שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "אני תומך ישראל": ג'רמי האנט רוצה להיות רה"מ

  בריטניה תבחר השבוע ראש ממשלה חדש: שר החוץ האנט, סטרטאפיסט שהפך למיליונר ומצהיר שהוא "תומך נלהב של ישראל", מקווה להדהים את בוריס ג'ונסון. בדרך ינסה להיפטר מתדמית "הדייל מבריטיש איירווייז". איך הפך המורה מיפן לטוען לכתר, ולמה אשתו הסינית קוראת לו "אורז גדול"?

  שר החוץ הבריטי ג'רמי האנט, שמקווה להדהים ביום שלישי הקרוב את כל הפרשנים ולהפוך לראש ממשלת בריטניה, הוא שורד פוליטי שאינו נכנע בקלות ללחצים ושמאמין כי הרקע שלו בעולם העסקים יכול לאפשר לו להשיג הסכם ברקזיט עם האיחוד האירופי – המשימה שבה כשלה ראש הממשלה היוצאת תרזה מיי ושהביאה לבסוף להתפטרותה.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  בריטניה ג'רמי האנט מועמד ל ראשות הממשלה (צילום: gettyimages)
  האנט. "קורבין לא מבין את ההבדל"(צילום: gettyimages)

  בריטניה פריימריז שמרנים בוריס ג'ונסון ג'רמי האנט המועמדים הסופיים (צילום: gettyimages ,AFP)
  השבוע אחד ינצח. ג'ונסון והאנט(צילום: gettyimages ,AFP)

  מיי, נזכיר, התפטרה לפני חודשיים בדמעות, ובכך נתנה את האות למרוץ-בזק לראשות המפלגה השמרנית. מי שינצח יתמנה מיד גם לראש הממשלה במקומה. אחרי כמה סבבי הצבעה נותרו במרוץ שני החזקים ביותר: שר החוץ לשעבר ומי שהיה ראש העיר לונדון בוריס ג'ונסון, ושר החוץ המכהן האנט. לפי סקרים בקרב תומכי המפלגה, ג'ונסון הוא הפייבוריט המובהק לנצח בהצבעה, שבה משתתפים חברי המפלגה בלבד. התוצאות יפורסמו באמצע השבוע.

   

  במהלך הפריימריז הציג את עצמו האנט בן ה-52 כחלופה ה"רצינית", או אם תרצו "השפויה", לג'ונסון. ג'ונסון נודע כאישיות פוליטית צבעונית, הסתבך לא אחת בפליטות פה שערורייתיות ונחשב לידידו ובעל בריתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

   

  האנט הביא איתו למרוץ ניסיון פוליטי לא מבוטל: הוא היה השר האחראי מטעם ממשלת בריטניה על האולימפיאדה שנערכה בלונדון ב-2012, כיהן כשר הבריאות יותר זמן מכל אדם אחר שנשא בתפקיד הזה והפגין שליטה במשרד החוץ מאז מינויו לשר החוץ בשנה שעברה. הוא שרד גם כמה משברים פוליטיים שבמהלכם קראו רבים להדיחו.

   

  האנט מודע היטב לתדמיתו כ"נייס גאי", בחור נחמד שכמעט אינו מתרגז. ב"גרדיאן" השוו אותו פעם לדייל ב"בריטיש איירווייז". בדיוק בשל כך ניסו בשבועות האחרונים אנשי הקמפיין שלו להציג אותו כנושא ונותן קשוח ומחושב.

  בריטניה ג'רמי האנט אשתו לוסיה (צילום: MCT)
  11 שנה ו-3 ילדים. ג'רמי האנט ורעייתו לוסיה(צילום: MCT)

  יחד עם מיי עצמה ועם שר האוצר פיליפ המונד, האנט הוא השר היחיד שמכהן בממשלה השמרנית ברציפות מאז חזרת השמרנים לשלטון בשנת 2010. כשר התרבות, התקשורת והספורט הוא התמודד עם לחץ כבד להתפטר בשנת 2012 בשל קשריו עם רופרט מרדוק לאחר שנחשף כי אימפריית התקשורת של האחרון הייתה מעורבת בהאזנות סתר. האנט עמד בלחצים, וצוות חקירה בהובלת שופט שבדק את הפרשה זיכה אותו מהטיה לטובת התאגיד של מרדוק.

   

  ישראל היא מגדלור

  בהמשך מונה האנט לשר הבריאות – אולי התפקיד הכי כפוי טובה בממשלת בריטניה. בתפקיד זה, שבו כיהן שש שנים, הפך האנט למאוד לא-פופולרי בקרב רבים מהמצביעים העובדים בשירות הבריאות הלאומי או מטופלים בו. השירות סובל ממחסור כרוני בתקציבים, וב-2014 פתחו מאות אלפים מעובדיו בשביתה בפעם הראשונה אחרי 32 שנה. הם עשו זאת אחרי שהאנט דחה את בקשתם להעלאה גורפת בשכר. בסקר שנערך ב-2016, לפני שהציבור הבריטי הצביע בעד פרישה מהאיחוד האירופי, זכה האנט לשיעור התמיכה הנמוך ביותר בקרב הפוליטיקאים הבכירים בבריטניה.

   

  אבל בשעה שחברי הקבינט של מיי התפוגגו בזה אחר זה, האנט נותר אחד השרים הבכירים שהמשיכו לעמוד לצדה. למרות התמשכות הלחצים עליו הוא סירב לוותר על תיק הבריאות, ועשה זאת רק כשבוריס ג'ונסון התפטר מתפקיד שר החוץ ביולי אשתקד – אז נקרא האנט למלא את מקומו. בזמן הקצר שלו במשרד הבכיר הזה הספיק האנט בין השאר לכנס את שיחות השלום שבהן נעשה ניסיון רציני ראשון להביא להפסקת אש בתימן.

  בריטניה ג'רמי האנט מועמד ל ראשות הממשלה (צילום: EPA)
  המסר: "אני יכול להשיג הסכם". האנט רוצה להיראות "הרציני"(צילום: EPA)

  האנט מעיד כי הוא תומך נלהב של ישראל, גם אם לא תמיד הוא מסכים עם כל המתחולל בה. ל"ג'ואיש כרוניקל" סיפר שאחד מחבריו הטובים ביותר בבית הספר היה יהודי חרדי, ושלפני 30 שנה הגיע לחתונתו של החבר בישראל. לדבריו החברות הזו כנראה סייעה לו להבין היטב את הקהילה היהודית.

   

  בריאיון לג'ואיש כרוניקל הבריטי הצהיר האנט כי תמיכתו בקהילה היהודית ובישראל הייתה קיימת מאז ומעולם: "אני לא תמיד מסכים עם דברים שקורים בישראל, ואני גלוי מאוד כשאני לא מסכים איתם, אבל בסופו של דבר הוויכוח הגדול של המאה הולך להיות בין חברות פתוחות וחברות סגורות – מדינות שחולקות איתנו את אותם ערכים דמוקרטיים ומדינות שלא. ישראל היא מגדלור של ערכים דמוקרטיים באחד האזורים המסובכים ביותר בעולם. תמיד נזכור זאת". את מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין, המואשם על-ידי רבים באנטישמיות, תקף: "הוא לא מבין את ההבדל בין ביקורת על ישראל לביקורת על העם היהודי".

   

  יפנית שוטפת ואישה מסין

  האנט נולד ב-1 בנובמבר 1966, בנו הבכור של אדמירל ניקולס האנט, שהיה מפקד הצי בשנים 1987-1985, אחד התפקידים הבכירים ביותר בחיל הים המלכותי. ג'רמי הצעיר גדל בעיירה גודלמינג, דרומית-מערבית ללונדון, והתחנך בבית הספר הפרטי היוקרתי צ'רטרהאוס.

  בריטניה ג'רמי האנט אשתו לוסיה (צילום: EPA)
  "היא יפנית. אה, סינית, סליחה". רעייתו של השר האנט(צילום: EPA)

  כשבגר התמסר ללימודים באוניברסיטת אוקספורד, ושם הפך לפעיל פוליטית כנשיא ההתאחדות השמרנית. יחד איתו למדו באוניברסיטה יריבו כעת, בוריס ג'ונסון, ומי שהיה ראש ממשלת בריטניה עד אמצע העשור הנוכחי, דייוויד קמרון. הוא סיים תואר ראשון בפוליטיקה, פילוסופיה וכלכלה.

   

  אחרי לימודיו באוניברסיטה עבד האנט כיועץ אסטרטגי, ואחר כך כמורה לאנגלית ביפן. כעת הוא דובר יפנית שוטפת. הוא נהנה מקריירה מוצלחת כיזם, ובמהלכה הקים את Hotcourses, חברה המקשרת סטודנטים-לעתיד עם אוניברסיטאות ומכללות. כשמכר את מניותיו הפך כתוצאה מכך למיליונר. לפרלמנט נבחר לראשונה ב-2005.

  בריטניה ג'רמי האנט בוריס ג'ונסון מועמדים ל ראשות הממשלה (צילום: gettyimages)
  למדו יחד באוניברסיטה. האנט ובוריס ג'ונסון(צילום: gettyimages)

  בריטניה ג'רמי האנט מועמד ל ראשות הממשלה (צילום: רויטרס)
  יכול לחזור לכאן בשבוע הבא. האנט ברחוב דאונינג(צילום: רויטרס)

  האנט נשוי ללוסיה, שנולדה בסין וצעירה ממנו ב-11 שנה. יש להם בן אחד ושתי בנות. הם נפגשו לראשונה באמצעות Hotcourses, כשלוסיה גייסה סטודנטים לאוניברסיטת וורוויק. שנה אחר כך, ב-2009, השניים נישאו.

   

  לצהובון "דיילי מייל" סיפרו בני הזוג בעבר כי הוא קורא לה "יקרה" והיא קוראת לו "אורז גדול" – תרגום-למחצה של האופן השגוי שבו הגתה סבתה את השם ג'רמי. "סבתא שלי התקשתה מאוד להגיד 'ג'רמי', אז היא פשוט הייתה קוראת לו 'ביג מי'", סיפרה לוסיה. "בסינית 'מי' זה 'אורז', אז אני קוראת לו 'אורז גדול'". על אופיו של בעלה העידה: "הוא טוב לב, הוא תמיד נדיב, הוא דואג למשפחתו והוא חזק מאוד".

   

  בשנה שעברה, רק מעט אחרי שמונה לשר החוץ, רשם האנט את המעידה הגדולה ביותר שלו עד כה בתפקיד, כשבמהלך ביקור בסין אמר בטעות שאשתו יפנית. היו שראו בפליטת הפה הזו טעות של טירון: סין ויפן הן יריבות צבאיות זה עשרות רבות של שנים, ובמחצית הראשונה של המאה הקודמת יפן אף פלשה לסין וכבשה את רובה. מאז נרגעה המתיחות בין השתיים, אבל עדיין יש ביניהן בעיות לא פתורות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: gettyimages
  ג'רמי האנט. מאות אלפים שבתו
  צילום: gettyimages
  מומלצים