שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איך פועלת שיטת מימון המפלגות?
  כמה כסף נותנת המדינה עבור כל ח"כ? מה דינה של מפלגה שלא עברה את אחוז החסימה ועוד? הכל על מימון מפלגות לקראת הבחירות לכנסת ה-22

  בשיתוף מימון ישיר

   

  אם לא הספיקה לנו מערכת הבחירות לכנסת ה-21, הנה מגיעה עוד אחת, בהפרש של כמה חודשים. בשבועות הקרובים תתמלא הארץ בשלטים אינספור, בפעילי שטח העומדים בצמתים, בכנסי בחירות ובחוגי בית - כולם עולים עשרות מיליוני שקלים למפלגות השונות. אבל איך המפלגות מסוגלות לממן זאת, בעיקר בבחירות שכל כך צמודות למערכה הקודמת?

   

  קלפי בחירות 2019 (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   

  בשנת 1973 חוקקה הכנסת את חוק מימון מפלגות, תשלג-1973, המסדיר את מימון המפלגות הנמצאות בכנסת ואלו החדשות, על ידי תקציב המדינה. ההיגיון שעומד מאחורי החוק הוא ערך השוויון בבחירות - כך שלכל אחד תהיה אותה היכולת להשפיע על התוצאות ללא קשר לאיתנותו הכלכלית; וכן עקרון הנאמנות, המבקש, לא תמיד בהצלחה, לקבוע שנבחרי ציבור לא יהיו תלויים בבעלי הון.

   

  את החלק בחוק מימון מפלגות המגיע מתקציב המדינה יש לחלק לשתי נוסחאות - האחת עבור מפלגות החברות בכנסת הנוכחית, ואחת למפלגות חדשות. שתי הנוסחאות מבוססות על יחידת מימון - העומדת במערכת בחירות זאת על 1,384,400 שקלים - והיא למעשה מייצגת חבר כנסת.

   

  מפלגות החברות בכנסת הנוכחית זכאיות לקבלת מקדמה לתקציב הבחירות שלהן מתוך תקציב המדינה. זאתי מבוססת על 70% מכלל יחידות המימון להן היא זכאית, כלומר 70% ממספר חברי הכנסת של בכנסת הנוכחית כפול 1,383,400.

   

  אם אותה מפלגה לא הצליחה להיכנס לכנסת, היא מחויבת להחזיר את מלוא המקדמה למדינה. עם זאת, אם היא מצליחה להיכנס, הנוסחה מחושבת כך: ממוצע הח"כים בכנסת הקודמת ובכנסת הנוכחית פלוס ח"כ מתנה כפוך יחידת מימון מפלגות. כלומר, אם מפלגה מסוימת זכתה לעשרה מנדטים בכנסת הנוכחית ולשמונה בכנסת הבאה - היא תהיה זכאית לתשע יחידות מימון פלוס יחידה מתנה. אם יש צורך להשלים את הסכום שהועבר מהתקציב כמקדמה, זה יועבר לחשבון המפלגה מתקציב המדינה.

   

  מפלגות שאינן זכו למנדטים בכנסת הקודמת, יהיו זכאיות לבקש מקדמה לארבע יחידות מימון, וזאת על סמך הצגת ערבות בנקאית. אם אלו לא עברו את אחוז החסימה הן ידרשו להחזיר את כלל הכסף - אך אם הן יהיו זכאיות לקבלת כלל יחידות המימון פלוס יחידה מתנה, פלוס הפרשי הצמדה וריבית. בנוסף, מפלגה שלא עברה את אחוז החסימה אך זכתה בלפחות 1% מקולות הבחורים - תהיה זכאית לקבל מהמדינה סכום השווה ליחידת מימון אחת.

   

  מפלגות יכולות לגייס גם כסף מתרומות. התרומות מוגבלת ל-2,300 שקל לאדם בלבד. עם זאת, החוק אינו מטיל מגבלה על סכום הערבות שמפלגה יכולה לגייס מערב בודד.

   

  בשיתוף מימון ישיר 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים