שתף קטע נבחר

כובע גרב, חולצה, כפפות - ולא סכין: מורשע ברצח ערער וטוען שהופלל

בית המשפט ידון בערעורו של ערן קרני, שהורשע ברצח משנת 2013 וטוען כי קיימת אפשרות שאחד מהעדים במשפט, מכר משותף שלו ושל הנרצח, הפליל אותו. האדם מעולם לא נחקר בחשד למעורבות במקרה. עם זאת, אם יצליח סנגורו של קרני לעורר ספק סביר לגבי אשמתו - הוא יזוכה

מכנסיים מגואלות בדם ()
מכנסי המנוח שנדקר בכל חלקי גופו

בית המשפט העליון ידון ביום שני בערעור שהגיש ערן קרני, שהורשע ברצח האכזרי של משה עקבי מכפר יעבץ ב-2013 ונידון למאסר עולם. קרני טוען שהוא אינו הרוצח. סנגורו יטען כי יש לזכות אותו, וקיימת אפשרות שאדם נוסף הוא שרצח את המנוח והפליל את הנאשם.

 

ב-6 בספטמבר 2013 נרצח משה עקבי, בן 54, בפתח ביתו במושב כפר יעבץ בשרון. הוא הותקף ברכבו על-ידי רעול פנים, שדקר אותו באכזריות בכל חלקי גופו.

עקבי, שעבד כגובה צ'קים והיה מוכר למשטרה, יצא מביתו ונכנס לרכבו כדי להביא את חברתו משער הכניסה למושב. הוא ניסה להיאבק ברוצח, אך ללא הצלחה, נדקר פעמים רבות והתמוטט. באירוע היו שני עדי ראייה, שלא הצליחו לראות את פני הרוצח.

 

חמישה ימים לאחר מכן נעצר קרני. הוא התנגד באלימות למעצרו וטען כי אינו יודע במה מדובר. הפרקליטות הגישה נגדו אישום בגין רצח בכוונה תחילה, וב-21 בדצמבר 2015 הוא הורשע פה אחד בבית המשפט המחוזי בלוד עקב שורת ראיות נסיבתיות. נטען כי הרקע לרצח הוא סכסוך כספי בין קרני לעקבי שנה לפני הרצח.

 

מהרשעתו של קרני עולה כי חודש לפני הרצח עבר לגור אצל חברו צ' באבן יהודה. נטען כי ביום הרצח קרני לקח חולצה, סכין, וכובע גרב ירוק מביתו של צ' ויצא לכפר יעבץ, שם רצח את המנוח.

מכנסיים מגואלות בדם ()
חולצה שנמצאה בנתיב הבריחה מזירת הרצח

מכנסיים מגואלות בדם ()
כפפות עם DNA של הנאשם ברצח שנמצאו בנתיב הבריחה במערום

 

 

בין הראיות ששימשו להרשיע את קרני הייתה העובדה שבזמן הרצח בילה צ', שבגדיו נלקחו לטובת הרצח, אצל משפחתו בעיר אחרת ולכן היה לו אליבי מוצק. לקרני לא היה אליבי, הוא היה בימים הללו לבדו בדירת החבר.

 

פריטי הלבוש שנלקחו מבית החבר נמצאו בנתיב מנוסת הרוצח, בחממות נטושות ביעבץ, קרוב לזירה. על חלקם נמצא DNA של המנוח. ה-DNA של קרני נמצא, בין היתר, על כובע הגרב, החולצה והכפפות – אך לא על הסכין. בבית של צ' נמצאו חתכים מכובע הגרב, שנגזרו על מנת שהעיניים לא יהיו מכוסות.

 

הטלפון של קרני אוכן בדירה של צ' חברו, 23 דקות אחרי הרצח, מבדיקות שערכו במשטרה כדי לבדוק אם אפשרי לבצע את הרצח ולחזור במהרה לבית החבר באבן יהודה עלה כי הדבר אפשרי. עוד נקבע במשפט כי לקרני היה רקע נפשי קשה, ותרעומת אפשרית כלפי עקבי עקב חוב שאמנם הוחזר אך הותיר אצלו משקעים. סמוך לרצח קרני שוחח עם חברה ואמר כי חש פגוע מהתנהלותו של עקבי.

מכנסיים מגואלות בדם ()

זירת הרצח ב-2013 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
זירת הרצח ב-2013(צילום: ג'ורג' גינסברג)

לידידה נוספת אמר ביום הרצח "כי חברים דופקים לי סכין בגב", ושהוא יוצא לכפר יעבץ לקחת כסף ממישהו או לבקש כסף מאשתו שגרה שם. הוא שתק במרבית חקירתו במשטרה ובמשפט נקבע כי שיקר כמה פעמים, מסר גרסה "כבושה" (מאוחרת) והצטייר כאדם לא אמין.

 

קרני ערער לעליון באמצעות עורך דינו אלון אייזנברג, כפי שפורסם באתר "פוסטה". אייזנברג יטען בדיון כי המסקנה שקרני הוא הרוצח איננה המסקנה ההגיונית היחידה וחל ספק סביר באשמתו. עו"ד אייזנברג מציג בערעור שהגיש תרחיש מזכה וטוען לכאורה כי ייתכן שר', אדם אחר שהיה מקורב למעורבים, היה מעורב ברצח. חשוב לציין כי ר' שימש עד בתיק ומעולם לא נחקר באזהרה, מכאן שאינו חשוד בתיק כלל, אך אם יצליח הסנגור לעורר ספק סביר לגבי אשמת קרני - הוא יזוכה.

אלון אייזנברג ()
עו"ד אלון אייזנברג

לטענתו, ר' רצה לנקום בעקבי כך על כך שסחט אותו וגזל ממנו אופנוע שקנה. עו"ד אייזנברג טוען כי ר' חש מאוים ובסכנה מצד עקבי. עוד נטען בערעור כי ר' רצה להפליל את קרני ברצח כנקמה על כך ש"הלשין" עליו לחברו צ' וסיפר לו שר' התפרץ לדירתו שלושה חודשים לפני הרצח.

 

לטענת הסנגור, המשטרה התרשלה כשהתמקדה רק בקרני משום שנמצא DNA שלו על חלק מהראיות. עוד נטען שר' הכיר היטב את הדירה של צ' כי התגורר בה בעבר ואף פרץ אליה שלושה חודשים לפני הרצח וגנב חפצים, כולל פריט יקר ערך שעליו היה מונח הסכין שאיתו בוצע הרצח.

 

עוד טוען הסנגור כי שבוע בלבד לפני הרצח עבר ר' להתגורר לבד באבן יהודה סמוך לדירת צ', אך לא צ' ולא קרני ידעו על כך - דבר שאפשר לו לכאורה גישה נוחה לדירה של צ'. עוד נטען בערעור כי ה-DNA של קרני נמצא רק על מערום הבגדים במסלול הבריחה מהזירה, אך לא בזירה עצמה. "האופן שבו נמצא (מערום הבגדים, ג.מ) מעורר תהייה. האם לא נועדו שימצאו אותם ולמעשה להפליל אותו ברצח", נטען בערעור. דמו של קרני לא נמצא על הראיות, למרות שבין הרוצח למנוח היה מאבק מדמם. הסנגור טוען כי הדם על הבגדים טפטף מכלי הרצח לאחר שהושאר במערום.

 

בנוסף טען עו"ד אייזנברג כי לקרני לא היה מניע אמיתי לרצח מאחר שהחוב של עקבי הוחזר וכי יש לפסול את העדויות של שתי המכרות של קרני כי במהלך החקירה השוטרים "הילכו עליהן אימים" והכווינו את עדותן. העדויות הללו לא נפסלו בבית המשפט, אך כן זכו לביקורת שיפוטית נוקבת, בעיקר עקב תשאול לא מתועד שנעשה מחוץ לחדר החקירות. הוא טוען בערעור כי ר' אדם בעל יכולות פיזיות להיאבק באדם אחר. צ' העיד כי הוא "אחד שאין לו גבולות" ותיאר אותו כבעייתי ולא אמין. עוד נטען כי את האליבי שמסר לא ניתן לבדיקה.

 

עורך דין אייזנברג מסר: "ערן קרני הופלל – הוא לא הרוצח".

 

מפרקליטות המדינה נמסר כי " תשובת הפרקליטות לערעור תימסר לבית המשפט כמקובל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים