שתף קטע נבחר

סלבס עיצבו שטיחים: מה דעתכם על התוצאה?

נטלי דדון, מיכל הקטנה, ישראל אהרוני, איתי לוי, טיטי וסנדרה רינגלר – אלו הם רק חלק מהסלבס שחברו למעצבים ולאדריכלים ועיצבו שטיח שמקדם אג'נדה חברתית שבליבם. האם חלקם צריכים לשקול הסבת מקצוע? אתר "המקצוענים" עם הסקירה

סלבס חברו למעצבי פנים ולאדריכלים, הפעילו את הדמיון ואת היצירתיות ועיצבו 14 שטיחים בסך-הכל. הרעיון מאחורי הפרויקט היה באג'נדה חברתית שהם רוצים לקדם, כשההכנסות ממכירת השטיחים (כ-12 אלף לכל שטיח) יועברו כתרומה לארגון חברתי.

 

כל סלב בחר בארגון שבו הוא תומך והחשיפה של השטיחים והארגונים שיקבלו את התרומה תהיה הערב, באירוע סגור למעצבים ואדריכלים, שבו יוענקו פרסים בקטגוריות שונות בתחום העיצוב. בין השאר יוענק פרס מפעל חיים לאמנית אילנה גור.

 

אז מה הם עיצבו, מה האמירה שעומדת מאחורי והאם לחלקם יש עתיד בעיצוב שטיחים? לפניכם הסקיצות, תמונות משלב ההכנות וכמה טיפים לשמירה על שטיחים.  

 

   (צילום: יח
נטלי דדון ומעצבת הפנים לירן בן איבגי, בשלב התכנון או בשלב בדיקת מצב הפוסטים באינסטגרם (צילום: יח"צ)

 

   (צילום: יח
שטיח בעיצוב נטלי דדון ומעצבת הפנים לירן בן איבגי(צילום: יח"צ)

 

נטלי דדון חברה אל מעצבת הפנים לירן בן-איבגי ויחד הן עיצבו שטיח המסמל עבורן העצמה נשית, "מחושך לאור". הבחירה של דדון באייקון של לב היא כדי "לשים את הלב בכל מה שאני עושה". ואולי גם כמי שפורחת באינסטגרם, ואוספת לבבות מדי יום על כל פוסט.  

 

   (צילום: יח
שטיח שעיצב מעצב האופנה אלון ליבנה(צילום: יח"צ)

 

מעצב האופנה אלון ליבנה, הוא היחיד בפרויקט שעיצבו בעצמו (לא כולם נולדו לעצב בשניים). הוא בחר לעצב שטיח בהדפס של פרפר בגווני שחור-לבן. "בחרתי לעצב שטיח שמדבר על ניגוד בחיים", אומר ליבנה. "החיים שלנו פעמים רבות מורכבים משחור ולבן, וצורת הפרפר מסמלת עבורי את החופש ומביעה את הרעיון הזה בצורה הטובה ביותר".  

   (צילום: יח
שטיח בעיצוב גיא פינס והאדריכל גיא וליקסון(צילום: יח"צ)
 

גיא פינס חבר אל האדריכל גיא וליקסון, ויחד הם עיצבו שטיח העוסק בגילוי מול הסתרה. כמי שחי את חיי הסלבס וחושף אייטמים לאורך השנים, פינס בחר לעצב שטיח שבו רבדים נסתרים וגלויים.

 

שירן סנדל חברה אל מעצבות הפנים לוסי ויקנין וליטל רוזנשטיין, ויחד הן עיצבו שטיח בצורת טביעת אצבע. השטיח מסמל עבורן את דור הטאצ' של ימינו, שמחובר אל הסמארטפון כאילו היה איבר נוסף בגוף האדם, ועושה כמעט הכל בנגיעה על המסך.


   (צילום: יח
שטיח בעיצוב השחקנית שירן סנדל והמעצבות לוסי ויקנין וליטל רוזנשטיין(צילום: יח"צ)
   (צילום: יח
בהחלט יש להן טאצ': שירן סנדל והמעצבות לוסי ויקנין וליטל רוזנשטיין(צילום: יח"צ)

 


    (צילום: יח
שטיח אפריקאי בעיצוב המגישה מור סילבר והאדריכל מיכאל אזולאי (צילום: יח"צ)
המגישה מור סילבר חברה אל האדריכל מאיר אזולאי, ויחד הם עיצבו שטיח אתני בעבודת יד, בהשראת אפריקה, בגוונים נועזים של ירוק וצהוב. לדברי סילבר, היא בחרה להתייחס בעבודה לאפריקה לאור המצב הקשה שבו נמצאים ילדים ונוער באפריקה. "זה נגע בי במיוחד בתקופה האחרונה, שכן ילדתי לפני כחודש וחצי".
   (צילום: יח
שטיח בעיצוב ישראל אהרוני והאדריכל אילן פיבקו(צילום: יח"צ)
ישראל אהרוני חבר אל האדריכל אילן פיבקו, ויחד עם עיצבו שטיח בהשראת בגדי חג עתיקים מבוכרה. אהרוני בחר לחזור אל המקורות שלו, ועל ארץ המוצא של משפחתו, והתוצאה כוללת שטיח בהדפס אוריינטלי עם שילובי צבעים חמים.


   (צילום: יח
שטיח בעיצוב טיטי ומעצבת הפנים מיכל האן(צילום: יח"צ)

טיטי חברה אל מעצבת הפנים מיכל האן, ויחד הן יצרו שטיח המסמל מסע בזמן שעברה טיטי מאז הולדתה באתיופיה ועד היום. טיטי חזרה אל מקום הולדתה, התחברה לאדמה ולמקורותיה, והתוצאה לפניכם.

 


   (צילום: יח
שטיח בעיצוב הזמר איתי לוי והאדריכל עדי סמט (צילום: יח"צ)

 

הזמר איתי לוי חבר אל האדריכל עדי סמט. מכיוון שחייו של לוי הם סביב מילים ולחן, הוא החליט לעצב שטיח בהשראת מילים. לדבריו, מילים יכולות לחבר אך גם לפרק.

   (צילום: יח
מימין: האדריכל עדי סמט והזמר איתי לוי, מעצבים יחד שטיח עם אותיות(צילום: יח"צ)

   (צילום: יח
שטיח בעיצוב מיכל הקטנה ושירלי בוגנים, שלאחרונה עשתה הסבה רשמית לעיצוב פנים(צילום: יח"צ)

   (צילום: יח
שירלי בוגנים, מדוגמנית למעצבת פנים. משמאל: ניר פרץ, משטיחי Rugs & Co(צילום: יח"צ)

שירלי בוגנים ומיכל הקטנה חברו יחד לעיצוב שטיח לחדרי ילדים ונוער. מיכל הקטנה, ככוכבת ילדים בחרה לעצב שטיח שיהיה מיועד לחדרי ילדים ונוער. הבחירה בצורה העגולה מעניקה את הרוך שחסר לטעמה במסגרת המלבנית של השטיח הקלאסי.

 

סנדרה רינגלר חברה אל מעצב הפנים דניאל חסון, ויחד הם עיצבו שטיח בהשראת המעצב האגדי פייר קארדין.

 

   (צילום: רגב כליף)
סנדרה רינגלר דניאל חסון והשטיח ששניהם עיצבו יחד(צילום: רגב כליף)

 

   (צילום: יח
שטיח בצבעי דגל הגאווה, בעיצוב מושיק גלמין ועופרה שמעוני (צילום: יח"צ)
מושיק גלאמין חבר אל היזמית עופרה שמעוני, ויחד הם עיצבו שטיח המתכתב עם חודש הגאווה, וכולל את צבעי דגל הקהילה הגאה. לדברי גלאמין, בכולנו קיימים כל הצבעים, ודגל הגאווה מציג את הקשת הרחבה של הגוונים, שמקבילה לקשת הרחבה של אנשים ותרבויות.

 

   (צילום: יח
מעצבים בגאווה: מימין: עופרה שמעוני, משמאל: מושיק גלמין, מעצבים שטיח באווירת חודש הגאווה(צילום: יח"צ)

  

 

   (צילום: יח
שטיח בהשראת העיר תל-אביב, בעיצוב אלברט אסקולה ותום שקד(צילום: יח"צ)

האדריכל אלברט אסקולה (בן-זוגו של אסי עזר) חבר אל מעצב הפנים תום שקד, ויחד הם עיצבו שטיח בהשראת העיר תל-אביב - יפו. אסקולה בחר לעצב שטיח בהשראת העיר שבה הוא מתגורר, המזכירה לו את העיר ממנו הגיע, ברצלונה.


   (צילום: יח
שטיח בהשראת אבן שיש גולמית בעיצוב אליסה גיל ולייה גיל(צילום: יח"צ)
   (צילום: יח
ליה גיל ואליסה גיל, בשלב השרטוטים(צילום: יח"צ)

 

אליסה גיל, בוגרת ריאליטי ולייה גיל, אמה ומעצבת פנים, עיצבו יחד שטיח בהשראת אבן שיש גולמית. למרות שאבן השיש בעלת קווים עגולים המשדרים רוך, היא גם קשה ויציבה. עבורן הניגוד הזה הוא משל לחיינו כבני-אדם שנעים בין רכות לקושי.

   (צילום: יח
שטיח עם הדפס גיאומטרי, בעיצוב ימית סול והאדריכל ישראל נוטס(צילום: יח"צ)
 

ימית סול חברה אל האדריכל ישראל נוטס, ויחד הם עיצבו שטיח בהדפס גיאומטרי, שעבורם מסמל חיבור בין אנשים. לדבריהם, כמו שצורות גיאומטריות מתחברות זו לזו, כך גם אנשים יכולים להתחבר זה לזה, בהרמוניה.  

כמה טיפים לשמירה על השטיח ועל בריאותכם 

בישראל המאובקת, תחזוקת שטיחים הופכת למאתגרת במיוחד. ואולם, כדי להגן על בריאותכם, ובייחוד אם על השטיח יש בעלי-חיים וילדים קטנים, דרך קבע, הנה כמה כללי תחזוקה שבהחלט כדאי לכם להקפיד עליהם.

 

ניקיון, לפני הכל: מעבר לכך שהצטברות של לכלוך ואבק בין סיבי השטיח, הופכת אותו למלכודת לכלוך בלתי סטרילית בעליל, הרי שסיבי השטיח יישחקו לאורך זמן אם לא תשמרו עליהם נקיים. ההמלצה היא לשאוב את השטיח מדי שבועיים לפחות (מדי שבוע, בבית פעיל), ולהקפיד להפוך אותו כששואבים.

 

כמו כן, מומלץ להשאיר אותו הפוך מדי פעם, ולדרוך עליו כשהוא עם הסיבים לכיוון הרצפה, למשך יום-יומיים, דבר שיאפשר ללכלוך לצאת החוצה בצורה יסודית יותר.

 

אחת לשנה מומלץ לשלוח אותו לניקוי מקצועי במפעל, שכולל שימוש במנערת שמנקה אותו בצורה שאתם לא תוכלו, עם שואב אבק ביתי. זאת, בייחוד אם יש בעלי-חיים וילדים קטנים בקרבת השטיח, ואם אתם גם נוהגים לאכול בסלון.

