שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רופאת העור כמעט מתה ממשחה לעור

  ד"ר רנא חשיבון מוסא (32) מרחה על רגליה כמות נדיבה של המשחה המאלחשת "אמלה", כדי להפחית את הכאבים בטיפול הסרת שיער בלייזר. בדרך לטיפול, אחרי שהייתה שעות בשמש כשהחומר על גופה, היא לקתה בהרעלה שכמעט עלתה בחייה. אבחון מהיר באיכילוב, שנעשה בחלקו בשיחת טלפון לרומניה, הציל אותה

  הכל קרה באחד מימי השישי הלוהטים של אוגוסט 2018. ד"ר רנא חשיבון מוסא (32), מתמחה ברפואת עור ומין במרכז הרפואי רמב"ם, חודשיים לפני נישואיה, מרחה על רגליה את המשחה המאלחשת הפופולרית "אמלה" (emla), כהכנה לעוד טיפול לייזר להסרת שיער במכון. אחרי המריחה היא הידקה היטב ניילונים לרגליים להגברת האפקט של המשחה, עלתה על הרכבת בחיפה ונסעה לתל־אביב.

    

  "זה היה אולי הטיפול ה־11 שלי, כשגם קודמיו התנהלו באותה שגרה בדיוק: אמלה, ניילונים מהודקים על הרגליים ונסיעה לתל־אביב", היא מתארת, "הפעם הרכבת איחרה, עליתי על הרכבת הבאה וכשירדתי ממנה בתל־אביב, אני זוכרת שחיפשתי כספומט זמין". היא פסעה תחת השמש הלוהטת לחיפוש כספומט והחלה להרגיש רע, "הרגשתי נמלול וסחרחורת", היא מספרת.

   

   

  עור (צילום: אלעד גרשגורן)
  הייתה בסכנת חיים. ד"ר רנא חשיבון מוסא(צילום: אלעד גרשגורן)

    

  ד"ר חשיבון מוסא התעלפה וקרסה על האספלט הרותח. "היא התקשרה אליי ונשמעה באי־שקט ומבולבלת", מתאר נביל מוסא, בן זוגה באותה עת וכיום בעלה. נביל, שעובד במקביל כעו"ד לרשלנות רפואית במשרד מוביל במרכז הארץ וכאח ביחידת טראומה במרכז רפואי, דאג. "התקשרתי אליה והיא לא ענתה", הוא מספר, "חצי שעה אחר כך מתקשרת אליי גברת זרה מהנייד של אשתי ואומרת שהיא מצאה אותה מעולפת. ביקשתי ממנה להזמין בדחיפות ניידת מד"א, יצאתי מהבית באבו־סנאן למכונית שלי ונסעתי לכיוון המרכז".

   

  בינתיים, רנא התעוררה מעלפונה ושתתה מעט מים שהגישו לה אנשים שהתאספו סביבה. "התעוררתי ומצאתי את עצמי על הרצפה. לא זכרתי מה גרם לזה ולא הבנתי מה האנשים האלה עושים סביבי", היא מספרת.

   

  צוות האמבולנס שהוזעק למקום הרים אותה מהקרקע והעביר אותה במצב שכיבה לניידת, ומשם התקשרו לבעלה. "שאלתי את הפרמדיק: 'מה קרה לבת הזוג שלי?' והוא ענה שאסור לו למסור מידע. 'תפתח לה את התיק', אמרתי לו, 'ותראה שהיא רופאה מתמחה ואני אח ביחידת טראומה'. רק אז הוא שיתף פעולה ועידכן שהיא באי־שקט, ושמשום מה רגליה עטופות בניילון. ביקשתי ממנו שיעביר אותה לאיכילוב", מספר נביל.

    

  חשד להרעלה

  ד"ר דניאל טרוצקי, מנהל המחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז הרפואי איכילוב, בילה את יום שישי בחברת בני משפחתו, כשפתאום הגיעה השיחה מנביל. "אנחנו מכירים כבר שנים, כשעוד עבדנו יחד ביחידת טראומה ואפילו רצנו יחד במרוץ אתגרי", סיפר ד"ר טרוצקי, "הוא נשמע מבוהל וסיפר לי שחברה שלו התעלפה והיא באמבולנס בדרך אלינו. הרגעתי אותו. אמרתי לו: 'כבר ראית צעירות שמתעלפות, למה אתה נלחץ?' והוא ענה שהפעם זה משהו אחר שנשמע רע.

    

  נביל, שהיה בדרכו לבית החולים, המשיך להיות מודאג מאוד ממצבה. "ואז ד"ר טרוצקי מתקשר, מעדכן שהיא כבר במיון, מפרכסת, מריירת ומקיאה", הוא משחזר, "הוא שאל אותי: 'תגיד, יש מצב שהיא עישנה משהו?' כי בקלות אפשר היה לייחס את התסמינים שלה לאלה של נרקומן. 'די, נו', אמרתי לו, 'בוא נתקדם. איזה עישנה', עניתי, והוספתי שיורידו לה מהר את הניילון שכיסה לה את שתי הרגליים".

    

  ד"ר אפרת זנדברג, מומחית ברפואה דחופה, וד"ר אבי סנדובסקי, פנימאי ומתמחה ברפואה דחופה, קיבלו אותה במיון מיד כשהורדה מהאמבולנס. "עודכנתי על ידם שהיא הגיעה באובדן הכרה, עם רמת חמצן נמוכה, דופק מהיר, חמצת נשימתית לא סדירה ובמצב של שקיעה", מספר ד"ר טרוצקי, "בשלב הזה כבר חשדנו בהרעלה, אבל לא היינו סגורים מה הגורם, אז התקשרנו לטוקסיקולוג שלנו".

    

  פרופסור מיגל גלטשטיין, מומחה בטוקסיקולוגיה באיכילוב, מתאר מה קרה מהצד שלו: "אני בטיול משפחתי ברומניה, גבוה על הקרפטים, כשמתקשרים אליי מאיכילוב ומתארים תמונת מצב של צעירה בסכנת חיים, שככל הנראה מורעלת. כשהוסיפו שעל רגליה נמצאה כמות גדולה של המשחה אמלה, הבנתי ישר במה מדובר. הוריתי להם להוריד את הניילון, לשטוף היטב את רגליה ובמקביל לרוץ למחסן תרופות החירום ולקחת משם את התרופה 'מתילן כחול', שמנטרלת הרעלות ביולוגיות וזרחניות".

    

  "אני עדיין במכונית", מתאר נביל, "ומעודכן על ידי ד"ר טרוצקי. תוך כדי נהיגה, כשהובן שארוסתי לקתה בהרעלת אמלה, גלשתי בספרות מקצועית וראיתי דיווחים על מקרים נוספים בעולם, וביניהם גם של ילד, שהורעלו מהמשחה".

    

  התרופה "מתילן כחול" חילחלה לדמה של רנא וניטרלה את שאריות האמלה שסיכנו את חייה. היא הועברה במצב קשה ליחידה לטיפול נמרץ. "התעוררתי, ורק בדיעבד הבנתי מה עבר עליי", מתארת ד"ר חשיבון מוסא, "ככל הנראה, וזו השערה, מרחתי הפעם כמות גדולה יותר מהחומר, טיילתי זמן ארוך בשמש הלוהטת. לא שתיתי וזה גרם להרעלה, שהביטוי שלה ניכר גם בכדוריות הדם האדומות, שלא ספגו חמצן וגרמו למצב מסכן החיים שבו הייתי".

    

  מה הציל את חייה? לדעת נביל, "עיתוי ההגעה למיון, האבחון והטיפול המקצועי של איכילוב. אם הייתה מגיעה באיחור והאבחון היה מתמהמה, בקלות היא יכלה למות".

    

  החתונה התקיימה במועדה, חודשיים אחרי האירוע הקשה. ולפני כשבועיים נולדו לבני הזוג תאומות בריאות.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלעד גרשגורן
  ד"ר רנא חשיבון מוסא
  צילום: אלעד גרשגורן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים