שתף קטע נבחר

שמיר: "אסור שפרס יהיה שר חוץ, הוא צרה צרורה"

בראיון לשבועון "כפר חב"ד" שיתפרסם בסוף השבוע ממליץ ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר, לאריאל שרון, לא לסמוך על שמעון פרס ומסביר שברק התגלה כאדם חלש. כמו כן אומר שמיר כי יש לקבל בחזרה לליכוד את מרידור ומילוא, כי בשאר אסד פחות חזק מאביו, כי הוא עדיין לא סובל את נתניהו, ומגלה כי בנו יאיר עומד להיכנס לפוליטיקה

"בשום אופן אסור לתת לפרס את תיק החוץ. הוא צרה צרורה. הוא הרי זה שהביא אותנו למצב הנורא בו אנו נמצאים. ואגב, כשהוא היה שר בממשלתי, אף פעם לא סמכתי עליו". כך אמר יצחק שמיר, ראש הממשלה לשעבר מטעם הליכוד, בראיון שהעניק לעיתון "כפר חב"ד", לכתב יצחק הולצמן, שיפורסם בסוף השבוע, והגיע לידי ynet.
בראיון שנערך עם שמיר, ראש הממשלה בשנים 1983-1984, ו-1986-1992, בעקבות הבחירות, אמר שמיר כי לראש הממשלה הנבחר אריאל שרון "יש יותר שכל מפעם" וכי "אפשר" לתת לברק את תיק הביטחון.
לידי ynet הגיע הראיון המלא עם שמיר, בן 85 כיום, ובו מתייחס ראש הממשלה לשעבר לנושאים הפוליטיים העומדים על סדר היום הציבורי, בעקבות הבחירות שהתקיימו בשבוע שעבר. להלן חלקים מהראיון:

יש סיכוי לממשלת אחדות?

"כן, כרגע שום ויתור לא עומד על הפרק. גם אני בעד ממשלת אחדות, אולם בתנאי שפרס בשום פנים ואופן לא יכהן כשר החוץ. אסור להכניס אותו לממשלה. זו תהיה צרה צרורה. הוא הרי זה שהביא אותנו למצב הנורא שאנו נמצאים. ואגב, כשהוא היה שר בממשלתי, אף פעם לא סמכתי עליו".

ואם מפלגת העבודה תעמוד על כך שפרס יכהן כשר החוץ מטעמה?

"לא שלמה בן עמי ולא פרס. מי אמר בכלל שחייבים לתת להם את תיק החוץ? לדעתי, אסור למסור למפלגת העבודה את תיק החוץ. משה ארנס יכול להיות שר חוץ מצוין. בארה"ב מאוד מכבדים אותו. כשר חוץ הוא היה מצוין".

ואת תיק הביטחון לברק אתה מסכים לתת?

"ברק התגלה כאדם חלש, אבל חייבים לתת להם משהו. למעשה, אחרי הכישלון המוחלט שלהם, לא מגיע למפלגת העבודה שום דבר, אבל משהו הרי צריך לתת להם. אני מקווה שאריק ימצא דרך אולי לתת להם משהו אחר. הם לא טובים לא בביטחון ולא בחוץ. יחד עם זאת כפי שאמרתי, הרי מוכרחים לתת להם משהו".

אין לך שום מלה טובה לומר על ברק?

"ראשית, בתור רמטכ"ל הוא לא עשה לנו שום צרות. שנית, בזכות ברק העם נוכח לראות שהפלסטינים ושלום הם שני דברים שונים לגמרי".

יש המאשימים את נתניהו שמסיבות אישיות מנסה לטרפד את הקמת ממשלת אחדות, מה דעתך?

"מה שאני חושב על נתניהו כולם יודעים. אינני סובל אותו. הוא אף פעם לא היה בסדר. מעלתו היחידה שהוא יודע לדבר יפה, אך שום דבר לא מעבר לכך. אני שמח מאוד ששרון תפס את הנהגת הליכוד, אין ספק שהוא הרבה יותר טוב מנתניהו. הליכוד אינו זקוק לנתניהו ואני אינני רוצה לראות את נתניהו".

מה דעתך על היחסים עם הממשל החדש בארה"ב? לך כבר היה ניסיון עם בוש.

"עד עכשיו הנשיא בוש, הבן, הרבה יותר טוב מהאבא. שונה מאוד לטובה. ייתכן בגלל התקיפות שעמדתי נגד האבא - הבן למד מה לא טוב לעשות לישראל. בוש האב לא נבחר לקדנציה שנייה בגלל התנהגתו אלינו. אנשי הנשיא הנבחר, ובראשם סגן הנשיא דיק צ'ייני, ידידותיים לישראל ורואים בה נכס אסטרטגי. הרפובליקנים מבינים אותנו יותר מאשר הדמוקרטים. כולל גם שר החוץ פאוול ידיד ישראל, שבשעתו היה לי איתו קשר ידידותי.

לעומת הנשיא החדש בוושינגטון, הנשיא הישן במצרים, מובארק, לא מחבב יותר מדי את ראש הממשלה הנבחר שלנו. איך זה ישפיע על מערכת היחסים עם מצרים?

"אני לא הלכתי אף פעם להיפגש עם מובארק ולא קרה לי שום דבר. לא צריך לשים אליו לב יותר מדי. בזמני לא נתתי להם שום דבר, אבל גם לא עשו לנו רעות. הם פחדו מאיתנו. ממצרים אין ממה לפחד, זו מדינה שלא צריך לפחד ממנה. בכלל הגיע הזמן שיבינו שלא בריא לפחד מאף אחד".

גם לא מהשרירים שעושה לאחרונה באשר אסד?

"הוא לא כל כך אדם חזק. אבא שלו היה אדם יותר חזק ויותר נבון".

הבנים האובדים של הליכוד שבים הביתה. תקבל אותם בזרועות פתוחות?

"תלוי. לדוד לוי לא מגיע שום דבר. אין לו שום כוח. ודי נמאס, כבר שמעו ממנו מספיק. אם בכל זאת יתנו לו איזה שר זה רק בגלל שמרחמים עליו. את מי שכן צריכים להכניס בחזרה זה מרידור ומילוא. אלו שני חבר'ה טובים".

דווקא הם? שפרשו בגלל שמאלניותם?

"הם פרשו רק בגלל נתניהו. אולם הפעם, כשיחזרו, הם לא יפרשו שנית".

מנין לך?

"דיברתי עם מרידור והוא לא השתנה לרעה. אני יודע שאנשים דתיים לא אוהבים את רוני מילוא, אני גם לא אוהב אותו, בגלל דברים אחרים, אבל בסך הכל הוא בסדר".

בנך יאיר שפרש בדרגה בכירה מהצבא הלך לעסקים.

"אבל הוא יעבור לפוליטיקה. לפני הבחירות הוא עזר לשרון, הוא נאם בשביל שרון בפני אנשי היי-טק. הכינוס היה בהרצליה בהשתתפות שרון. אומרים שהכינוס הביא תועלת רבה לשרון".

כמי שחי את הטוב ובעיקר את הרע שבפוליטיקה, היית שמח שבנך יצטרף ויפעל בתחום הפוליטי?

"הייתי רוצה. הוא בחור פיקח. בשעתו כשעזב את את הצבא הוא התנגד להצעתי להצטרף לפוליטיקה. עכשיו במידה מסוימת יש לו נטיה להיכנס לפוליטיקה ואני משוכנע שבקרוב הוא ישתלב בצמרת הליכוד".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון
שמיר. לדוד לוי לא מגיע כלום
ארכיון
מומלצים