שתף קטע נבחר

המטיילים השאירו ערימות זבל בכינרת: כך זה נראה

בחופים המוסדרים המצב עוד היה סביר, אך בחופים הלא מוכרזים סביב הכנרת ניתן היה למצוא גם היום ערימות של אשפה וטינופת שהשאירו אחריהם מאות אלפי המטיילים. עיריית טבריה: "מנסה לשמור על ניקיון העיר והחופים אך מתקשים בשל אמצעים דלים"

 

 

לצד שיפור משמעותי בניקיון בחופי הכינרת המוסדרים, החופים הלא מוכרזים סביב האגם היו מוצפים היום (א') בערימות גדולות של זבל וטינופת שהשאירו אחריהם מאות אלפי המטיילים במהלך חג הפסח. הרוח העיפה את הזבל לתוך המים ועופות שונים הגיעו להשתתף בחגיגת האוכל הבלתי צפויה.

 

כמעט 80% מהחופים בכינרת שבהם קיימת גישה למים הם חופים מוכרזים, חופים פרטיים או כאלה שבהם קיימת רשות הדואגת לניקיון ולפיקוח. חלק ניכר מהשקעה בחופים אלה הולך להסברה וניקיון. ב-15 חופי איגוד ערים כינרת, לדוגמה, פעלו כל ימי החג מסבירים שחילקו שקיות אשפה ודאגו להבהיר את החשיבות של פינוי הזבל עם הנופשים. במהלך שבוע החג פונו מחופים אלה, בצורה מסודרת, 165 טון של אשפה. מעיריית טבריה נמסר כי הם אספו מאות טונות גם כן. 

אשפה שהשאירו מטיילים בחוף בלתי מוכרז בטבריה  (צילום: אביהו שפירא)
אשפה שהשאירו מטיילים בחוף בלתי מוכרז בטבריה (צילום: אביהו שפירא)

אשפה שהשאירו מטיילים בחוף בלתי מוכרז בטבריה  (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)
 

עם זאת, בחופים הלא מוכרזים נערמה האשפה. בחוף הדקל, הנמצא צפונית לטבריה ובשטח שיפוטה, כללו הערימות שאריות מזון, בקבוקי שתייה ריקים, ניילונים, כלים חד פעמיים, ואף כיסאות פלסטיק. המקומם מכל הוא שבמרחק של כמה עשרות מטרים מהערימות, ניצבה מכולת אשפה חצי ריקה.

 

בעיריית טבריה אומרים כי פעולות הניקיון עוד יימשכו זמן בשל חוסר תקציבים. "עיריית טבריה מנסה לשמור על ניקיון העיר והחופים אך מתקשה לעשות זאת בשל אמצעיה הדלים. אנחנו נעזרים במתנדבים מארגונים שונים. גם חוף הדקל ינוקה, אבל הדבר עוד ייארך זמן", נמסר מהעירייה.

אשפה שהשאירו מטיילים בחוף בלתי מוכרז בטבריה  (צילום: אביהו שפירא)
הזבל בחופים(צילום: אביהו שפירא)

אשפה של מטיילים בחוף ניצנים (צילום: רשות הטבע והגנים)
גם בחוף ניצנים הצטברה אשפה בחג(צילום: רשות הטבע והגנים)

המטיילים השאירו אחריהם כמויות זבל גם באתרי תיירות אחרים בארץ, חלקם הסמוכים לשמורות טבע המאכלסות מיני בעלי חיים בסכנת הכחדה, כמו חוף ניצנים וחוף פלמחים. מזי מג'נאג'י מוסקוביץ, ראש אגף הסברה רשות הטבע והגנים, ציינה כי "הטבע היפה הזה הוא של כולנו וחשוב לשמור עליו. כשאתם יוצאים לטייל חשוב להימנע מלהשאיר לכלוך בשטח, חשוב לקחת שקית אשפה לאסוף את הפסולת, כי לא בכל מקום יימצאו פחי אשפה. 

 

"פסולת האדם פוגעת ביופי של הטבע ומסכנת את החיות הבר שעלולים להיחנק ממנה, וגם מגבירה את סכנת השריפות. אל תתקרבו לחיות הבר ואל תאכילו אותם. הרשות חילקה מאות שקיות אשפה בתחנות המידע וההסברה ברחבי הארץ ביציאה למסלולי הטיול למטיילים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
הזבל בחופים הלא מוכרזים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים