שתף קטע נבחר

המשבר באופנה מתרחב: עזריאלי מאיימת בפינוי "מתאים לי" עקב פיגור בשכ"ד

רשת המידות הגדולות קיבלה מכתב הדורש את פינויה - אם לא תסדיר את החוב. עזריאלי: "יש בעיית מוסר תשלומים שאיננו יכולים לקבל". מתאים לי: "הרשת בהבנות עם הקבוצה שהושגו כבר לפני מספר חודשים ואינה צופה בעיה"

המשבר בענף האופנה: רשת המידות הגדולות ML (מתאים לי) נמצאת בסכנת פינוי מקניוני עזריאלי, בגלל פיגורים בתשלום שכר דירה. ל"ממון" נודע כי לאחר התדיינות ארוכה בין הנהלת עזריאלי לרשת, שבבעלות גלובל ריטייל הסינית ושותף חרדי, נשלח לה מכתב הדורש את פינויה - אם החוב לא יוסדר.

 

ביהמ"ש הוציא צו הקפאת הליכים לרשת האופנה זברה

הוניגמן: השנה ישולמו החובות ל-585 עובדים

 

קבוצת עזריאלי אישרה את הדברים ומסרה שיש "בעיית מוסר תשלומים שאיננו יכולים לקבל". אם לא יוסדר החוב, הקבוצה תוציא צו פינוי דרך בית המשפט. כיום מפעילה הרשת כ-22 סניפים ברחבי הארץ, שחלקם נמצאים בקניוני עזריאלי: מלחה בירושלים, קניון גבעתיים, קניון רמלה, חיפה, ובאאוטלט בהרצליה פיתוח.

סניף מתאים לי בעזריאלי (צילום: שאול גולן)
סניף מתאים לי בעזריאלי(צילום: שאול גולן)

מתאים לי, מחלוצות האופנה למידות גדולות, הוקמה על ידי אבי מלכה בשנות ה-90 של המאה הקודמת ומנתה בשיאה כ-60 סניפים. ב-2013 היא נקלעה לקשיים, הוגשה נגדה בקשת פירוק בגין חובות של כ-100 מיליון שקל - גם בעקבות התרחבות מהירה, ורכישת הרשתות ג'אמפ ואופיס דיפו שהסבה לה הפסדים - וגם אז נוצר סכסוך עם קבוצת עזריאלי.

 

קהל שבוי

לדברי גורם בענף האופנה, הרשת שלטה בעבר הרחוק בתחום המידות הגדולות, והתחרות עמה התמודדה הייתה בעיקר מצד הרשתות המקומיות עונות וקרייזי ליין, המייצרות בגדים במידה 50 ומעלה. רשתות אלה מקהל שבוי שסבל מאופציות מועטות בתחום - קושי שגם זוכת האירוויזיון, נטע ברזילי, מדברת עליו.

 

כיום סובלת הרשת, כמו כל הענף, מתחרות מצד אתרי קניות זולים מחו"ל, בעיקר אמריקניים, המתמחים במידות גדולות. גם טיסות הלואו קוסט הגדילו מאוד את היקף רכישות הישראלים בחו"ל. אם בעבר רשתות שהתמחו בנישה הזאת גבו פרמיה על כך, כיום, נוכח התחרות הגדולה יותר, עליהן לשחוק את המחירים - ועמם את הרווחיות. זאת, לצד דמי שכירות גבוהים בקניונים וצמצום האשראי מצד בנקים, שמסווגים את ענף האופנה כבעל סיכון גבוה, במיוחד רשתות כמו מתאים לי - שכבר חוו הקפאת הליכים.

 

 

סקירה של הרשתות שנקלעו לאחרונה לקשיים מלמדת שמדובר דווקא ברשתות ותיקות, כמו הוניגמן שנסגרה או זברה שמצויה בהקפאת הליכים, מחלוצות האופנה המוזלת. אלה רשתות שבעבר הצליחו, אך לא הסתגלו למציאות המשתנה. כך נפלה גם רשת יפו-תל אביב. בכיר בענף האופנה העריך בסוף השבוע כי גל הקריסות שלהן רק החל וכי "2019 תהיה שנה קשה בתחום".

 

מ-ML נמסר בתגובה כי הרשת "בהבנות עם קבוצת עזריאלי שהושגו כבר לפני מספר חודשים, ואינה צופה בעיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
סניף מתאים לי בעזריאלי
צילום: שאול גולן
מומלצים