צילום: Spetsnaz show, ABC

להציע נישואים באיומי אקדח

חיילים שמשתלטים על אולם שמחות וחוטפים את הכלה, כוחות משטרה שעורכים אצל אישה חיפושי סמים רגע לפני שבן זוגה שולף טבעת, וגם חטיפות מפוברקות: ברוסיה מצאו דרכים חדשות לחגוג רגעים רומנטיים. "ההומור מאפשר להתמודד עם האימה", מסבירה פסיכולוגית


סרגיי, בן 23, חשש שהצעת הנישואים שלו תרגיז את ארוסתו המיועדת, אבל החליט ללכת בכל זאת על כל הקופה. הוא שכר צוות מיוחד שעצר את בחירת ליבו בדרכה משדה התעופה, ושלף מהמכונית קופסת "סמים". ואז, מחופש לשוטר ממחלקת הסמים, הוא קפץ מהרכב, הסיר את המסכה מפניו, שלף את טבעת האירוסים, והכריז על אהבת הנצח שלו לחברתו. "החלטתי לוותר על פרחים ומוזיקה רומנטית כרקע להצעת נישואים, כי אני חושב שזה משהו הרבה יותר מעניין להראות לנכדים מההצעות השגרתיות", אומר סרגיי. "חשבתי שגם אם היא תכעס עליי באותו הרגע - זה לא יימשך הרבה זמן, בעיקר בגלל האנשים שמסביב - השוטרים החמושים שמריעים לנו, והצלמים שמנציחים את הרגע. וצדקתי".

צילום: shutterstock 

אם זה לא נשמע לכם כמו הצעת הנישואים הרומנטית ביותר בעולם, סימן שאתם לא חיים ברוסיה. כי שם, מסתבר, הצעות נישואים מתחום האקסטרים הן הטרנד הלוהט. גברים בעלי עבר במשטרה, בצבא וביחידות ללוחמה בטרור לוקחים חלק פעיל בהצעות נישואים, מסיבות רווקות, ימי הולדת, ואפילו ימי הולדת לילדים. הם עורכים פשיטה אלימה, אוזקים את בעלי השמחה, משכיבים אותם על הכביש תחת איומי אקדח, עושים הכל כדי שהדבר ייראה כפעילות משטרתית אמיתית, ואז שולפים את הטבעת או המתנה. "זה סוג של אקסטרים", אומר סרגיי רודקין, הבעלים של חברת "ספטסנאז שואו" מסנט־פטרבורג. "הכול נעשה כדי להעצים את הרגש. הצעת נישואים כשאתה רכוב על סוס או כורע ברך, זה כבר ממש משעמם".

 

רודקין מפיק "פשיטות" כאלה כבר עשר שנים. לכוחות המיוחדים שלו יש תפריט מגוון - מנסיעת כיף על טנק והפגנות המוניות עם שלטים למסיבות יום הולדת של ילדים, ועד ל"הפקות רומנטיות" שבהן גברים מחופשים מארגנים אירוע בעל ארומה פלילית. הצעת הנישואים של סרגיי היא רק אחת מרפרטואר שלם וביזארי של הצעות כאלה.

 

במקרים אחרים מתנפלים גברים חמושים, שמסכות מכסות את פניהם, על זוג צעירים, גוררים אותם מחוץ למכונית, ומצמידים אותם באיומי אקדח למכסה המנוע. ואן משטרתי עוצר לידם בחריקת בלמים, כשממנו פורצים גברים חמושים בתת־מקלעים, שעורכים חיפוש בתא המטען של הזוג המבוהל. בסוף הם מוצאים את מה שחיפשו: שקית עם אבקה לבנה. "אני לא יודע מה זה, זה לא שלי", ממלמל הגבר, שראשו מוצמד בכוח למכסה המנוע. אבל השוטרים לא משתכנעים. הם קורעים את השקית, ומגישים לנהג. ואז הוא מזדקף, שולף מתוכה טבעת, כורע על ברכו, וכשחיוך גדול שפוך על פניו, מציע לה נישואים. היא מצידה פולטת צווחות שאימה ושמחה מתערבבות בהן, מחבקת אותו ואומרת "כן" לקול תרועות השוטרים שמנציחים את האירוע.

צילום: ABC NEWS 

וזה כנראה עובד כמעט תמיד. ההומור, המקוריות והביזאר מנצחים. לדברי רודקין, היו מעט מאוד מקרים שבהם הכלה המיועדת השיבה ב"לא" נחרץ, או שמסיבת יום ההולדת שערכו לילדים הסתיימה בבכי. העובדים של רודקין הם אנשי צבא או משטרה לשעבר, שרובם מגלמים כיום תפקידי אקשן בסרטים ובהפקות טלוויזיה ברוסיה, ומבינים משהו במשחק. צריך לחשוב על הכל, הוא אומר - מה יקרה אם הכלה תגיד "לא", או אם כלת יום ההולדת תתרגז ותתחיל להכות את בן הזוג, או שמא אחד האורחים באירוע יחשוב שמדובר בתקיפה אמיתית וישלוף אקדח, או יחטוף התקף לב מרוב פחד. וכמובן מה יקרה אם הילדים בחגיגת יום ההולדת יפרצו בבכי.

 

רודקין ואנשיו בודקים מראש כל אירוע, ובמקרה של פשיטה על חתונה רבת־משתתפים - הלקוח מתבקש להזהיר מראש אורחים קשישים ובעלי לב חלש, כמו גם הורים לילדים קטנים. "לפעמים אנחנו משנים את התסריט אם זה נראה לנו טראומטי מדי", הוא מדגיש.

 

הלקוחות לא תמיד גברים. בחתונה של אלכסנדרה אלטמן בסנט־פטרבורג, ביולי האחרון, הכלה היא שהזמינה את הפשיטה המשטרתית על האולם. "הייתי בחתונות של חברים ומכרים, והכל היה מאוד בנאלי ולא לטעמי", הסבירה, "לכן החלטתי להזמין 'יחידת קומנדו' שתתקוף את בן הזוג שלי ותגרור אותו כבול באזיקים מהמקום, כשכמה מהלוחמים חמושים ולבושים באפודי מגן, מאלצים את האורחים לרדת לשכיבות סמיכה. כשהכל הסתיים, וכולם פרצו בצחוק מעורב באנחת רווחה, גם בעלי היה מאושר".

 

כשרודקין, בן 36, איש משטרה בהכשרתו, התחיל להפיק את הפשיטות האלה ב־2010, הוא עשה זאת בחינם, עבור חברים בלבד. אבל מהר מאוד הבין שמדובר בתרנגולת שמטילה ביצי זהב, והפך את זה לעסק משגשג. המחירים נעים מ־700 רובל (כ־10 דולר) לחצי שעה של צילומים עם "איש הכוחות המיוחדים" בימי הולדת, ל־35 אלף רובל (500 דולר) להצעת נישואים, ועד 60 אלף רובל (900 דולר) לפשיטה מלאה על מסיבת חתונה. כיום הוא מפעיל 14 סניפים בכל רחבי רוסיה, כשיזמים נוספים טיפסו על הטרנד ופתחו חברות מתחרות מצליחות.

 

כשמדובר בימי הולדת לילדים - רודקין מנטרל לחלוטין את אלמנט הפחד. הילדים יודעים שמדובר ב"שוטרים טובים", שכל תפקידם לשעשע אותם. באחת ממסיבות יום ההולדת האלה הגיעו הילדים לביתו של חתן השמחה ברכב צבאי, ירדו ממנו בשורה עורפית כשידיהם מורמות, כשמשני הצדדים משגיחים עליהם שוטרים שפניהם מכוסים במסכות. השוטרים חמושים בתת־מקלעים שמופנים כלפי הילדים. בבית חיכו להם אימוני כושר, ניסויים במסכות גז ועוגה ענקית.

צילום: spetsnaz show 

"אנשים ברוסיה זקוקים לזה", אומרת הפסיכולוגית פולינה סולדטובה, "החברה הרוסית משתמשת בהומור כדי להתמודד עם הנוכחות המסיבית של כוחות ביטחון ברחובות. האימה הופכת לבדיחה, כשמתברר שתודה לאל התקיפה לא עומדת להסתיים במאסר אלא רק בהצעת נישואים".