 

"אם השטיח זול יחסית, ניקוי זה לא בהכרח יהיה כלכלי", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "ואולם, אם השטיח יקר לליבכם (ולא רק לכיסכם), הקפידו על ניקוי תקופתי. כדי להקטין עלויות, תוכלו לשלוח מספר שטיחים במקביל, מה שיפחית את עלות הניקוי למ"ר. זו הזדמנות ליצור קשר עם השכנים שלכם, ולשלוח מספר שטיחים יחד. בעל מקצוע שיגיע לבניין ליותר משטיח אחד או שניים, בהחלט ייתן לכם הצעת מחיר שתהיה משתלמת יותר עבורכם".

 

עוד כתבות בנושא:

כך תנקו את השטיח בצורה מקצועית 

איך נפטרים מקרדית האבק? 

הצפה בבית: המדריך לעזרה ראשונה

 

  (צילום: shutterstock)
נשפך קפה על השטיח? היזהרו לא לגרום לנזק גדול יותר במהלך הניקוי(צילום: shutterstock)

נמנעים מנזק במהלך ניקוי: אם נשפכו על השטיח נוזלים (יין, פסטה עם רוטב או כל דבר אחר), היזהרו מאוד בעת הניקוי. פעמים רבות, ניקוי לא נכון רק גורם לנזק גדול יותר – למשל, גלישת צבע של גוונים כהים על גוונים בהירים. הימנעו משפשוף של השטיח בניסיון להסיר את הכתם, כי זה יכול רק לקבע אותו, להגדיל את שטחו או לצרוב אותו.

 

ראשית, ספגו מהר ככל הניתן את הנוזלים מהשטיח. לאחר מכן, עשו שימוש במטלית בהירה עם מעט חומר ניקוי. תוכלו גם לפזר אבקת סודה לשתייה שתספח את שאריות הנוזלים. רק לאחר שהוא יבש, שאבו אותו. אם השטיח נרטב, הימנעו מלתלות אותו על חבל כביסה, שכן הדבר רק יגרום לעיוות שלו במהלך הייבוש. תלו אותו על מעקה יציב, ולא תחת שמש ישירה שרק תגרום לייבוש הסיבים ולדהיית צבע.

 

בעת שאיבת השטיח, הימנעו מלשאוב את הפרנזים שלו בעוצמת שאיבה גבוהה מדי, כדי למנוע את פרימת השטיח.

 

ממקמים אותו תחת שמש ישירה ותחת רהיטים כבדים: הימנעו מלמקם את השטיח באזור שנוטה לקבל שמש ישירה במשך חלק משעות היום. הדבר יהרוס את השטיח, באופן ששום ניקוי מקצועי לא יוכל לתקן. כמו כן, הקפידו לסובב את השטיח מדי פעם, והימנעו מהנחת רהיטים כבדים עליו.

 

אורזים אותו בזהירות: אם אתם משתמשים בשטיח רק בעונת החורף, ובמהלך הקיץ מאחסנים אותו, חשוב מאוד להקפיד על אחסון שלא יהרוס את השטיח. ראשית, הקפידו לארוז את השטיח רק לאחר ששאבתם ואווררתם אותו. שנית, הימנעו מלארוז אותו עם ניילון, שכן הדבר יגרום להצטברות של לחות שתגרום לעובש ותהרוס לגמרי את השטיח. אם אתם מאחסנים אותו מתחת למיטה, הקפידו להניח אותו על משטח הגבהה, כדי שבמהלך ספונג'ה מים לא יחדרו אל השטיח. הימנעו מלגלגל אותו ולאחסן אותו בצורה אנכית, דבר שיהרוס את הצורה שלו, ויגרום לנזק בלתי הפיך.

 

הפרויקט נעשה בשיתוף עם חברת השטיחים Rugs & Co, והוא חלק מאירוע פרסי אדריכלות ועיצוב של חברת עופרה שמעוני, שיתקיים הערב במתחם הטרמינל בפתח-תקווה. את הטקס ינחו עדי הימבלוי ושלום מיכאלשווילי.

 

צריכים ניקוי שטיחים? לחצו כאן

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים