שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בעקבות הפרסום ב-ynet: שינוי המלצות לטיפול בצריבת מדוזה
  כשבוע לאחר שפרסם דף הנחיות לטיפול בכוויית מדוזה, משנה הבוקר משרד הבריאות את ההנחיות כך שלא יכללו טיפול בחומץ. זאת לאחר שכתבה שפורסמה ב-ynet הבהירה שטיפול בחומץ לא רק שאיננו מועיל נגד ארס המדוזה, אלא עלול אף להחמיר את הכווייה

  צפו: כך צריך לטפל בכווית מדוזה

   

   

  המלצות חדשות לטיפול בצריבת מדוזה - לאחר הפרסום ב-ynet: שלשום חשפנו שמשרד הבריאות ממשיך לפרסם המלצות שגויות לטיפול בצריבת מדוזה. יומיים לאחר פרסום הטיפול הנכון, שינה משרד הבריאות את המלצותיו ופרסם אותן מחדש הבוקר.

   

  כמו מדי שנה, מיליוני מדוזות מסוג חוטית נודדת עושות בשבועות האחרונים את דרכן לחופי הארץ. עשרות אנשים כבר פונו לטיפול רפואי בעקבות כוויות מצריבות תאי הארס של המדוזה. משרד הבריאות התייחס לעניין בשבוע שעבר, ורענן את המלצותיו, שקראו לשפוך חומץ על אזור הכוויה בטענה כי החומץ סותר את תאי הארס.

   

  אלא שמדובר בהמלצות שגויות שנקבעו בעבר ומתאימות לצריבת מדוזה ששכיחה אמנם בחופי אוסטרליה, אך אינה מגיעה לישראל. מאז שנות השמונים המדוזה הפוקדת את חופי יהארץ היא מסוג חוטית נודדת, שאינו מושפע מחומץ משום סוג, או מנוזל השתן.

   

  חוטית נודדת. ממש לא מתרשמת מחומץ (צילום: עדי פולק) (צילום: עדי פולק)
  חוטית נודדת. ממש לא מתרשמת מחומץ(צילום: עדי פולק)
   

  ד״ר תמר לוטן, ביולוגית מבית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה, אמרה השבוע ל-ynet: ההערכה שחומץ חומצי עשוי לפעול במנגנון בו הוא סותר לכאורה את מנגנון ארס המדוזה מתבססת על מדוזת הקופסה הקטלנית, שכבר שנים אינה פוקדת את ישראל. החומץ או השתן אינם מנטרלים כלל את ארס החוטית הנודדת שמגיעה לישראל, ואף הראינו כיצד מחטי הארס הרבות משתחררות מזרועות המדוזה גם בנוכחות חומץ״.

    

  קראו גם:

  חומץ? ממש לא: כך תטפלו בצריבת מדוזה

   

  "החמרה בפגיעות ממדוזות": כך נראית יד שמדוזה נגעה בה קלות

  המדוזה צרבה - ושחר בת ה-5 נכוותה בדרגה 2

   

  אבל כאן לא תמה הסכנה, שכן החומץ, בהיותו בעל חומציות גבוהה, עלול אף להחמיר את הכווייה הנוצרת כתוצאה מצריבת המדוזה ולהחמיר גם תגובה אלרגית בעקבות הצריבה.

   

  הטיפול הנכון הוא הסרת זרועות המדוזה שנדבקו לעור באמצעות מקל יבש ושטיפת המקום במי ברז, או במי ים צלולים שאינם מכילים חלקי מדוזה. בניגוד לחשש מפני התבקעות תאי הארס, הסבירה ד״ר לוטן כי שטיפה בזרם חזק תסיר במהירות את תאי המדוזה ותמנע התבקעות.

   

  בעקבות הפרסום, כאמור, החליט משרד הבריאות לשנות את הנחיותיו, ופרסם היום עדכון של ההנחיות שבו הוא קרא לשטוף את המקום במי ברז או במי ים.

   

  מה הטיפול הנכון בכווייה?

  בכווייה שנוצרת כתוצאה מארס המדוזה יש לטפל כבכל כווייה: כווייה מדרגה א׳ דורשת מריחת תכשיר דוגמת סילברול הפועל לקירור האיזור ומניעת זיהומו. כוויות חמורות יותר דורשות פינוי לבית חולים.

   

  בכל מקרה של תגובה אלרגית קשה הכוללת קוצר נשימה נפיחות, כווייה היקפית המקיפה את כל הגפה, נפיחות בשפתיים או בלשון או הקאות מרובות, יש להתפנות בדחיפות לחדר המיון.

   

  אלה הסובלים מתגובה אלרגית חמורה או אנשים הסובלים מאלרגיות צריכים לקבל טיפול במזרק אפיפן.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לא לטפל בחומץ. כוויית מדוזה
  צילום: shutterstock
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים