שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  12 נורות אזהרה להתעללות בילדים
  בעקבות חשיפת מקרי התעללות בפעוטות בגנים, המחאה הציבורית להצבת מצלמות אבטחה מתגברת והורים חוששים לשלוח את ילדיהם לגן. איך תזהו אם הילד שלכם עובר התעללות? סימני אזהרה שצריכים להוביל אתכם להמשך בירור

  מדי שנה מגיעים לבתי החולים מקרים רבים של התעללות בתינוקות, פעוטות וילדים, כשהאלימות מגיעה מבן משפחה או מטפלת. הסימנים המחשידים האלה, מובילים לרוב לחשד אחד ויחיד: הילד עבר התעללות קשה.

   

  לא תמיד ניתן לזהות מהבעות הילד או גופו את ההתעללות. לעתים האדם המתעלל בוחר באלימות "שקטה", כלומר זו שאינה מותירה סימנים ברורים על הגוף, אבל במרבית המקרים, בסופו של דבר נחשפת מסכת האלימות כנגד הזאטוט חסר הישע.

   

  חשוב להדגיש: לא כל פציעה, שריטה או בכי של תינוק צריכים לעורר דאגה, אבל כאשר מדובר בפגיעות חוזרות, בהידרדרות של הילד, או בפגיעות אופייניות - החשד שלכם צריך להתעורר, ואלה אותות האזהרה שצריכים להוביל אתכם להמשך בירור בחשד להתעללות בילד שלכם:

   

  1. שינויים קיצוניים בשינה ובעירות

  אם הבחנתם בשינויים קיצוניים במעגל השינה והערות, כמו יקיצות תכופות בלתי מוסברות, שינה ממושכת או קימה באמצע השינה בצעקות, הדבר צריך לעורר חשד ומצריך המשך בירור. ברוב המוחלט של המקרים, נדגיש, אין מדובר במצב חירום, והפרעות שינה עשויות לבטא תהליך התפתחות תקין.

   

  בדקו האם חלו שינויים קיצוניים בשינה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  בדקו האם חלו שינויים קיצוניים בשינה(צילום: shutterstock)

  2. נסיגה בהתפתחות המוטורית

  אחות טיפת חלב בודקת את התפתחות התינוק שלכם במועדים שונים. עם זאת, כאשר חלה נסיגה בהתפתחות באופן פתאומי, כמו פעוט שהפסיק לדבר, או שדיבורו הפך לא מובן, ולחילופין פעוט שנעמד אך כבר אינו עושה זאת, אינו מחייך, אינו עוקב, או אינו זוחל, יש צורך בהמשך בירור.

   

  3. פחד מצעקה חזקה או רעש פתאומי

  אחד הרפלקסים הידועים של תינוקות הוא "רפלקס הבהלה". מדובר ברפלקס תקין, שנעלם בחודשים הראשונים לחייו. עם זאת, אם התינוק שוב חוזר ונבהל מקול רעש חזק או פתאומי, או שהוא "משתתק" בעקבות רעש, הדבר צריך לעורר חשד להתעללות.

   

  4. כשהילד מסרב לעבור לידיים אחרות שהיה רגיל אליהן

  סביב גיל תשעה חודשים מתחיל הפעוט לפתח חרדת זרים. מדובר בתהליך נורמלי ותקין. עם זאת, אם הפעוט שלכם מראה חשש ובכי מפני אדם אחר, שבעבר לא חשש ממנו (כמו למשל הבייביסיטר, דודה קרובה או גננת), הדבר מעלה חשד לרתיעה ופחד אמיתיים.

  שימו לב לתגובות הילד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  שימו לב לתגובות הילד(צילום: shutterstock)

  5. סימני לפיתה בידיים

  אלה סימנים קלאסיים המחשידים בהתעללות. סימנים אלה מופיעים על העור בעת טלטול הילד: המתעלל תופס בחוזקה את הילד בשתי זרועותיו או כתפיו ומטלטל את גופו. הלפיתה הזו מותירה כתמים דומים לאלה של מכה יבשה, ונראים לעתים כ"טביעות אצבעות" של המתעלל על זרועות התינוק. הכתמים הללו עשויים להיעלם תוך כמה דקות עד שעות, אך לעתים נותרים על גוף התינוק גם יותר.

   

  קראו עוד:

  "כל עבריין מורשע יכול לפתוח גן ילדים"

  בחירת משפחתון: שימו לב לדברים שלא נאמרים

  מצלמות בגן: לשבת במשרד ולראות את הילד

   

  6. נפיחות וחוסר תנועה בגפיים

  שברים מתלווים לרוב מקרי ההתעללות. הם מותירים נפיחות של האיבר, לרוב בידיים או ברגליים, בעקבות לפיתה חזקה. כל תזוזה של הגפה הפגועה תגרור בכי עז, והתינוק עצמו יסרב להפעיל את הגף הפגועה. תינוק שעבר התעללות ממושכת, יראה בצילום הרנטגן סימני שבר בשלבים שונים, המעידים על חבלות רבות שעבר.

   

  7. שינויים בהתנהגות

  אם הילד שלכם שהיה מופנם הופך באופן פתאומי לאלים, או שהוא מסתגר, או פולט מילים ומשפטים חריגים, בעיקר כאלה בעלי אופי אלים או מיני, יש להעלות חשד חמור להתעללות. חשוב להדגיש כי התעללות עשויה להיות לא רק גופנית אלא גם נפשית. לעתים אלימות כזו מותירה טראומה גדולה הרבה יותר למשך כל חייו.

   

  האם ההתנהגות השתנתה בקיצוניות? (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
  האם ההתנהגות השתנתה בקיצוניות?(צילום: shutterstock )

   

  8. סימני כף יד על העכוז

  רוב המתעללים אינם סוטרים לתינוק, כיוון שסטירה קשה לביצוע בתינוק שראשו קטן. לפיכך, המתעללים נוטים להכות את התינוק בישבנו, מה שמותיר על העכוז סימני כף יד. שריריו הרכים של התינוק אינם חזקים מספיק כדי לעצור את מכת היד, ולפיכך ראשו נפגע פעמים רבות. הסימן הבולט הוא נפיחות בקרקפת.

   

  9. משפטים מחשידים

  מעל גיל שנתיים הילד כבר מתחיל לתקשר מילולית, ועשוי לבטא משפטים מחשידים כמו "כואב לי מהגננת" או "הסייעת עשתה לי דם", או "יש לי עקיצה מהשומר". גם אם הסיפור נשמע לכם הזוי, אל תזלזלו בילד. לעתים גם סיפורים הנשמעים כמו מעשיות בדיוניות, הם אמיתיים לחלוטין.

   

  10. ציורי ילדים

  מדובר באחד מהכלים היעילים לגלות מקרי התעללות. עם זאת, לעתים לא קל לפענח ציורים אלה, ובמקרים רבים הם בעצם אינם מעידים על מאומה.

   

  עם זאת, ציורים קלאסיים של ילד שעבר התעללות הם לרוב בצבעים כהים. הילד יצייר את עצמו קטן יותר, בפינה או בצד הדף, מבוהל ומפוחד, כשהוא בוכה או שעיניו בזווית מטה כמראה עצוב, ולידו ניצבים מבוגרים גדולים עם ידיים ענקיות לא פרופורציונליות לגופם. בנוסף ציור של מבוגר עם איבר מין עלול להחשיד להתעללות מינית אבל צריך לתת לאיש מקצוע לנתח את הציורים ולא להסיק מסקנות מהירות.

  איור על סמך ציורים אמיתיים של ילדים (איור: מלי ברבי)
  איור על סמך ציורים אמיתיים של ילדים(איור: מלי ברבי)
   

  11. הפרעות בראייה

  טלטול התינוק גורם לדימומים ברשתית ולעתים חמורים גם דימומים במוח. אם הזאטוט מפסיק לעקוב, אינו מבחין בין אור לחושך או שאינו מבחין בעצמים סביבו או בכם, יש צורך בבדיקת עיניים לשלילת דימומים ברשתית בעקבות טלטול.

   

  12. סימנים על העור

  ישנן התעללויות המתבטאות באופן ברור שאינו משתמע לשתי פנים כאלימות. ביניהן סימני כוויה מסיגריה או מגהץ, או סימני נשיכה בגודל שמתאים לפיו של מבוגר. אם מצאתם כזה, גשו עם הילד מיד לבדיקת רופא בחדר מיון, דווחו למוקד 100 של המשטרה, ובמקביל גם צלמו את האזור הפגוע לשם תיעוד שלכם.

   

  ד"ר איתי גל הוא כתב הבריאות של ynet ורופא ילדים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  האם התינוק נבהל פתאום מכל דבר?
  צילום: shutterstock
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים