שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ברק על חברי הכנסת מהליכוד: "אמרו לי לא להגיד סמרטוטי רצפה"
  בריאיון לאולפן ynet טוען רה"מ לשעבר כי בניגוד להצהרות התמיכה הפומביות של חברי הליכוד בנתניהו, בחדרים סגורים הם נשמעים אחרת: "הם בשלים ליום שאחרי ביבי, לא יחזרו על זה בחוץ". על קריאת נתניהו לממשלת אחדות: "הצגה"

   

   

  אהוד ברק, מראשי המחנה הדמוקרטי, יצא נגד התמיכה הפומבית שחברי הכנסת מהליכוד מביעים בראש הממשלה בנימין נתניהו, שהגיעה לשיאה אמש עם התחייבות ראשי סיעות הימין על בלוק אחד בהובלתו - ואינה משקפת לדעתו את רוח הדברים בחדרים סגורים. "אסקופות נדרכות, אמרו לי לא להגיד סמרטוטי רצפה", תקף היום (ה') בריאיון לאולפן ynet.

   

  עוד טען ראש הממשלה לשעבר שקריאת האחדות של נתניהו היא "הצגה, אבל לפחות היא לא מסכנת את ביטחון המדינה כמו הסיפוח", וקרא לעמיר פרץ: "לא מאוחר מדי לשלב ידיים".

   

  כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד – מתחם הבחירות של ynet

  נתניהו פנה לגנץ: "בני, בוא ניפגש היום, עלינו להקים ממשלת אחדות רחבה"

  נספרו כ-180 אלף מעטפות כפולות: כחול לבן התחזקה

  תרחישי הליכוד: אחדות עם חרדים, פילוג - או בחירות

  מסתמן: כך תיראה הכנסת ה-22

  נתניהו וגנץ בתיקו מקסיקני | פרשנות

  הימין החדש: בלוק הימין של נתניהו הוא עדיין רעיון מעורפל

   

  אהוד ברק באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
  "חברי הליכוד הם אסקופות נרדפות". ברק באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

   


   

  -אתם חלק מהמשחק עכשיו?

  "איזה משחק? אנחנו חלק מהמערכת שקבעה והשפיעה על כך שהושג הישג חשוב מאוד, שנתניהו לא דוהר לעבר הממשלה שלו. היינו קרובים. אם לנתניהו היו 61 הוא היה מעביר מיד את חוק החסינות, פסקת התגברות מוגברת - סוף הדמוקרטיה בישראל. זה נבלם. נמנעה גם האפשרות שאחת ממפלגות השמאל תיפול מתחת לאחוז החסימה, דבר שהיה סולל את הדרך להליכה של נתניהו לממשלה. צריך להשיג גם את זה שנתניהו יצא מהחיים הציבורים. גילה גמליאל ואנשי ליכוד נוספים, אני לא רוצה לספר מה אנחנו שומעים מהם בחדרים סגורים. הם לא יחזרו על זה בחוץ, כולם בשלים ליום שאחרי נתניהו".

   


   

  -כשאתה רואה אותו מכנס את גוש הימין שלו עם ליצמן וסמוטריץ', ומשגר משם הודעה על ממשלת אחדות עם גנץ, מה אתה חושב?

  "זו עוד הצגה. אבל ההצגה הזו לפחות לא פוגעת בביטחון המדינה ולא מעידה שהוא ירד מהפסים. היו לנו שתי הצגות - אחת לגבי סיפוח הבקעה בלי לקיים שום דיון בנושא, והשנייה היא התקפה רחבה בעזה עם איזו התייעצות באישון לילה עם חברי הקבינט, בלי הרמטכ"ל ובלי אלוף פיקוד דרום. אלה דברים הזויים. אחרי הבחירות בעניין הפוליטי הוא שוחה יותר בביטחון".

   

  -מצד שני, הוא מציע לגנץ ממשלת אחדות רחבה. למה לא לתמוך ברעיון כזה?

  "משום שנתניהו הוא שורש הבעיה, הוא האיש שעומד בראש הקואליציה שמנסה מזה שנים ובעיקר בשנה האחרונה להחליש את בית המשפט העליון, לדכא ארגוני זכויות אדם, להשתיק את התקשורת ולכרסם את ערכי מצה"ל. הדבר הזה, שמצטרף למאמץ שלו לדרבן הדתה יחד עם גיבוי לשחיתות וחזון הזוי של סיפוח הבקעה, הוא דבר מסוכן למדינה".  

   

  -למה הוא לא יכול? אין כתב אישום, הוא נבחר בבחירות דמוקרטיות, למה זו בעיה?

  "בנורמות במדינות אחרות שאת עוברת בהן לפעמים הדבר הזה לא יכול לקרות. בצ'אד, הפיליפינים וברזיל כן אבל בהולנד או בנורווגיה לא. בספרד, ברגע שנחשפה שחיתות במפלגת השלטון הם הוחלפו.

   

  "לפי דעתי, בשבועות הקרובים יש ליועץ המשפטי לממשלה תפקיד מרכזי. אם הוא יירתם מהר להגיש כתב אישום עד סוף אוקטובר, לפני הרכבת הממשלה, נתניהו עם החלטה להגיש כתב אישום לא יכול לפי החוק הישראלי להרכיב ממשלה".

   

  תוצאות לא סופיות ()
   

  תוצאות לא רשמיות ()
  חלוקת גושים לא סופית

   ()

  -אתה מתנגד לממשלת אחדות?

  "אני לא מתנגד בכלל. בלי נתניהו אפשר לבדוק כל מיני דברים".

   

  -אי אפשר בלי נתניהו, זה רק איתו.

  "אני לא יודע שאי אפשר".

   

  -אי אפשר, הליכוד לא ידיח את נתניהו.

  "זו עוד בושה, תראיינו את חברי הליכוד אנחנו נספר לכם מה הם אמרו לנו ומה הם חשבו על נתניהו".

   

  -מי אמרו? הזכרת קודם את גילה גמליאל.

  "אני לא רוצה לציין שמות. כל מי שמדבר עם אנשי ליכוד יודע מה הם אומרים באמת. הם כמו אסקופות נדרסות כרגע, הזהירו אותי לא להגיד סמרטוטי רצפה. הם מתחת לרגליו מרוב פחד".

   

  -ממה הם מפחדים?

  "הפחד ישתחרר ברגע שהיועמ"ש יגיד את דבריו. ברגע שיהיה כתב אישום הנשיא לא יטיל את הרכבת הממשלה על אדם עם כתב אישום".

   

  -זו מדינה דמוקרטית, קודם יש שימוע, יש תהליך.

  "יש הבדל בין זה שאפשר לפרש את החוק באיזו דרך, שאם אתה מכהן בתפקיד ראש ממשלה אז הגשת כתב אישום נגדך לא יכולה להיות".

   

  -אתה מצפה ממנדלבליט שיורה על כתבי אישום לפני שיש שימוע? איפה הדמוקרטיה פה?

  "ב-2 באוקטובר מתחיל השימוע, צריך לא לתת לו לברוח ל-10 לחודש. לפני סוף אוקטובר צריכה להיות החלטה של היועמ"ש בשירות הציבור, הוא לא עובד אצל נתניהו, הוא עובד אצלי, אצלך, אצל מורן. הוא צריך להודיע אם יש או אין כתבי אישום, היות שברור שאם יש כתבי אישום הנשיא לא יטיל עליו להקים ממשלה בישראל. גם אי אפשר לפרש ככה את החוק שמתיר לאדם שכבר מכהן בראשות הממשלה לנסות להישאר בתפקיד".

        

   
  הדרך להרכבת הממשלה ()
   

  -יכול להיות שהטקטיקה מהבוקר נועדה לגרור אותנו למערכת בחירות שלישית?

  "היא נועדה להציל את נתניהו מאימת הדין, זה הכול", טוען ברק, "הוא ימשיך לשחק עם כל האופציות כדי לתמרן את חסרי עמוד השדרה במפלגתו, ואת הציבור הוא ימשיך לתמרן".

   

  -גנץ ייפול על זה? הוא יוותר על הווטו שלו?

  "לגנץ יש הישג חסר תקדים, פעם שנייה בחצי שנה שהוא מגיע להישג הזה. זה יכול היה להראות אחרת אילו פטרונו של עפר שלח שישב פה היה מוותר על הרוטציה, יכול להיות שהיו עכשיו עוד 2-3 מנדטים לגוש וכל העניין היה נפתר. הכל קשור ביציבות של ליברמן - הוא אומר שאצלו מילה זו מילה אבל הפרקטיקום שלו זה מילה לא מילה. הוא יכול להתהפך מחר בבוקר, אבל אם הוא יעמוד במילתו - האפשרות לכונן קואליציה שתתמוך בממשלה, אפילו ממשלת מיעוט לשלושה חודשים שתפיל את נתניהו, יכולה לקרות".

   

  -ציוץ ממש מעכשיו של נפתלי בנט, הנרטיב מתחיל לעבוד.

  "שום דבר לא עובד, הכל תעלולים של נתניהו. אם נתניהו יגיע לבחירות שלישיות הוא יובס, ועד אז תהיה בהירות אפילו אצל מנלבליט תהיה בסופו של דבר החלטה, וזה יסיים את הקרירה של נתניהו. אני מעריך שאנחנו עומדים בפתחו של עידן חדש של ישראל חזקה, פורחת, בטוחה בעצמה, עם ליכוד, עם הרבה הזדמנויות לעשות דברים טובים - אבל נפרדת מנתניהו".

   

  -כשאתה רואה את בנט ושקד משתפים פעולה עם נתניהו, אתה מופתע?

  "אני לא מופתע משום דבר, המפלגה הזו היא מפלגה של ערכים חלולים, צירופים מוזרים, ואני לא מציע להקדיש להם זמן, זה לא שווה את הדקות שלי".

   

  -נקדיש זמן למחנה הדמוקרטי, נשחקתם.

  "מי שאחראי לזה הוא האיחוד היותר גדול".

   

  -עמיר פרץ?

  "בהחלט. הוא ואורלי החליטו בלי מרצ ובלי ברק, וזה מנע היווצרות של גוש מרכז-שמאל גדול. זה יכול היה להיות יותר אפקטיבי אבל זה יצר את המציאות הזו שסיכנה גם אותו, סיכנה אותנו, ויכלה להיות ברכה גדולה לנתניהו. גם היום לא מאוחר, הרבה לפני האיחוד של גנץ ונתניהו, שאני לא חושב שהוא יקרה או שהוא ראוי לקרות, יש בהחלט מקום ואני קורא מפה לעמיר פרץ לשלב ידיים. המחנה הדמוקרטי וגשר-העבודה צריכים להיות ביחד, יש להם יותר השפעה. אני מאמין גדול בממשלת אחדות רק בהובלת מרכז-שמאל. לא שגנץ יישב עם ליברמן, שקד והליכוד. זו ממשלה בהובלת ימין".  

   

  -אם רה"מ מודיע שהוא יהיה מס' 2 ברוטציה, זה לא סביר מבחינתך?

  "אם כך זה כמו האמירה שהוא מסולק, כי אז הוא שר בממשלה ואז הכללים שנקבעו...".

   

  -אולי בשימוע הוא יצליח להוכיח את חפותו?

  "הוא לא יצליח, הכול שטויות, הוא מקשקש שאין כלום כי לא היה כלום. זו תהיה גם המורשת שלו בתחום המדיני הביטחוני ובהרבה תחומים אחרים. בתחום המשפטי אין לתזה הזו שום סיכוי, זה פשוט עוד בקבוק באוויר".

   

  -מה יקרה איתך ברמה האישית?

  "אני בחרתי להיות מספר 10, אני הגעתי לזה שאני מסוגל להגיד לנכדים שלי שברגע הזה, שניסו להרוס את הדמוקרטיה הישראלית, לא ישבתי בכורסה. זה בשביל המצפון שלי. אני נשאר במחנה הדמוקרטי, אני יו"ר ישראל דמוקרטית ואני לא אהיה בכנסת כי לא הצבעתם מספיק בשבילנו. ברור שאני אהיה מסודר, יש לי הרי הרבה מה לעשות".

   

  -אתה פורש מהפוליטיקה?

  "הבטחתי שאפרוש באופן סופי מהפוליטיקה כשאגיע לגיל 92. רק עוד 15 שנה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים