שתף קטע נבחר

תחקיר: "הרב השדכן" התגלה כעבריין מין מורשע

הוא מציג עצמו כמשגיח בישיבה ושדכן מנוסה, ומוציא פרטים מבחורות שמשמשים את ה"משודכים" בפגישות - כשאמו, הרבנית, מסייעת לו. ממקום מושבו בכלא מנהל מנחם מנדל סעדון - עבריין מין מורשע - מפעל שידוכים, בין השאר לעבריינים, מבלי שהוא מגלה לצעירות: "במשך חודשים הסתובבתי כמו הלומת קרב"

 

כמו כל צעירה חרדית, כשאסתי החליטה להתחתן היא פנתה לשדכנים שונים והחלה לקבל הצעות. בשל גילה המעט מבוגר, ואולי גם בגלל דרישות גבוהות, היא המתינה לא מעט זמן עד שקיבלה את שיחת הטלפון המיוחלת. על הקו: שדכן מנוסה ובעל שם, רב בישיבה. החתן: בחור טוב וירא שמים, בעל תשובה שנראה כמו התגשמות כל ציפיותיה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

היו רק שלוש בעיות, שהתגלו ממש רגע לפני שהשניים באו בברית הנישואים: ה"שדכן" אינו רב בישיבה, אלא אסיר בשם מנחם מנדל סעדון. את שיחות השידוכים שלו הוא מבצע מהכלא. והחתן, ובכן, הוא בעצמו אדם די מפוקפק.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

אסתי היא לא הראשונה ולא האחרונה ליפול בפח של מנדי - מנחם מנדל סעדון. ממקום מושבו בכלא הוא מנהל מפעל שידוכים, בין השאר לעבריינים, כאלה שעדיין חיים עמוק בעולם התחתון, מבלי שהוא מגלה לצעירות למי הוא משדך אותן.

 

הבחורה עברה חקירות-עומק

אסתי (השמות בכתבה בדויים כדי להגן על הפרטיות), בת 29, מקהילת חב"ד במרכז הארץ יצרה קשר עם שדכניות ושדכנים כדי שימצאו לה בן זוג ראוי. משום כך, כרטיס השידוכים שלה, שבו מופיעים פרטים בסיסיים אודותיה, הסתובב בין שדכנים ומפעם לפעם היא קיבלה הצעות.

 

החתן המיועד התקשר לעדכן: "הסתבכתי בחובות" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
החתן המיועד התקשר לעדכן: "הסתבכתי בחובות"(צילום: shutterstock)

 

לפני כשנה התקשר אליה שדכן, שסיפר שערך עליה בירור מעמיק. הוא הציג את עצמו כרב בישיבה במרכז הארץ. "אני מכיר את הבעיה של הצעות שידוכים במגזר שלנו", הוא אמר לה. "בניגוד לאחרים, אני מציע רק על בסיס היכרות אמיתית עם הצדדים, ולא מסתפק בנתונים יבשים". אסתי התרשמה. "זה היה משכנע מאוד", היא משחזרת. "הוא באמת התעניין מי אני ושאל המון שאלות".

 

כעבור מספר שיחות טלפון שכללו חקירה לעומק, הודיע לה השדכן "מנדי" שיש לו בשבילה הצעה - בחור בשם יצחק. "הוא חבר ותיק שלי, שחזר בתשובה בעקבות סיפורי מופתים", סיפר לה, ופירט סיפור חיים מרגש ויפה. כדי לחסוך דאגות מליבה, הוא הוסיף: הבחור מסודר כלכלית ומקצועית.

 

כעבור זמן קצר החלו המשודכים לצאת לפגישות, ואסתי התרשמה מאוד מיצחק. "פגשתי בחור בעל חזות חרדית, עם זקן וכובע וחליפה, נראה צדיק", היא מספרת. "בפגישות הוא אמר דברי תורה ונראה מושלם. הציג את עצמו כאחד שיש לו כסף".

 

אחרי כל פגישה היה מנדי מתקשר לשמוע איך היה, ובאחד המקרים גם הציע לאסתי ניתוח גרפולוגי של כתב היד, "כדי שההתאמה תהיה מדויקת". מעט לפני פסח התקשר מנדי להודיע כי ייעדר תקופה ארוכה ולא יהיה זמין, בשל נסיעה למקסיקו. יצחק גיבה את הסיפור. "בדיעבד", מודה אסתי, "אני שואלת את עצמי איך הייתי כל כך תמימה".

 

שלושה שבועות לאחר מכן התקשר מנדי ממספר חסוי, התעניין איך מתקדם השידוך ותיאר לה את החופים היפים בקוזומל. לו רק ידעה שהנופים שרואה מולו השדכן באותה עת הם הקירות בכלא, והמספר שממנו התקשר הוא הטלפון באגף שבו הוא מוחזק.

 

האמא הגיעה לאסוף את "דמי השידוכים"

ככל שהקשר בין יצחק לאסתי התעמק, היא חשה שהכל מושלם מדי. למרות התחושה, הם קבעו להתחתן. כמה ימים לפני הוורט (אירוסים), ביקש החתן לעתיד לעדכן את ארוסתו במשהו אישי. "הסתבכתי בחובות", הוא הודה בפניה. לאחר התייעצויות עם משפחתה, אסתי החליטה להמשיך "כי לא בכל יום מוצאים בחור טוב".

 

"סיפרתי לשדכן שאני שונאת שקרנים, ובפגישה הבאה הוא אומר לי פתאום, 'תקשיבי, אני שונא שקרנים'" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"סיפרתי לשדכן שאני שונאת שקרנים, ובפגישה הבאה הוא אומר לי פתאום, 'תקשיבי, אני שונא שקרנים'"(צילום: shutterstock)

 

כעבור ימים אחדים, מספרת אסתי, הגיעה אמו של מנדי השדכן לומר מזל טוב, לאסוף את "דמי השידוכים" של בנה ולהציג את עצמה כמדריכת כלות.

 

ממש סמוך לחתונה, אחרי שכבר נסגר אולם ונרכשה שמלת הכלה, שמע קרוב משפחה של אסתי ממש במקרה את שם השדכן, ונורה אדומה גדולה נדלקה. "אני כמעט בטוח שהשם הזה מצלצל לי מוכר כי הוא מואשם באונס", אמר לאסתי ההמומה. אותו קרוב שכר חוקר פרטי, שהביא ממצאים חד-משמעיים: "השדכן שלך יושב בכלא. כשהוא הציג את עצמו כרב בישיבה, הוא בעצם היה במעצר בית בישיבה, במהלך ההליכים נגדו".

 

גם החתן המיועד התגלה כעבריין

"מנדי סעדון", כפי שהוא מציג את עצמו, הוא בעצם מנחם מנדל פינטו (36). סעדון הוא שם הנעורים של אמו. ביולי 2015 הוגש נגדו כתב אישום חמור בגין עבירות מין שביצע בנערה בת 17, קרובת משפחה של בת זוגו.

 

בכתב האישום מפורטת שורה של מעשים שביצע אותו מנדי. בין השאר, נכתב כי הוא ניצל את מצוקתה של הקטינה ואנס אותה במשך מספר ימים בסלון ביתו, ביצע בה מעשים מגונים ומעשה סדום וגם הכריח אותה לצפות איתה בסרטים פורנוגרפיים והשקה אותה במשקאות אלכוהוליים ובחומרים אחרים.

 

אבל זה לא הכול. החוקר הפרטי בדק גם עם מי בדיוק אסתי עומדת להתחתן, וכשסיפר לה היא הרגישה איך ליבה מתנפץ לרסיסים. התברר שיצחק הוא עבריין שנעצר מספר פעמים על עסקאות סמים שונות וגם חובות.

 

"כמובן שביטלתי מיד הכול", משחזרת אסתי. "נאלצתי לשלם אלפי שקלים קנס לאולם, אבל הכסף פחות נורא מהמצב הנפשי שלי. במשך חודשים הסתובבתי כמו נפגעת חרדה, הלומת קרב. לא העזתי לצאת מהבית לבד. נבהלתי כמה הייתי קרובה לקשור את החיים שלי לעבריין מסוכן. הרגשתי שהיה לי נס. החיים שלי כמעט נהרסו, ובזכות קרוב המשפחה שלי והחוקר הפרטי ניצלתי".

 

בדיעבד, היא החלה לקשור את הקצוות. מנדי אכן היה מעמיק במיוחד. בכל פעם שסיפרה לו משהו, הוא העביר את המידע ליצחק, שהתנהג בפגישה הבאה בדיוק כמצופה וממש השתמש במילותיה של אסתי.

 

"למשל, סיפרתי לשדכן שאני שונאת שקרנים, ובפגישה הבאה הוא אומר לי פתאום, 'תקשיבי, אני שונא שקרנים'", היא ממשיכה. "היו כל מיני משפטים כאלה שהוא אמר, שממש שמעתי את עצמי מדברת. הייתי תמימה. בדיעבד הבנתי את ההתנהלות הנבזית שלו. שניהם עשו עליי עבודה מתוחכמת".

 

האמא-הרבנית: "אנחנו עושים את זה ביחד"

שם זה לא נגמר. לפני שבועות אחדים שמעה אסתי מאחת מחברותיה שהוצע לה שידוך רציני, "בחור שלומד בישיבה במרכז הארץ". השדכן? "הרב סעדון". אסתי ביקשה מהחברה את שמו של הבחור, ולאחר בירור קצר התברר שהבחור היה מעורב בסחר בסמים ובהונאה. כך אירע גם לבחורה נוספת שקיבלה בחודשים האחרונים הצעה לשידוך מ"מנדי".

 

בניסיון להבין איך זה בדיוק עובד, יצרנו קשר עם אמו של מנדי, וביקשנו הצעה לשידוך. "עכשיו אין לו טלפון", היא הסבירה על בנה, "אבל אפשר אולי לעזור. תשלחי לי את הפרטים שלך, קורות חיים. אני גם מתעסקת בשידוכים, אנחנו בעצם עושים את זה ביחד".

 

את והבן שלך עושים את זה ביחד?

"כן".

 

כי הבנתי שהוא מציע בחורים מישיבה.

"נכון, נכון".

 

זה הגיוני שהבן שלך, האנס שיושב בכלא, מציע שידוכים ואת עוד עוזרת לו בזה?

"תקשיבי לי, את באת עכשיו לחנך אותי או לקבל שידוך?"

 

את הגעת לוורט (אירוסים) של מישהי שהבן שלך שידך לה עבריין, וביקשת דמי שדכנות. הוא הציג עצמו כ"משגיח" בישיבה.

"תקשיבי לי, קודם כל אני עכשיו יכולה לעשות לך משפט. את לא יודעת פרטים וכבר מהדברים שאמרת לי, 90% ממה שאמרת לי לא מדויק... זה יעבור למקום מאוד גרוע".

 

הבן שלך מתקשר מהכלא ומציע עבריינים, אנשים שהיו חשודים בעבירות סמים, בשוחד, במרמה. הפיל בחורות חב"דיות תמימות.

"תגידי לי, הבחורה הזאת שמלכלכת, את מקבלת ממנה מידע? היא פיספסה אדם יהלום, יהלום".

 

שמעתי על עוד יהלומים שהוא הציע, ובבדיקה שערכנו מול שב"ס מצאנו שגם הם עבריינים שישבו בכלא. יהלומים כמו הבן שלך, שאנס?

"אל תדברי דברים שאת לא יודעת... הבן שלי, האחד-שניים שהוא שידך, הודו לה' כי טוב, הם אנשים מרמת אביב, אנשים שהצליחו. זה לא היה אנסים".

 

עו
עו"ד אלון אייזנברג

 

מדוברות השב"ס נמסר בתגובה: "הנושא הועבר לבדיקת בית הסוהר וגורמי המודיעין. במידה שיש מי שמרגישה פגיעה או איום מצד אסיר כזה או אחר, אנו ממליצים על הגשת תלונה למשטרת ישראל".

 

עו"ד אלון אייזנברג, המייצג את סעדון, מסר בתגובה: "מרשי דוחה בתוקף את כל הטענות שעולות בכתבה".

 

ynet תחקירים  ()

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בית כלא לשידוכים
צילום: shutterstock
מומלצים