שתף קטע נבחר

משרד השיכון סירב לסייע - ונכה סיעודית פינתה את חדרה למטפלת

אישה סיעודית מירושלים שנאלצה לפנות את חדרה בשביל המטפלת הצמודה ולישון בסלון ביתה עתרה נגד משרד השיכון שסירב לבקשתה לדירה גדולה יותר. משרד השיכון: "לא נמצא לנכון לתעדף את המבקשת"

עתירה נגד משרד השיכון אישה סיעודית הנעזרת במטפלת צמודה נאלצת לישון בסלון כדי לאפשר תנאים נאותים למטפלת שישנה בחדר נפרד  (צילום: עמית שאבי)
האישה הסיעודית והמטפלת הצמודה (צילום: עמית שאבי)

אישה סיעודית מירושלים הנעזרת במטפלת צמודה, נאלצת לישון בסלון כדי לאפשר תנאים נאותים למטפלת שישנה בחדר נפרד. כך נטען בעתירה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בעיר נגד משרד השיכון.

 

האישה, שנמצאת במצב בריאותי וכלכלי קשה בעקבות מספר אירועים מוחיים שהותירו אותה עם נכות קשה, תלויה בעובדת סיעודית הצמודה אליה כל שעות היממה.

 

היא הוכרה כזכאית לדיור ציבורי בשנת 2015 ומאז ממתינה לכניסה לדירה המיוחלת. לפני כמה חודשים נשללה ממנה הזכות לסיוע מוגדל בשכר דירה, והיא נאלצת להתגורר בדירה קטנה שעומדת במסגרת תקציבה. מאחר שהדירה מכילה רק חדר שינה אחד, המטפלת ישנה בו - והאישה לנה בחלל המשותף לסלון והמטבח.

 

"אני נמצאת באשפוז בית בגלל מצבי הרפואי", סיפרה האישה, "הפסיקו לי את הסיוע המוגדל ואוטוטו אצטרך לחזור לגור ברחובות. במשרד השיכון טוענים ששללו לי את הסיוע המוגדל כי סירבתי לראות דירה, אבל אפילו לא אמרו לי על הדירה הזו. המטפלת שלי לא מוכנה לישון בסלון, ואני מחויבת לתת לה תנאים מסוימים, אחרת בחברת כוח אדם יכולים להפסיק את ההעסקה שלה". 

 

בשבוע שעבר הוגשה עתירה מנהלית בשמה נגד משרד השיכון. עו"ד נירה שליו, היועצת המשפטית של עמותת "ידיד" שהגישה את העתירה, אמרה: "מצער שמשרד הבינוי והשיכון מתעלם מהצרכים הייחודיים של אישה חולה ונכה הזקוקה לטיפול צמוד של עובדת סיעודית, ותלויה בשכנים ומכרים שגרים בשכונתה.

 

"הנוהל מתעלם לחלוטין מהצורך להתאים את הדיור הציבורי לצורכיהם של נכים הזקוקים לסיוע של עובדת סיעודית צמודה,

שאינה יכולה להיחשב כבת משפחה לצורך קביעת מספר החדרים המוצע".

  

ממשרד השיכון נמסר בתגובה: "עד מציאת דירת דיור ציבורי, קיבלה האישה במשך כשלוש שנים, 2,500 שקל סיוע בשכ"ד בחודש. הוצעו לה שתי דירות דיור ציבורי התואמות לזכאותה אך בצר לנו, היא סירבה להן מסיבותיה. בשל סירובה, המשרד נאלץ להפחית בסיוע וכיום מקבלת סיוע על סך 1,044 שקל בחודש.

 

"בקשתה לקבל דירה גדולה יותר מכפי שמוגדר בזכאותה נבחנה, ובצר לנו לא נמצא לנכון לתעדף את המבקשת על פני בקשות אחרות. המשרד פועל רבות על מנת להגדיל את מלאי הדיור הציבורי ואת משאבי הסיוע בדיור, אך בעת הזו הביקוש עולה על המשאבים הקיימים ולא ניתן להיענות בחיוב לכל הבקשות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
האשה הסיעודית והמטפלת
צילום: עמית שאבי
מומלצים