 

לדברי האנתרופולוגית אלכסנדרה ארכיפובה, מהאקדמיה הנשיאותית לכלכלה ולמינהל ציבורי, הפקות מהסוג הזה עונות על הצורך של הגברים בתמיכה ברגע שהם צריכים להפגין רגשות כנים. "פשיטת סמים היא משחק - הצגת תיאטרון שמחצינה את כל הרגשות שאנשים פוחדים להפגין", היא אומרת. "האישה מוקפת בשוטרים חמושים, כשהיא במצב של חוסר אונים מוחלט, ואז החתן, שבחלק מהמקרים גם מצטייר כקורבן, הופך למושיע הגברי ומציע לה נישואים. ברור שהיא תגיד כן במקרה כזה".

 

מסתבר שזה לא לגמרי ברור. היו מקרים, מעטים אמנם, שהסתיימו לא כמתוכנן. בחמש השנים האחרונות השיבה רק אישה אחת בשלילה להצעת נישואים כזאת. אחד הלקוחות סיפר שארוסתו פרצה בבכי והאשימה אותו שהוא כמעט גרם לה להתקף לב. אחרת הכתה בראשו של בעלה בזר פרחים שנתן לה דקות ספורות קודם ופרצה במבול בלתי אפשרי של קללות שלא היה מבייש מלח שיכור, כשבעלה אירגן לה פשיטה משטרתית לרגל יום הולדתה. גם כשהנשים מביעות שמחה והתרגשות, הסיבה היא לא פעם תחושת רווחה כשמתברר שלא מדובר בשוטרים אמיתיים.

צילום: spetsnaz show 

"אין שום דבר מצחיק בגרימת מתח נפשי, מצוקה ואימת מוות למישהו אהוב, גם אם זה מגיע במסווה של יצירתיות", אומרת הפסיכולוגית סולדטובה. לדבריה, ההצלחה של חברות כמו של רודקין נובעת מתחושת פחד קולקטיבי יותר מאשר מרצון ליהנות מהומור. העובדה שהקורבנות מאמינים שאכן מדובר בפעולה משטרתית אמיתית, נובעת מהמציאות המצערת שבה הם חיים.

 

המשטרה הרוסית ידועה בניסיונות של אנשיה לשתול סמים בבתים ובמכוניות של חשודים. ביוני האחרון התפרסם סיפורו של איוון גולונוב, תחקירן של אחד מאתרי החדשות, שנעצר אחרי שהמשטרה "מצאה" ברשותו כמות גדולה של סמים, ופירסמה צילומים מפוברקים של מעבדה לייצור סמים בביתו. הוא שוחרר אחרי שכלי התקשורת הגדולים ברוסיה התאחדו בתמיכה בו. מערכת אתר החדשות פירסמה האשמה גלויה נגד המשטרה, וטענה שהמעצר בוצע בגלל התחקירים של גולונוב על שחיתויות בצמרת הפוליטית של המדינה. ארבעה ימים אחרי המעצר שוחרר גולונוב, כששר הפנים הרוסי, ולדימיר קולוקולצב, מצהיר ש"אשמתו לא הוכחה", ומודיע על הקמת ועדת חקירה בנושא.

 

רודקין מודה שהצעת הנישואים האידיאלית היא כשהכלה המיועדת מגיעה כמעט עד סף דמעות והיסטריה, ואז הגבר כורע ברך ומושיט לה טבעת. "אנחנו לא מחפשים לעבור את הגבול עד להיסטריה אמיתית או דמעות", הוא אומר. "אחרי הכל, זאת צריכה להיות חגיגה. אבל הוא עצמו לא היה בוחר להעסיק את אנשי הצוות שלו בחגיגות הפרטיות שלו. "הצעת הנישואים שלי התקיימה בבית קפה, ובלי טבעת", הוא אומר. "אשתי לא הייתה אוהבת את הפשיטה המשטרתית".
premuim_image

כתבה זו זמינה רק למנויי +ynet - שנהנים מגישה מלאה לפרשנויות, לראיונות בלעדיים, לכתבות ולטורים של מיטב כותבי ynet ו"ידיעות אחרונות"

כבר יש לכם מינוי? התחברו

הצטרפו עכשיו - החודש הראשון עלינו
רוצים לראות מה יש לנו להציע?