שתף קטע נבחר

קצב: אתם מתארים שיהודים לא יוכלו לחיות בחברון?

כך שאל נשיא המדינה משה קצב בסיור רשמי ראשון שערך בירושלים מאז כניסתו לתפקיד. למרות זאת הצהיר כי לא יתייחס לשאלות פוליטיות, בשל התפקיד

"אתם מתארים לעצמכם שיהודים לא יוכלו לחיות בעיר חברון? חברון היא העיר היהודית הראשונה". כך הצהיר הבוקר (יום ד') נשיא המדינה הטרי, משה קצב, בסיור שערך בירושלים עם רעייתו גילה, ובליווי ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, בעקבות השמועות, שהוכחשו, כאילו הם יפונו בעתיד.
קצב הוסיף כי הוא בטוח שאין כוונה לנשל אף ערבי מאדמותיו, מרכושו או מחופש הפולחן שלו, אך גם ליהודים צריכה להיות זכות להתפלל במקומות המקודשים להם, ועל הפלסטינים לקבל זאת בהבנה.
למרות הגוון הפוליטי בדבריו של קצב, ציין הנשיא כי עזב את הפוליטיקה אחרי 24 שנה, וכי אין בכוונתו להתייחס לשאלות פוליטיות.
הבוקר של קצב נפתח בקבלת פנים חגיגית שנערכה לזוג הנשיאותי באולם מועצת העיר, בהשתתפות חברי המועצה, אנשי חינוך, בני נוער ואנשי דת. לאחר מכן נפגש הנשיא עם אנשי תעשיות היי טק.
בהמשך הגיעה הפמליה לספריה העירונית הערבית. ראש העיריה אולמרט קרא לראש הממשלה לאפשר לכל תושב מזרח ירושלים שרוצה בכך, לקבל תעודת זהות ישראלית. לדבריו, "ממשלת ישראל צריכה להפסיק את הבלבול. אין שני שלטונות, יש פה שלטון אחד וכולם צריכים להיות אזרחי מדינת ישראל". הנשיא אמר כי הוא ער לצרכים ולקשיי האוכלוסיה הערבית, וכי הוא סמוך ובטוח שהממשלה תעשה ככל שביכולתה לצמצום הפערים.
קצב ציין כי "ערב תשעה באב הוא יום סמלי, ירושלים חרבה על רקע מלחמת אחים ומחלוקות, והלקח ברור: אם נהיה מאוחדים נוכל לעמוד מול לחצים קשים, אך כשאנו מפולגים, האסונות מתרחשים ובאים".
בהתייחסו לנושא השלום, אמר קצב כי שלום מצריך פשרות. הוא הוסיף כי "לא אסתיר שיש לי רגשות כלפי ירושלים, את דעותי לא שיניתי, עמדותי נשארו כשהיו, אך כפי שאמרתי אני נועל אותן מרגע שהתמניתי לנשיא המדינה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
המארח אולמרט והאורח קצב
צילום: גלי תיבון
מומלצים