שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ נגד פיטוריו של מנכ"ל משרד החוץ

התנועה למען איכות השלטון טוענת כי הדחתו של איתן בנצור נעשתה ללא אישור הממשלה, בניגוד לחוק, וכי מינויו לתפקיד היה מינוי מקצועי ולא מינוי פוליטי של דוד לוי

התנועה למען איכות השלטון עתרה היום (יום ג') לבג"ץ, בדרישה להוציא צו ביניים שיורה לראש הממשלה, אהוד ברק, למנוע את העברתו של מנכ"ל משרד החוץ, איתן בנצור, מתפקידו.
התנועה דורשת, כי צו הביניים יהיה תקף עד לקבלת הכרעה בעתירה שהגישה למניעת הדחתו של בנצור. לחילופין, אם לא יוצא צו כזה, היא מבקשת לקיים את הדיון בעתירה עוד היום, כדי למנוע פגיעה נוספת בתפקוד משרד החוץ.
בעתירה נטען, כי בנצור פוטר מתפקידו ללא ידיעת הממשלה וללא אישורה, בניגוד לסעיף 12 בחוק שירות המדינה, המציין כי הסמכות למנות מנכ"ל למשרד ממשלתי, וממילא גם לפטרו, נתונה אך ורק בידי הממשלה כולה.
עוד טוענת התנועה כי מינויו של בנצור היה מינוי מקצועי ולא מינוי פוליטי של שר החוץ לשעבר, דוד לוי. לדבריה, בנצור הינו עובד מדינה, ללא זיקה פוליטית ומפלגתית, זה 35 שנה.
התנועה מוסיפה כי בפיטוריו של בנצור נשללו זכויותיו הבסיסיות, תוך פגיעה קשה בכללי הצדק הטבעיים, בכבודו ובשמו הטוב. לפיכך היא מבקשת מבג"ץ להוציא צו על תנאי, שיורה לראש הממשלה לנמק מדוע לא יבוטלו הפיטורים.
השופטת דליה דורנר סירבה לבקשה להוציא צו ביניים. העתירה תידון ביום שני הקרוב בפני הרכב של שלושה שופטים.
בינתיים נמשכת הסערה סביב פיטורי העובדים במשרדי הממשלה השונים. שר החוץ לשעבר דוד לוי אומר כי ברק פועל מתוך אובדן עשתונות, וכי הדרך שבה נוהג ראש הממשלה מעוררת תמיהה.
ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) אמר כי אחרי פרשת העמותות וזלזולו הנמשך בכנסת, דומה כעת התנהגותו של ראש הממשלה לזו של רודן השולט על רפובליקת בננות, ולא של ראש ממשלה במדינה דמוקרטית.
ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה, כי לא מדובר ב"טיהורים" אלא בחוזים שהסתיימו ולא חודשו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:גיל כהן מגן
איתן בנצור עם אהוד ברק
צילום:גיל כהן מגן
מומלצים