שתף קטע נבחר

ניתקה את בנה מאביו המוסלמי - ותפצה

יהודייה שנפרדה מבן זוגה והפכה לחרדית מנעה ממנו לפגוש את בנו, כיום בן 14. ביהמ"ש קבע שעל הניכור שגרמה היא תשלם לאב 250 אלף שקל

בית המשפחה למשפחה בתל אביב חייב לאחרונה אם יהודייה לילד כבן 14 לפצות את אביו המוסלמי ב-250 אלף שקל בגין נזקים שהסבה לו כשהסיתה את הילד נגדו והרחיקה אותו ממנו. השופטת איריס ארבל-אסל קבעה כי האם הפרה באופן חוזר ונשנה החלטות שיפוטיות, התרשלה כלפי האב ושללה את זכותו הטבעית לשמש כהורה.

 

בני הזוג הכירו בתחילת שנות האלפיים במועדון לילה. ב-2003 נולד בנם המשותף ולאחר מכן האם והילד התאסלמו. כשנה לאחר מכן נפרדו בני הזוג, ומאז חזרה האם בתשובה, מגדלת את בנה כחרדי ומונעת ממנו לקיים קשר בריא עם אביו. כבר ב-2005 פנה האב לבית המשפט כדי שיאפשר לו להיפגש עם בנו, אבל מאז ועד היום – כשהילד כבר בן 14 – הוא הצליח להיפגש עמו פעמים ספורות בלבד. זאת למרות החלטות שיפוטיות והמלצות גורמי הרווחה והגורמים המטפלים שמונו בתיק לאורך השנים.

 

ב-2014, ולאחר שהיה ברור שהקשר בלתי אפשרי כיוון שהבן מסרב בתוקף להיפגש בשל הסתה קשה מצד האם, הגיש האב תביעה שבה ביקש פיצוי של 450 אלף שקל על הנזק שהאם הסבה לו עקב הניתוק מבנו.

 

מנגד טענה האם שהאב אדם אלים, ששיקר לה שהוא יהודי ולא גילה לה שהוא אזרח ירדן ושוהה בלתי חוקי. לטענתה, כשהוא גורש מישראל על ידי הרשויות היא זו שנאלצה לטפל בילד לבדה במשך שלוש שנים – כך שאין להאשים אותה בניתוק. לדבריה, כשהילד היה בן ארבע התקיימו עם אביו מספר מפגשים טראומתיים שגרמו לו למצוקה רגשית קשה. היא סיכמה שהנתק הוא תוצאה של נסיבות חיים קשות, לרבות העובדה שכיום הילד גדל ביישוב דתי ואילו אביו מוסלמי.

 

ואולם, השופטת איריס ארבל-אסל כתבה בפסק הדין כי "מעיון בהליכים מראשיתם, עולה כי בתחילת הדרך, הקטין הביע רצון ושמחה לפגוע את האב – אשר נרמסו על ידי האם והוחלפו בחרדות, פחדים, הימנעות ורתיעה מוחלטת מכל מפגש עם האב".

 

היא הוסיפה כי "האם פעלה בזדון למחוק את האב מחייה ומחיי הקטין, על רקע הבדלי הדתות ביניהם ורצונה להסתיר את עברה כמי שנישאה למוסלמי, מעיני הקהילה הדתית אליה בחרה להשתייך".

 

השופטת לא האמינה לטענות האם על אודות אלימות מצד האב – שאין להן כל אישוש ראייתי ולא תואמות את התרשמות הגורמים המקצועיים שליוו את התיק מראשיתו. באופן כללי היא קבעה שגרסת האם לא מהימנה ורוויה סתירות ואי-דיוקים.

 

"אין ולא יכול להיות ספק כי המצב הקיים, בו הקטין מבוצר בעמדתו ומביע סרבנות קשה לכל קשר עם האב, הוא תוצאה של התנהלות האם, אשר גרמה במו ידיה ומתוך רצון וכוונה מלאים, לנתק בין האב לבין הקטין", נכתב בפסק הדין.

 

משכך קבעה השופטת ארבל-אסל כי האם הסבה נזק משמעותי לאב – שזכותו הבסיסית להיות בקשר עם בנו הופרה – ועל כך עליה לפצות אותו ב-250 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עוה"ד רונן דליהו והדס זליקוביץ
  • ב"כ הנתבעת: עוה"ד ציפורה פיק ושלמה הורניק
  • עו"ד זאב פרל עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: מאור - סטודיו לצילום
עו"ד זאב פרל
צילום: מאור - סטודיו לצילום
מומלצים