שתף קטע נבחר

טיפול שיניים רשלני במיוחד. הפיצוי: 900 אלף ש'

רופא עקר למטופלת 8 שיניים קדמיות ללא צילומים, סיפק שתלים משומשים והתעלם מכך שהיא חולת סוכרת. שופטת קבעה: זו התנהלות פושעת

בית משפט השלום בתל-אביב חייב לאחרונה את ד"ר איאד נאסר ואת מרפאת השיניים "פ.א.נ.מ" שבטירה לפצות ביותר מ-900 אלף שקל מטופלת שניזוקה באופן חמור עקב טיפול רשלני במיוחד, שכלל השתלות ללא צילומים מקדימים, שימוש בשתלים משומשים ומתן תרופות מסכנות חיים. לנוכח העובדה שהרופא עדיין מחזיק ברישיון, הביעה השופטת אורלי מור-אל תקווה שממצאי פסק הדין יגיעו למשרד הבריאות כדי למנוע פגיעה במטופלים נוספים.

 

בתביעה שהגישה המטופלת לפני כחמש שנים היא תיארה מסכת ייסורים שעברה בשנים 2012-2009 כשנתנה את אמונה בד"ר נאסר, שאליו הגיעה כדי לבצע טיפול שיקומי. כך למשל, כבר בפגישה הראשונה הוא עקר לה שמונה שיניים קדמיות מבלי לבצע צילומים, מבלי להתחשב בכך שהיא חולת סוכרת, מבלי לגבש תוכנית טיפולים מסודרת ומבלי לספק לה שתלים זמניים.

 

מעבר לזה, שתלים שהתקין לה בהמשך השתחררו ונפלו שוב ושוב והתיקונים החוזרים והנשנים, שלא צלחו, גרמו לה לדלקות ולכאבים עזים. כמו כן התברר שחלק מהשתלים היו משומשים ושהרופא רשם לה סטרואידים שאסורים לחולי סוכרת. את כל הפעולות הללו ביצע הרופא מבלי להחתים אותה על טופס הסכמה ומבלי לנהל רשומות רפואיות מסודרות.

 

כיום, בהתאם לחוות דעתו של מומחה מטעמה, היא סובלת מנכות קשה שמתבטאת בפגיעה עצבית חמורה בסנטר ובשפתיים והשחתה מוחלטת של השיניים והחניכיים. המרפאה כלל לא נטלה חלק בהליך ואילו ד"ר נאסר הודיע שהוא נמצא בפשיטת רגל ואפילו לא ניסה להתגונן מפני הממצאים החמורים.

 

"ברי שהתנהלותו של הנתבע עולה כדי רשלנות בוטה, חמורה ואפילו פושעת", כתבה בחריפות השופטת מור-אל. "הנתבע, ככל הנראה למען בצע כסף, הזיק לתובעת, נהג תוך הפרת כללי התנהלות סבירים ונוהלי משרד הבריאות ומבלי שקיבל הסכמה מדעת לטיפול ואף תוך סיכון ממשי של התובעת הסובלת ממחלת הסוכרת".

 

סכום הנזק שנגרם לתובעת הועמד על 732 אלף שקל, בין היתר עבור החזר הכספים ששולמו לנתבע, עלויות טיפולי שיניים, הפסדי שכר וכאב וסבל. ואולם, תקוותה שחברת הביטוח "הראל", שאצלה ערך הנתבע פוליסת אחריות מקצועית, תכסה את נזקיה - נכזבה. זאת משום שהחברה הוכיחה שהפוליסה לא נכנסה לתוקף כי אף אחד לא דיווח לחברת הביטוח על המעשים הרשלניים בתקופה הרלוונטית.

 

על כן השופטת קבעה כי למרות הרצון לאפשר לתובעת לקבל את הפיצוי המגיע לה על המעשים החמורים של הנתבע, היא לא תוכל לזכות בו דרך חברת הביטוח (וככל הנראה לא תזכה בו כלל לנוכח מצבו הכלכלי של הנתבע). "לדאבון הלב, תביעות ברשלנות רפואית בתחום הפה ולסת הן רבות ודווקא במקרים החמורים יותר, מסתבר, לא פעם, שלא קיים ביטוח שמכסה את חבות הרופא הרשלן", כתבה.

 

משכך נקבע כי ד"ר נאסר ומרפאת "פ.א.נ.מ" הם שיחויבו בתשלום הפיצוי שיתווספו לו הוצאות משפט ועלות מומחה וכן שכר טרחת עו"ד בשיעור של כ-171 אלף שקל.

 

לפני סיום השופטת ציינה כי למרות מעשיו החמורים ותביעות נוספות שהתנהלו נגד ד"ר נאסר, רישיון עדיין לא נשלל. לפיכך היא הורתה להעביר את פסק הדין לסגן נשיא בית המשפט לצורך העברתו למנהל בתי המשפט – כל זאת בתקווה שיגיע לגורמים המוסמכים במשרד הבריאות ויביא למניעת פגיעה באנשים נוספים.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד אלדד אוחיון
  • ב"כ חברת הביטוח "הראל": עו"ד ערן יעקובוביץ
  • עו"ד יוסי ניזרי עוסק ברשלנות רפואית
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד יוסי ניזרי
מומלצים