שתף קטע נבחר

יוזמה חדשה: גוש ימני-דתי-חרדי בראשות נתניהו

ח"כ ישראל כץ (ליכוד) מקדם יוזמה להקמת גוף פוליטי חדש, שיכלול את הליכוד, ש"ס, מפד"ל, ישראל בעלייה, האיחוד הלאומי ודוד לוי. לדבריו, כך יובטח לימין מראש רוב בכנסת. איך יסתדרו ש"ס וישראל בעלייה עם ההבדלים בהשקפות עולמן? יסתדרו

ח"כ ישראל כץ (ליכוד) מקדם בימים האחרונים רעיון חדש, לפיו יוקם גוש מפלגות ימני-דתי-חרדי בשם "ציון", בראשות בנימין נתניהו, שירוץ בבחירות הקרובות כגוף פוליטי אחד.
לדברי כץ, בגוף יהיו חברות מפלגות הליכוד, ש"ס, ישראל בעלייה, המפד"ל, האיחוד הלאומי וגם דוד לוי. כץ: "הגוש צריך לכלול 61 ח"כים, שיריצו מועמד אחד לראשות הממשלה, את מועמד הליכוד. חלוקת המנדטים בתוך הגוש תהיה לפי המפלגות השונות כיום, והמאחד בין כולן יהיה הנושא המדיני. אלו אותן המפלגות שהעבירו לאחרונה בכנסת לאחרונה חוקים רבים, בהם גם החוק להקדמת הבחירות".

מעבר אולי למספר נושאים מדיניים, קיים שוני עצום בין השקפת העולם של ש"ס ושל ישראל בעלייה, למשל. איך הן יישבו באותה מפלגה?

"ש"ס וישראל בעלייה ישבו באותן הממשלות כי הפוליטיקאים, וגם הבוחרים, מסוגלים להגיע למספר קווי יסוד משותפים. המלחמות בין מפלגות אלו הן רק לפני הבחירות. הגוש שאני מציע יאמץ את קווי היסוד של ממשלת נתניהו, שמקובלים גם על ישראל בעלייה וגם על ש"ס".

זו בעצם התחכמות לשיטת הבחירות הקיימת בישראל.

"למעשה כן. בשיטה הזו יבחרו למעשה האזרחים מראש את הקואליציה. זה מונע בזבוז והתפלגות של קולות. זו הדרך היחידה לנטרל את שיטת הבחירה הישירה. כמו שבארה"ב יש שתי מפלגות גדולות, שמאחדות בתוכן זרמים שונים, כך צריך להיות גם פה, לא כל מי שיש לו רעיון צריך להקים מפלגה".

האם שוחחת בנושא זה עם מנהיגי המפלגות שאותן אתה מייעד לחבר יחד?

"אני מקיים מזה מספר שבועות מגעים עם נציגים של כל המפלגות, ומקווה לקבוע פגישות נוספות בהמשך. קיבלתי תגובות די אוהדות, אבל ברור שיהיה לפוליטיקאים קשה לקבל רעיון חדשני שכזה. לעומת זאת, מתקשרים אליי מספר רב של אזרחים התומכים ביוזמה זו. הבוחר רוצה לראות אחדות ופחות חלוקה כיתתית. יוזמה זו תצליח לסכל את כוונתו של ברק לפרוץ את החומה של הגוף החוסם הזה, ולקחת מפלגה או שתיים לתוך הקואליציה. המאמץ שלי הוא למנוע זאת ממנו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
לבחור את הקואליציה מראש. כץ
אתר הכנסת
יוסי זלינגר
מועמד להוביל את הגוש. נתניהו
יוסי זלינגר
צילום: איי אף פי
אולי גם הוא יבוא. לוי
צילום: איי אף פי
מומלצים