שתף קטע נבחר

עלייתם של המרלו"גים

ווי־וורק של הלוגיסטיקה: הגידול המתמיד במסחר המקוון והצמיחה של ענפי השילוח השונים מובילים באופן עקבי לביקוש גדול לשטחי אחסון ברחבי הארץ. המרלו"גים, אותם מרכזים לוגיסטיים לסחורות, הפכו לקרקע מבוקשת לא רק מצד חברות בינלאומיות שנחתו בישראל כמו אמזון, אלא גם עבור יבואנים מקומיים והתעשייה המסורתית. "זוהי תחילתה של מהפכה שמלווה את הגידול והצמיחה של החברה הישראלית כולה"

בשיתוף סופרין 

 

לפני עידן המסחר המקוון, ייעודם של מרכזים לוגיסטיים היה אחד: על אותו תא שטח הוקמו עסקים, ולצידם מחסנים לוגיסטיים שהיו אמונים על אחסון המלאים והציוד הנדרש. בהמשך הגיעו שיפורים טכנולוגיים, שכללו בין היתר החדרת מערכות ממוחשבות, האצת שרשרת האספקה וכמובן המסחר האינטרנטי הגואה - כל אלה גרמו לעסקים קטנים לוותר על שטחי האחסון היקרים לטובת השכרת שטחי נדל"ן בתוך מרכז לוגיסטי.

 

"מה שקרה בשוק הוא צמיחה חדה במסחר הדיגיטלי - היבוא מחו"ל מגדיל את הצורך בשטחי אחסון נרחבים עבור היבואנים", אומר צחי סופרין, מנכ"ל קבוצת סופרין, העוסקת בייזום, ניהול והקמה של פרויקטים נדל"ניים למגורים, משרדים ומסחר. "כשאני רוכש סחורה בחנות אינטרנטית ומקבל את החבילה בסופו של דבר עד הבית - המוצר מגיע קודם למרכז לוגיסטי", מסביר סופרין.  

 

סופרין מרכז לוגיסטי  (באדיבות סופרין)
"הצורך בשטחי אחסון ליבואנים גובר": הדמיה של מרכז לוגיסטי חדש בחולון (באדיבות סופרין)

 

לוגיסטיקה מודרנית: ישן מול חדש

לאור הצמיחה בענף, כמעט טבעי לראות בימים אלה מתחם לוגיסטי חדש שקורם עור וגידים באזור התעשייה בחולון, לצידו של אחד המרכזים הוותיקים בישראל. "המדינה מבינה שהגידול בתושבים בהכרח אומר האצה במסחר, וכיוצא בזה צורך במרכזים לוגיסטיים", טוען האדריכל עדן בר, ממשרד בר-לוי-דיין אדריכלים ומתכנני ערים, ומי שאמון על הפרויקט החדש. "המרכז הלוגיסטי הישן מאופיין בתצורה נמוכה של עסקים קטנים שלא היה להם מספיק כסף לשכור חלקות לאחסון. לעומתו, המרלו"ג החדש והמודרני עולה לגובה - בדיוק כמו שקורה בכל ענף הנדל"ן הישראלי. כיום המרכז הלוגיסטי המודרני הוא בן ארבע קומות, ואני מעריך שבעתיד כבר נבנה לגובה של שמונה קומות. קיימת חשיבה מחודשת על לוגיסטיקה, על אחסון של בתי מלאכה ומרכזי הפצה - זו תחילתה של מהפכה שמלווה את הגידול והצמיחה של החברה הישראלית, ולא נובעת ממחסור אלא מפיתוח", הוא מוסיף.

 

סופרין מרכז לוגיסטי  (צילום: shutterstock)
עולים לגובה - המרכזים הלוגיסטיים המודרנים מבשרים עידן חדש(צילום: shutterstock)

 

בעולם אנחנו רואים מרכזים לוגיסטיים עם יכולות רובוטיות מתקדמות. מה קורה בארץ?

בר: "הרובוטיקה בפירוש נכנסת גם בארץ, אבל היא נכנסת יותר במרכזים הלוגיסטיים הגדולים כמו זה של חברת טבע בשוהם. שם קיימים מחסנים אוטומטיים שבעצם מחלקים ומוציאים את האביזרים הקטנים במהירות רבה ומאחסנים אותם. המרכזים בחולון באים להחליף פחות את הלוגיסטיקה הגדולה, אלא את כל העסקים הגדולים שפזורים סביב האזור ולא יכולים לשכור עוד תא שטח יקר".

 

סופרין מרכז לוגיסטי  (צילום: shutterstock)
לצמצם את שטח העסק: "המרכזים הלוגיסטים באים לחסוך בשטח לעסקים באזור"(צילום: shutterstock)

 

התעשייה חוזרת העירה

מומחים מתחום הלוגיסטיקה מאמינים שבעזרת מרכזי ענק מתקדמים תצליח התעשייה המסורתית לחזור אל העיר הגדולה, שממנה ברחה לפני שנים. לשיטתם אותם מרכזים, שייבנו בכל עיר ומושב, יאחסנו החל מפרטי מלאכה פשוטה ועד לרכיבים אלקטרוניים מתקדמים. "זו תהיה עיר ליניארית של תעשייה: מסגרים שלא יצליחו להחזיק בשטח גדול ישכרו חלק במרכז לוגיסטי, אני מעריך שגם מוסכים יגיעו לכאן, ואפילו סטארט-אפים יצמחו ממקומות כאלה", אומר בר.

 

סופרים (באדיבות סופרין)
מבט על: עיר ליניארית של תעשייה מסורתית וטכנולוגית(באדיבות סופרין)

 

ואיך עובדת השיטה? בשונה מחברת ענק כמו אמזון, מרכזי הלוגיסטיקה בלב העיר משרתים בעיקר את הצרכן הסופי ואת בעלי המקצועות היצרניים. ההשקעה בנכס מתבצעת בשיטת קבוצת הרכישה, שמאפשרת ליצרן להיות בעלים של המתחם בתוך המרכז. "תמהיל הדיירים במרכזים לוגיסטיים הם בעלי מקצועות, שבתיאוריה נכנסים לנכס לתקופה ארוכה של 20-15 שנים. קבוצת הרכישה מאפשרת לזגג או ליצרן האלומיניום להיות בעלים של המקום, וזו השקעה לטווח ארוך", מסכם סופרין.

 

בשיתוף סופרין

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות סופרין
ביקוש נרחב למרכזים לוגיסטיים
באדיבות סופרין
מומלצים