שתף קטע נבחר

קשישים קופאים מקור: "אין כסף לחימום, יושבת עם מעיל בבית"

51% מהקשישים שנתמכים על ידי ארגון "לתת" לא יכולים להרשות לעצמם לרכוש אמצעי חימום או להפעיל אותו. "כבר יומיים אין חימום בבית. קר לי והמזגן לא עובד", אומרת קשישה בת 88. מנכ"ל ארגון "לתת": "החורף, הגשמים והקור מעצימים את המצוקה בקרב קשישים וניצולי שואה"

   

 

"כבר יומיים אין חימום בבית. קר לי והמזגן לא עובד. אני לוקחת כל מיני דברים שחם לי איתם ושמה עליי, יושבת עם מעיל בבית". אדלה צ'וקלר, בת 88 מחדרה, לא תחמם היום את ביתה על אף הסערה שצפויה להשתולל בחוץ. היא גרה לבד, המזגן התקלקל ואין לה כסף לתקנו. גם אם היה עובד, היא מספרת ל-ynet כי לא הייתה יכולה לעמוד בתשלומי החשמל הכרוכים בהפעלתו.

 

צ'וקלר, ניצולת שואה מצפון קווקז, מקבלת קצבאות בסך כולל של כ-4,000 שקלים בחודש, ומספרת על מצוקה כלכלית שמתבטאת אף במחסור במזון, שארגון "לתת" משלים עבורה. "כמה אורז אפשר לאכול? כמה דייסה אפשר לעשות? זה לא טוב ולא מספיק. בחודשיים האחרונים הייתי צריכה לתקן את חדר האמבטיה ונשארתי בלי כסף בכלל. זה קשה - לשלם חשמל 500 שקל, לעשות תיקונים בבית ב-1,000 שקל. אני לא יוצאת החוצה בגלל שאין לי כסף. כשאין כסף בחשבון לא יוצאים החוצה".

 

כמו אדלה, כך 51% מנתמכי הסיוע של ארגון "לתת" מדווחים כי אינם יכולים להרשות לעצמם לרכוש אמצעי חימום או קירור, או שאינם יכולים להרשות לעצמם להפעילם כלל. כ-92% מהקשישים הנתמכים מעידים כי קצבת הזקנה אינה מאפשרת להם - או מאפשרת להם באופן חלקי בלבד - למלא את צרכיהם הבסיסיים למחיה בכבוד.

 

אדלה צ'וקלר  ()
אדלה צ'וקלר. גם אם המזגן היה עובד, לא הייתה מפעילה אותו

מנכ"ל ארגון לתת, ערן וינטרוב: "החורף, הגשמים והקור מעצימים את המצוקה בקרב קשישים וניצולי שואה ומקשים עוד את ההתמודדות והמאבק היומיומי לתת מענה לצרכים החיוניים הדרושים לקיום בכבוד. הקשישים סובלים מתחושת הבדידות, מהחשש שלא יישאר כסף להדליק את החימום. הם יושבים בבית קר מכוסים בשמיכות, מוגבלים ביציאה מהבית בגלל הגשם ואין להם יכולת לתקן ליקויים חמורים כמו דליפת מים. כשאנחנו דואגים ליקירינו ומוודאים שחם להם, שהם מוגנים ושיש להם מספיק אוכל חם ומזין, עלינו לחשוב גם על אותם זקנים שחיים בעוני ולהעביר להם מסר שהם לא לבד".

 

הכנסת אישרה בסוף 2017 חוק שיזמו שר העבודה והרווחה חיים כץ (הליכוד) ח"כ איציק שמולי (העבודה) וח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), שבעקבותיו 247 אלף קשישים שמקבלים הבטחת הכנסה זוכים לתוספת משפחתית שנתית של "מענק חימום" בסך 562 שקלים, שמשולמת על ידי הביטוח הלאומי בחודש אוקטובר. עם זאת, רבים מהקשישים הנזקקים מנצלים את התוספת לצרכים אחרים, כמו מזון ותרופות, ונותרים גם לאחר התוספת ללא חימום בימי החורף הקרים.

 

"מפעיל חימום בזהירות"

מרסל קונה, בן 71 מראשון לציון, מודאג בעיקר מכך שלא יצליח לשלם את השכירות החודשית. "אני מקבל 3,300 שקלים בחודש ולא יודע איך אשלם החודש שכר דירה. אני מפעיל חימום בזהירות. יש לי שני מזגנים בדירה אבל אני משתדל לא להפעיל אותם, למרות שהבית ישן ונכנסת רוח מכל הכיוונים".

 

אדלה צ'וקלר  ()
מרסל קונה. חושש שלא יוכל לעמוד בתשלום השכירות

מרסל, שנעזר בעמותת "פתחון לב", מספר כי חלק מהמצוקה הכלכלית שבה הוא שרוי נגרמה כתוצאה מחברות שמנצלות קשישים. "תפסו אותי הגנבים האלה שבאים לזקנים ועובדים עליהם", הוא מספר. "אני כבר ארבע שנים משלם ולא יכול לגמור את זה. קניתי ב-5,500 שקל שרשראות זהב עם יהלומים שלא רציתי לקבל אותם. אבל זה לא מעניין אותם - אומרים לי 'כבר שילמת'. מביאים משהו וזורקים לך בבית. הייתה לי יומולדת, אמרו לי ששולחים לי מתנה, אז הביאו לי מחשב ב-4,000 שקל. אני צריך דבר כזה?".

 

נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין. "בושה שחייבת להיפסק" (צילום: יוסי צבקר) (צילום: יוסי צבקר)
נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין. "בושה שחייבת להיפסק"(צילום: יוסי צבקר)

מנכ"ל ארגון פתחון לב, אלי כהן: "בימי החורף הקשים אנו עדים לפניות רבות ממקבלי סיוע הסובלים מתנאים קשים וחוששים כי לא יצליחו לעבור את החורף הקרוב, גם בין קירות בתיהם. לרוב הם חוששים להפעיל חימום בשל חשבון חשמל שאינם יכולים לעמוד בו או שאינם יכולים להרשות רכישה של מוצרי חימום. פתחון לב פועלת לסייע בכל אמצעי שיש בידיה וגם בעזרת חלוקת שמיכות. חשוב לזכור את אלה שידם אינה משגת לאורך כל השנה ולא להיזכר במצב רק בעת סופה קשה. הממשלה לא פועלת מזה שנים לצמצום מעגל העוני, המנדט הוא בידי ההנהגה ואולי הבחירות הקרובות ישמשו כמצע לקידום חוק העוני על ידי המפלגות השונות".

 

"תקופה של מצוקה קשה"

במוקד של "הקרן לידידות" התקבלו נכון לאתמול כ-200 בקשות ממשפחות ובודדים לקבלת אמצעי חימום כגון שמיכות ותנורים. 2,780 קשישים יקבלו השנה מענק סיוע לחורף מהקרן לידידות. מדובר בקשישים שנמצאים מעט מעל הרף שמקנה להם קצבת השלמת הכנסה, אך נמצאים במצוקה כלכלית.

 

נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, אומר כי "בימים הללו בהם החורף חזר במלוא כוחו לישראל, רובנו נהנים לראות את הגשמים הרבים שיורדים מתוך ביתנו החם, המשרד או הרכב. אבל עבור אלפי קשישים החורף הוא תקופה של מצוקה קשה. רבים אינם עומדים בעלויות החשמל או שאין להם כסף לרכוש תנור, ביגוד חם ושמיכות. אנחנו בקרן לידידות מקבלים בכל שבוע מאות פניות מקשישים שקופאים בבתיהם כי הם צריכים לשלם על תרופות או מזון. יוקר המחייה בישראל עולה כל הזמן וקצבאות הזקנה כאן הן הנמוכות ביותר בעולם המערבי. אנחנו בעצם חוסכים על חשבון בריאותם ורווחתם של הורינו, סבינו וסבתותינו. זו בושה שחייבת להיפסק ואני קורא לכל המתמודדים לבחירות הקרובות להתחייב על כך".

 

גם בעמותת "יד שרה" התכוננו לסערה, ובמסגרת ההיערכות הוכן צי רכב מיוחד הכולל כלי רכב להסעת נכים, המותאמים לנסיעה בשלג. מתנדבי העמותה יבצעו הסעות למרותקי בית ויתגברו הסעות מיוחדות לטיפולים חיוניים. גם מוקד המצוקה של יד שרה פועל 24 שעות ביממה והמחלקה להשאלת ציוד רפואי-שיקומי יפעלו במתכונת חירום.

 

לתרומת ערכות סיוע לחורף לקשישים נזקקים וניצולי שואה של ארגון "לתת": http://bit.ly/2W2EInM; לעמותת "פתחון לב" ניתן לתרום דרך האתר www.pitchonlev.org.il או בטלפון 5068*. אזרחים וחברות שמבקשים להתנדב ולתרום יכולים גם ליצור קשר עם מוקד הידידות, במספר הטלפון 9779* או בדף הפייסבוק של הקרן לידידות. מספר הטלפון לזקוקים להסעה ולעזרה דחופה של "יד שרה" הוא 6444* מכל טלפון קווי וסלולרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים