שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

היועמ"ש צפוי לקבוע: "קשיים משפטיים ניכרים" שנתניהו יקים ממשלה

היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא יחכה לעתירה לבג"ץ, ויפרסם כבר בשבוע הבא חוות דעת בסוגיית יכולתו של רה"מ להקים ממשלה תחת כתב אישום. כחול לבן למנדלבליט: לחייב את נתניהו להתפטר מתפקידיו כשר. אבטחה מוגברת על היועמ"ש, על שי ניצן והתובעת ליאת בן-ארי

עימות חוקתי בין מנדלבליט לנתניהו: יממה לאחר ההודעה הדרמטית על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, מתברר היום (ו') כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מתכוון לפרסם בשבוע הבא את חוות דעתו בסוגיית יכולתו של נתניהו להקים ממשלה תחת כתב אישום. בינתיים נשמרת האבטחה המוגברת של גופי הביטחון על שלושת הקודקודים המשפטיים - היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה שי ניצן והתובעת בתיק ליאת בן-ארי.

 

לקריאת כתב האישום המלא - לחצו כאן 

 

 

 

מנדלבליט לא יחכה לעתירה לבג"ץ בין השאר משום שביום חמישי החלה ספירת 21 הימים שבמהלכם יכולים חברי הכנסת להכריז כי אספו 61 חתימות על מנת להקים ממשלה. בשלב זה המועמדים לכך הם נתניהו או יו"ר "כחול לבן" בני גנץ.

 

להערכת גורמים משפטיים, מנדבליט יאמר בסופה של חוות הדעת שיפרסם שיש "קשיים משפטיים ניכרים" לכך שנתניהו יכול וראוי להקים ממשלה תחת כתב אישום כה חמור. פירוש הדבר הוא שהיועץ יתקשה להגן בבג"ץ על כשירותו של נתניהו להקים ממשלה. כמו כן ברור שחוות הדעת של היועץ תאותגר בבג"ץ שקרוב לוודאי יכריע בסוגיה בהרכב מורחב של שופטים.

הצהרה אביחי מנדלבליט על תיקי נתניהו  (צילום: EPA)
הצהרה אביחי מנדלבליט על תיקי נתניהו (צילום: EPA)

עיקרי האישום תיק 4000 (צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)
(צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)

עיקרי האישום תיק 2000 (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)

עיקרי האישום תיק 1000 (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
 

בעבר די היה בחוות דעת זו על מנת לסכל מינוי בכיר בשירות המדינה. כך היה למשל כשנתניהו ביקש למנות את אלוף יואב גלנט כרמטכ"ל לפני כעשור. וכך היה ערב אישור מינויו של ניצב צ'יקו אדרי למפכ"ל לפני יותר משנה. די היה במילים "מעורר קשיים משפטיים ניכרים" כדי שנתניהו "יירד" מהמינוי.

 

חוות הדעת תתמקד בשאלה האם השינוי במצבו המשפטי של ראש הממשלה יכול למנוע ממנו הקמת ממשלה. נתניהו עבר מסטטוס של "חשוד" ל"נאשם" בעבירות שחיתות שהן ברף העליון של עבירות צווארון לבן ויש עמן "קלון". מנגד תעמוד לנתניהו הזכות החוקתית לבחור ולהיבחר. חוות הדעת תגדיר את מצבו המשפטי בנוגע להרכבת ממשלה במהלך 21 הימים הקרובים ולחלופין אם יזכה במערכת הבחירות השלישית. "נוצר מצב משפטי חסר תקדים שהחוק לא צפה מראש", אמרו גורמים משפטיים בכירים.

 

חוק יסוד: הממשלה קובע כי ראש הממשלה זכאי להמשיך בתפקידו עד פסק דין סופי. מאידך, פסק הדין בהלכת "דרעי-פנחסי" מתייחס לכהונת שר שנגדו הוגש כתב אישום בעבירה שיש עמה קלון. ההלכה אינה חלה על ראש ממשלה, אך יש הרואים בה כמחייבת מוסרית גם את ראש הממשלה.

ביבי נתניהו אביחי מנדלבליט  (צילום: יאיר שגיא,  מעון רוה
היועץ המשפטי לממשלה בריצת בוקר מול בנימין נתניהו בנאומו אמש(צילום: יאיר שגיא, מעון רוה"מ)
 

 

בתגובה לפרסום נמסר ממשרד המשפטים כי "היועץ המשפטי לממשלה טרם עסק בהשלכות השונות של ההחלטה על הגשת כתב אישום וממילא טרם קיבל כל החלטה. כל פרסום בנושא הוא ספקולציה ועל אחריות המפרסם בלבד".

 

כחול לבן: לחייב את נתניהו להתפטר מתפקידיו

כתבנו יובל קרני מוסיף כי סיעת כחול לבן פנתה היום באמצעות עורכי הדין שמעון בראון וערן מרינברג לראש הממשלה וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שנתניהו יתפטר באופן מיידי מכל תפקידיו כשר בממשלה. בפנייתם הדגישו באי הכוח של סיעת כחול לבן כי "על פי החלטות בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ, שר המוגש נגדו כתב אישום לא יוכל להמשיך ולכהן בתפקידו, ולפיכך חלה עליך חובה לסיים לאלתר את תפקידיך השונים כשר בממשלת ישראל" (לעיון במכתב של כחול לבן ליועמ"ש - לחצו כאן). מלבד תפקידו כראש ממשלה מכהן נתניהו כשר הבריאות, שר הרווחה, שר התפוצות וכממלא מקום שר החקלאות.

 

בפניית כחול לבן נאמר כי "מבלי להידרש בשלב זה לשאלה בדבר יכולתך לכהן גם כראש ממשלה לאור הודעת היועץ המשפטי כאמור, חלה עליך חובה ברורה ובלתי ניתנת לפרשנות אחרת לאור, פסקי הדין שניתנו בפרשת פנחסי ופרשת דרעי כי עליך להתפטר לאלתר מכל תפקידיך כשר שבהם הנך משמש".

 

בכחול לבן ציינו כי "חובה על היועץ המשפטי לממשלה להורות למר נתניהו להתפטר מתפקידיו הנוספים וזאת באופן מיידי. לפיכך, לאור העובדה כי בכוונת היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום חמור נגדך בחשד לעבירות שוחד, הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה לכאורה בכמה תיקים, הנך מתבקש להתפטר לאלתר מכל תפקידיך כשר בכל המשרדים השונים בהם הנך משמש כשר או כמ"מ שר. למותר לציין כי ככל שלא תפעל כאמור במכתבנו זה, ייאלצו מרשינו לנקוט את כל האמצעים העומדים לרשותם לרבות פנייה לבג"ץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
צילום: רויטרס
מומלצים