שתף קטע נבחר

ארה"ב הודיעה - ההתנחלויות לא מנוגדות לחוק הבינלאומי

מזכיר המדינה האמריקני פומפאו הודיע על ריכוך בעמדת ארה"ב לגבי יהודה ושומרון - אך הבהיר כי אין מבחינתם שינוי במעמד השטח: "נשאיר זאת לדיון בין ישראל לפלסטינים". על פי הכרזתו, ממשל טראמפ סבור כי שאלות משפטיות בעניין ההתנחלויות הן עניין של בתי המשפט בישראל

 

 

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, הודיע הערב (שני) שארצות הברית תרכך את עמדותיה לגבי ההתנחלויות ביהודה ושומרון. פומפאו דחה בהודעתו חוות דעת משפטית של מחלקת המדינה מ-1978, שקבעה כי מדובר בהתנחלויות אזרחיות בשטחים כבושים - דבר שמנוגד לחוק הבינלאומי. זמן קצר אחרי ההכרזה, שגרירות ארה"ב בישראל פרסמה אזהרת מסע לירושלים, ליהודה ושומרון ולרצועת עזה.

  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בדבריו, אמר פומפאו כי הוחלט לשנות את עמדת ממשל אובמה לגבי ההתנחלויות. על פי ההכרזה, ממשל טראמפ סבור ששאלות משפטיות בעניין ההתנחלויות הן עניין של בתי המשפט בישראל. עם זאת, פומפאו הבהיר כי אין שינוי מבחינת ארה"ב במעמד של הגדה המערבית: "נשאיר את המעמד של הגדה המערבית לדיון בין הישראלים לפלסטינים". 

 

פומפאו הוסיף כי ההחלטה ולפיה ההתנחלויות מנוגדות לחוק הבינלאומי לא סייעה: "זה חידד את הסיבה שבגללה צריך שלום. האמת הכואבת היא שלא יהיה פתרון צודק לסכסוך ולוויכוחים על מי צודק וטועה. חוק בינלאומי לא יביא שלום, זו סוגייה פוליטית מורכבת שיכולה להיפתר רק בעזרת משא ומתן בין הישראלים והפלסטינים. ארה"ב נשארת מחויבת לסייע בקידום השלום ואני אעשה כל שביכולתי לעזור".

נשיא ארה
"הוחלט לשנות את עמדת ממשל אובמה". דונלד טראמפ(צילום: רויטרס )

מייק פומפאו (צילום: AP)
מייק פומפאו(צילום: AP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על המהלך ואמר כי "ארצות הברית אימצה מדיניות חשובה שמתקנת עוול היסטורי". מטעמו של נתניהו נמסר: "המדיניות הזו מכירה בכך שהעם היהודי אינו זר ביהודה ושומרון. זכותנו על יהודה ושומרון נובעת בראש ובראשונה מהקשר ההיסטורי רב השנים של עמנו לארץ ישראל. אנו מודים לנשיא טראמפ, למזכיר המדינה פומפאו, ולממשל האמריקני על עמידתם האיתנה לצד יסודות האמת והצדק".

  

ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר: "זה יום היסטורי. המוסר והצדק ניצחו, גם המעצמה הגדולה בעולם אומרת בפירוש שארץ ישראל שייכת לעם ישראל, ולב הארץ הוא לא שטח כבוש. דבר זה נוגע בשאלה הבסיסית, האם זו הארץ שלנו או שחלילה אנחנו כובשים".

 

 

ראש מועצת בנימין, ישראל גנץ, אמר כי מדובר ב"צעד גדול לריבונות. עכשיו הגיעה העת שממשלת ישראל תכריז על החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון". בתנועת הריבונות הצטרפו לברכות על הצעד: "הדברים מבטאים נאמנה את האמת ההיסטורית ואת המשפט הבינלאומי הקובע כי יהודה ושומרון הם חלק מהשטח שיועד להקמת בית יהודי לעם היהודי עוד בוועידת סן רמו ובעקבותיה גם במגילת האו"ם. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ממשיך בדרכו העקבית ועומד לימין ישראל ולימין הצדק והאמת".

 

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, אמר: "העולם החופשי החליט בזמנו כי אל למדינה כובשת ליישב אוכלוסיה אזרחית על אדמות אותם כבשה במהלך מלחמה. נוהג זה הפך, לכאורה, את הישוב היהודי בחברון, את כפר עציון, את בית אל ומעלה אדומים, יחד עם כלל הישובים שלנו ביהודה ושומרון למפרי חוק. הייתה זו קביעה הזויה ומקוממת שהרי לא כבשנו אדמות מדינה שכנה, אלא החזרנו את ארצנו שלנו לשליטת העם. וכעת ארצות הברית עושה צעד נוסף לכיוון האמת והצדק ומקרבת אותנו למציאות בה מדינת ישראל לא רק תשלוט ביהודה ושומרון, אלא גם תהיה הבעלים היחידים של ארץ ישראל על ידי החלת הריבונות המלאה".

 

ראש מועצת הר חברון, יוחאי דמרי, מסר: "הערב מסתיים עוול היסטורי; הערב מגיע תיקון גדול לנזק של שנים ארוכות שהפכו אותנו ללא לגיטימיים וכתוצאה מכך קיפחו ורמסו אותנו. אנו מברכים ושמחים על ההחלטה המובנת מאליה.כן, ההתנחלויות לא מפרות חוק וכולם צריכים להתייחס לכך".

 

ראש דסק החוץ של מועצת יש"ע עודד רביבי בירך גם הוא והצטרף לקריאות לנצל את ההזדמנות לסיפוח יהודה ושומרון: "תורה של ישראל לעשות מעשה ולנצל את הפלטפורמה המדינית והמשפטית להחלת החוק הישראלי ביו"ש לאלתר".

  

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיב גם הוא על הדיווח: "אף שר חוץ לא ישנה את העובדה שההתנחלויות נבנו על אדמה כבושה שעליה תוקם מדינה פלסטינית עצמאית לצד מדינת ישראל".

 

מייק פומפאו הגיע לפגישה עם בנימין נתניהו בעקבות ההתפתחויות במזרח התיכון (צילום: עמוס בן גרשום, לע:מ)
פומפאו ונתניהו. ארכיון(צילום: עמוס בן גרשום, לע:מ)

יוזכר כי בחודש מרץ הסירה ארצות הברית את המונח "שטחים כבושים" מרמת הגולן, רצועת עזה והגדה המערבית. הסרת המונח "שטחים כבושים" אותרה בדו"ח הנוגע לזכויות אדם שפורסם בידי מחלקת המדינה - שם כונתה לראשונה רמת הגולן "שטח בשליטה ישראלית". הדו"ח גם אינו מתייחס - בדומה לדו"ח שפורסם בשנה שעברה - לרצועת עזה והגדה המערבית כ"שטחים כבושים".

 

כשנה קודם לכן, במאי 2018, העביר ממשל טראמפ את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים, שם פעלה עד אז קונסוליה בלבד. אף שמדובר היה בהליך הצהרתי בעיקרו, טקס החנוכה שהתקיים במבנה ברחוב דוד פלוסר 14 השלים את המהלך שהחל בדצמבר 2017 בהכרזת טראמפ על הכרה רשמית בירושלים כבירת ישראל.

 

כמו כן, בספטמבר 2018 הודיע ממשל טראמפ על ביטול המימון של כל קרנות סיוע האו"ם לפליטים הפלסטינים, בהן אונר"א. בהודעה מטעם מחלקת המדינה נכתב כי "הממשל בחן בקפידה את הנושא והחליט שארצות הברית לא תוסיף לממן עוד את סוכנויות האו"ם שתומכות בפליטים הפלסטינים.

 

"ארה"ב תקדם דיאלוג עם האו"ם ומדינות אחרות על 'מודלים חדשים וגישות חדשות', שעשויות לכלול סיוע". נביל אבו רודיינה, דוברו של אבו מאזן, הגיב להחלטה האמריקנית ואמר כי מדובר ב"מתקפה חמורה" על העם הפלסטיני.

 

 

 

 

 

 

 

 


פורסם לראשונה 18/11/2019 20:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
התנחלויות. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים