהול המשאבים והתשתית. לעיראק יש הרבה מה ללמוד ממנה. העיראקים צריכים ללכת בעקבות אזרחי ישראל בכל הנוגע לביסוסם של מוסדות המדינה ומימוש מודל חילוני של שלטון. זו הדרך היחידה להציל את המדינה מפלגנות, שחיתות ובערות שגרמו לקרע בשכבה הפוליטית, כמו גם במארג החברתי והאזרחי".

   

  הפצצת הכור בעיראק. פחדו שסדאם חוסיין ישתמש בגרעין נגד עמו (צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון) (צילום: ארכיון צה
  הפצצת הכור בעיראק. פחדו שסדאם חוסיין ישתמש בגרעין נגד עמו(צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)

  המארג השברירי של עיראק, המשוסעת בין שיעים לסונים, התרסק מאז סילוקו של סדאם חוסיין מהשלטון, אך אל-חסני, שנולד במהלך שלטונו של הרודן, לא מתגעגע. הוא עדיין כואב את האובדן של אביו שהוצא להורג בגין סירובו להשתלב בתשתית הגרעין של חוסיין, ובהקשר הזה הוא גם נזכר ברשמים השונים שקלט בצעירותו לאחר השמדת הכור העיראקי באוסיראק על ידי חיל האוויר הישראלי ב-1981.

   

  "אני זוכר שדובר על המבצע אבל לא בהרחבה. לפי מה ששמעתי מעיראקים רבים, הם היו מתוסכלים מהמבצע בגלל שהכור היה מקור לגאווה לאומית עבורם", הוא משחזר, "עם זאת, רבים הגיבו בתחושת הקלה כשזה קרה מכיוון שהם ידעו שנשק גרעיני בידי מנהיג מטורף כמו סדאם חוסיין יוביל להשמדת עיראק במתקפת נגד של ישראל או ארצות הברית. חוץ מזה, הוא היה עלול להפעיל נשק כזה נגד עמו, כפי שהשתמש בנשק כימי נגד הכורדים. הוא היה רודן מעורער נפשית ועלול היה להשתמש גם בנשק גרעיני, כך שרבים מהם מוקירים תודה ובה בעת מאוד מתוסכלים".

   

  אתה אוהב את ישראל מרחוק, אולי היית רוצה להפוך אותה לבית?

  "השאיפה הגדולה ביותר שלי היא לבקר בישראל ולתעד אותה בווידאו, כדי להראות לערבים את קבלת הפנים והיופי של האומה הגדולה הזו. אני בטוח שישראל היא האופציה העדיפה עלי אם הייתי רוצה לחיות במזרח התיכון אחרי שאסיים את לימודי בארצות הברית. זו תהיה זכות גדולה לקבל אזרחות ישראלית, והכבוד הכי גדול שאי פעם יפול בחלקי. אם אלוהים יוביל אותי לארץ הקודש של העם הנבחר, אני ארגיש מבורך לשרת כרופא לטובת אזרחי המדינה או גיבורי צה"ל. אני אוהב את ישראל עד כלות. אני כבר רואה בה מולדתי השנייה ואת הישראלים כעם שלי. יש יהודים בבלים שחיו בינינו בעיראק מאז ימי המלך נבוכדנצר, כך ששתי המדינות חולקות עבר משמעותי. ישראלים וערבים חיו זה לצד זה במצרים ובמזרח התיכון לאורך שנים וימשיכו כך לאורך אלפי שנים נוספות - בתקווה שזה יקרה מתוך שלום ודו-קיום. זה גורם לי להרגיש קשור רגשית לעם ישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים