שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המהפכה העתידית של הטיפול בסרטן מתחילה בביג דאטה

  הרעיון מאחורי ביג דאטה בסרטן הוא לאסוף נתונים רבים ככל האפשר, על מנת לבנות תמונה שלמה יותר לגבי הגידולים הסרטניים ולהגיע להבנה עמוקה יותר לגבי מה גרם להתפתחות הסרטן, וכך לפתח טיפולים יעילים יותר

  בשיתוף חברת רוש נציגת פאונדיישן מדיסין

   

  החיפוש אחר הגביע הקדוש של הטיפול בסרטן מעסיק מדענים ומומחים לאין מספר. אך למרות ההתקדמות האדירה במהלך העשורים האחרונים, טרם נמצאה התרופה שתרפא סרטן.

   

  האתגר הגדול טמון בכך שסרטן אינה מחלה יחידה, אלא מאות מחלות שונות. לכל חולה סרטן יש גידול שמתפתח וגדל בצורה שונה בגלל שינויים גנטיים ומוטציות אחרות, ולכן אין תרופה יחידה שתתאים לכולם.

   

  בעשור האחרון המחקר בסרטן מתבסס על ההבנה שסרטן נגרם על ידי מוטציות בתא, ורמזים לגבי התפתחות הסרטן נחבאים לעיתים בתוך המידע הגנטי (הגנום) שנמצא בתאי הגוף או בתאים הסרטניים שכבר התפתחו.

   

  הודות לטכנולוגיות ריצוף גנומי מתקדמות, למידע שכבר יש לנו על המחלה התווספה היכולת לחקור את הפרופיל הגנומי של גידולים. בהתבסס על מידע גנומי זה רופאים יכולים היום להציע למטופל את הסיכוי הטוב ביותר לקבל טיפול שמבוסס על הפרופיל הגנומי הייחודי שלו.

   

  דנא (צילום: shutterstock)
  היכולת לחקור את הפרופיל הגנומי של גידולים. ריצוף דנ"א(צילום: shutterstock)

   

  ביג דאטה והתאמה אישית של טיפול בסרטן

  המושג ביג דאטה (נְתוּנֵי עָתֵק) מתאר אוסף גדול של נתונים לא מאורגנים שמגיעים ממקורות רבים, בכמויות ובאיכויות שונות. הרעיון מאחורי ביג דאטה בסרטן הוא לאסוף נתונים רבים ככל האפשר, כגון בדיקות גנטיות, נתונים על מוטציות קיימות וידועות, מחקרים קליניים, פרסומים בעיתונות המקצועית ובכנסים, דו"חות רפואיים, דיווחים על תגובות לטיפולים ותסמינים ועוד.

   

  באמצעות הצלבת הנתונים ניתן להתחיל לבנות תמונה שלמה יותר לגבי הגידולים הסרטניים ולהגיע להבנה עמוקה יותר מה גרם להתפתחות הסרטן, ולפתח טיפולים יעילים יותר.

   

  נכון להיום, האתגר הגדול ביותר הוא לארגן את הנתונים הללו ולהוציא מהם מידע שימושי. גופים שונים בארה"ב אוספים נתונים אנונימיים מהתיקים הרפואיים של חולי הסרטן בדיוק לשם מטרה זו.

   

  לדוגמה, חברת פלטאיירון הלת׳ (Flatiron Health) אוספת מידע מהתיקים הרפואיים של חולי סרטן בארה״ב שלא משתתפים במחקרים קליניים. מידע זה נאסף תחת "ענן אונקולוגיה" OncologyCloud ומאורגן בצורה כזו שניתן להשתמש בו למטרות שונות, למשל לבחון איך תרופות עשויות להשפיע על מוטציה ספציפית שמניעה התפתחות תאים סרטניים או כיצד הגיבו אלפי חולי סרטן לתרופה או לתוכנית טיפולית מסוימת.

   

  בשנים האחרונות אנו רואים שימוש הולך וגובר בביג דאטה לטובת התאמת טיפולים בסרטן. לדוגמה, בדיקה גנומית מקיפה מסוג FoundationOne CDx, המסייעת לרופא להתאים טיפולים ממוקדים לפרופיל הגנומי של גידול ספציפי. בדיקה זו סורקת בו-זמנית 324 גנים הקשורים לסרטן ומאתרת את כל סוגי השינויים הגנומיים בגנים הללו היכולים להשפיע על התפתחות הסרטן.

   

  על מנת לתת את התוצאות המדויקות ביותר, תוצאות הבדיקה עוברות אנליזה והשוואה למאגר מידע  הכולל נתונים של מעל 200 אלף מטופלים שעברו את הבדיקה, מידע ממחקרים קליניים, ונתונים ממאגרי מידע בינלאומיים נוספים.

   

  ככל שמאגר המידע עליו מתבססת בדיקה רחב יותר, כך הבדיקה מדויקת יותר ועולה הסיכוי לאתר את השינויים הגנומיים שמניעים את הגידול ולהתאים להם טיפול ממוקד. בהתאם לממצאים, מותאמים למטופל טיפולים ביולוגיים המאושרים על ידי ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) באינדיקציה (התוויה) של המטופל או באינדיקציה אחרת נגד המוטציות שנמצאו בגידול שנבדק. בנוסף, תוצאות הבדיקה מספקות מידע על מחקרים קליניים רלוונטיים שלהם המטופל עשוי להתאים.

    

  המלחמה בסרטן רחוקה מלהסתיים, אבל אין ספק שמחקר ותכניות טיפול המבוססים על ביג דאטה הם חלק מההתקדמות המשמעותית בתהליך. מאגרי המידע ההולכים וגדלים עשויים לשפר את יכולת המדענים והרופאים להתאים את הטיפול בסרטן לפרופיל האישי של כל מטופל, ולהגיע לחזון האמיתי של רפואה מותאמת אישית.

   

  בשיתוף חברת רוש נציגת פאונדיישן מדיסין

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לפתח טיפולים יעילים לסרטן
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים