שתף קטע נבחר

הנרצח מחייך בתמונה, מחבל מחייך בביהמ"ש

במקום חיים קלים ומעמד גיבור לטרוריסט פלסטיני, דרושים היפוך המשוואה ומלחמת חורמה. מאסר עולם ללא חנינה, עשרות שנים על כל עבירה, גם קלה

 

דביר שורק (צילום: אלישע בן קימון)
(צילום: אלישע בן קימון)

כמה שעות לפני הרצח של דביר שורק ז"ל אתמול (יום ד') התקיים באולם שבו הופעתי דיון בעניין המחבל שרצח את ארי פולד בצומת הגוש, גם הוא בדקירה, לפני פחות משנה. באולם נכחו אשתו, בתו ואחיו של ארי. בשלב מסוים הוכנס הרוצח, נער צעיר, עם הוריו שהשמיעו לעברו קריאות עידוד וסימנו בידיהם תנועות ניצחון. אווירה משפחתית שמחה. והוא - כולו עיזוז וחיוכים, לא חיל ורעדה, לא פחד ושיברון של מי שמבין שחייו יהפכו לקשים מנשוא בעקבות מעשהו. כי הם לא.

 

 

העונשים קלים מדי והריצוי שלהם הוא בדיחה עצובה. קייטנה באמצע החיים. תנאי מאסר טובים, אווירת ביחד של כל האגף ותמיכה חברתית הדדית. הרוצח הופך גיבור, חייו בכלא הישראלי חולפים בנעימים ובעיקר ממצבים אותו כגבר בעל שם בעמו.

 

דרוש היפוך למשוואה. במקום יד קלה מול הטרור והזנחת התושבים הפלסטינים שאינם מעורבים - יד מוחצת לכל גילוי טרור ומתן תקווה ואופק לכל מי שלא בוחר בדרך זו: השכלה, תשתיות, שירותי רפואה; כבוד לכל אדם, גם במחסומים. כל מה שאין להם ודוחף אותם לייאוש.

 

אך מול מי שבכל זאת בחר בטרור – מלחמת חורמה. מאסר עולם לכל רוצח ללא קיצוב, חנינה או שחרור מכל סיבה. עשרות שנים על כל פעילות טרור. גם קלה. שיפחדו לחשוב על זה אפילו. ומאסר עולם - כשמו, לעולם. בבידוד. רצוי עם עבודות פרך. כאלו שיגרמו לאסיר לבקש נפשו למות.

 

ומחוץ לאולמות בית המשפט הצבאי - יחס קיצוני לכל גילויי טרור. אני לא בעד מערכת משפטית המכילה עונש מוות, אך כן בעד הריגת האויב בשנתו בטרם קם להורגנו. חברת לארגון טרור - אתה אויב. לא "עובר על החוק". ואויב בשעת מלחמה הוא בן מוות. איננו עוצרים אויבים במלחמה ומעמידים אותם לדין. אנו פותחים באש לעברם. ואם שרדו והגיעו לבית המשפט, שיצטערו ששרדו.

 

זה אולי נשמע קיצוני, אך אין דרך אחרת. עד שלא תתהפך המשוואה, נמשיך לראות נערים מתים מחייכים אלינו מתמונות, ובעקבותיהם רוצחים מחייכים באולמות המשפט.

 

  • עו"ד ירון קנר הוא מנהל מרכז הינם לסובלנות חברתית ותובע צבאי במילואים

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נורית יעקובסון ינון
עו"ד ירון קנר
נורית יעקובסון ינון
מומלצים