שתף קטע נבחר

"חוק דרעי מוכיח שישראל מושחתת עד היסוד"

ד"ר עובדיה עזרא, מרצה לפילוסופיה שחקר את נושא ענישת הפושעים וההשלכות על החברה, מזהיר: "אנחנו בדרך להיות כמו מקסיקו או אל סלבאדור". הבשורה הטובה: "אין סיכוי כאן לאנרכיה, כיוון שכבר הסתגלנו לנורמה של חזירות מצד השלטון"

"חוק דרעי" שאושר בכנסת, ומאפשר לקצוב את עונשם של אסירים ולהפחיתו בחצי, מצטרף למסכת ארוכה של ארועים שהופכים את הפשע בישראל למשתלם. כך טוען ד"ר עובדיה עזרא, מרצה לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, שעבודת הדוקטורט שלו עסקה בין השאר בענישת פושעים ובהשפעתה על החברה. "בישראל לא מגישים כתבי אישום, ממירים מאסר בעבודות שירות, מי שלא משלם קנסות לא נענש, ועכשיו כל פושע יודע שיש סיכוי שעונשו יופחת בחצי. זו הקלה משמעותית מאוד", הוא אומר.

ביזיון בתי המשפט

ד"ר עזרא מסביר את משמעות ההחלטה כפי שהיא נראית בעיני השופטים: "למעשה, מעתה כל פסיקה של בית משפט תחתך בחצי. מערכת בתי המשפט, ביודעה עובדה זאת, יכולה להחמיר בעונשים. אבל החוק חל רטרואקטיבית גם על כל אסיר שלגביו השופט לא ידע שקיימת האפשרות שיישב רק חצי מהזמן שגזר לו בכלא, והוא לא היה יכול היה להיערך לכך, ולכן יש כאן זילות של בתי המשפט. שופטים שקבעו את גזר הדין והתכוונו לו מאבדים ממעמדם, שלא לדבר על נפגעי הפשע שהאמינו שהנאשם יקבל את שמגיע לו".

המערכת הפוליטית

"רה"מ הנבחר שרון לא עשה דבר כדי למנוע מהחוק להתקבל וברק נזכר רק עכשיו, אבל לא שעה לתחינות בוחריו אחרי הבחירות בהן זכה שצעקו 'רק לא ש"ס', ובכך שניהם, שהצהירו כי שלטון החוק קרוב לליבם, לא עשו דבר כדי לחזק אותו", מאשים עזרא.
לדבריו: "החברה הישראלית מושחתת עד היסוד, וחוק דרעי הוא רק ביטוי לכך. התקווה היחידה עכשיו היא שועדות השחרורים יעמדו בלחצים שיופעלו עליהן ושהחלטתן תהיה עניינית, אבל ברור שאסירים המקורבים למפלגות יכולים להיות רגועים. אם השר לבטחון פנים בן עמי אמר על דרעי שהוא לא כמו כל אסיר, אז ברור שזאת המדיניות".

אין דין ואין דיין

לדברי עזרא, "התהליך העקבי שהופך את הפשע למשתלם, עוד השאיר במדינה הזאת כמה נאיביים שלא קלטו בזמן את מה שקרה, אבל עכשיו גם הם יבינו שאין דין ואין דיין. למזלנו אין סיכוי כאן לאנרכיה, כיוון שכבר הסתגלנו לנורמה של חזירות מצד השלטון, ולכן לא יתעורר באף אחד הזעם שהכרחי ליצירת שינוי, אלא להיפך: אנשים פשוט יצטרפו למעגל הפשע. לדעתי, בעיקר של צווארון לבן שהוא מחושב, לעומת פשע שמבצעים רוצחים או אנסים שנעשה מתוך דחף. אנשים יגידו לעצמם: 'אם כל ממזר מלך, אז גם אני רוצה להיות מלך ולהתנהג כמו ממזר'. אם כל המערכת מושחתת, יש לפושע היום לגיטמציה מוחלטת להיות כזה. אנחנו צריכים להסתכל על מדינות מרכז אמריקה, על המודל השלטוני שהתפתח במקסיקו או באל סלבאדור ולדעת שבדיוק כך אנחנו נראה, ובזמן קצר ושום שגשוג והתפתחות כלכלית לא תעזור לנו, כי היא תהיה רק למראית עין. אני מציע למי שיכול להכין לו אופציה למקום אחר, שיכין, כי מי שאין לו, יהיה די מסכן".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
העברת חוק דרעי בכנסת
צילום גלי תיבון
מומלצים