שתף קטע נבחר

לראשונה: המדינה תממן התחדשות עירונית-חברתית

משרד הבינוי והשיכון יעניק 40 מיליון שקל לשני פרויקטים של התחדשות עירונית בשכונות חלשות בחיפה ובלוד. המטרה: לעודד התחדשות עירונית במקומות שאין בהם כדאיות כלכלית

משרד הבינוי והשיכון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית יסייעו לשני ארגונים ללא מטרות רווח במימון של 40 מיליון שקל בשני מיזמים של התחדשות עירונית - בשכונת קריית אליעזר בחיפה ובמתחם בית הקשתות בלוד - בהם לא קיימת כדאיות כלכלית. שני הפרויקטים כוללים בסך הכל 748 יחידות דיור.

 

החגיגה נגמרה: עיריית ת"א מגבילה את התוספת בפינוי בינוי ל-12 מ"ר בלבד

מהפכה בעיר העתיקה בלוד: עוד 4,000 דירות

פינוי בינוי: אושרו פרויקטים לבניית 6,000 דירות חדשות

 

באחרונה הושלם הליך בחירת הזוכים בקול קורא שפורסם לפני חצי שנה. ההצעות שזכו כוללות התחייבות לכך שכ-10% מהדירות יהיו לדיור בר-השגה בשכר דירה מופחת, וכן התחייבות לשילוב תוכניות חברתיות שילוו את תושבי השכונות. בנוסף, כל ארגון יקבל תמיכה של מיליון שקל מטעם הרשויות המקומיות.

 

הארגונים החברתיים נדרשו להציג התחייבות של גוף פילנתרופי להעמיד מימון נוסף לפרויקט בהיקף של 30% מהמענק הממשלתי.

קריית אליעזר, חיפה (צילום: shutterstock)
קריית אליעזר, חיפה. 10% מהדירות יהיו בשכירות מופחתת(צילום: shutterstock)
 

מתחם בית הקשתות בלוד יקבל סיוע של 24 מיליון שקל ויקודם על ידי החברה הכלכלית לוד בשיתוף עם עמותת ג'נדאס. המתחם בשכונת רמת אשכול, סמוך לעיר העתיקה ולנתב"ג. השכונה מאופיינת באוכלוסייה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, המשתייכת ברובה למגזר הערבי. במסגרת הפרויקט ייהרסו 64 דירות ובמקומן ייבנו 543 דירות ב-10 מבנים גבוהים.

 

שכונת קריית אליעזר בחיפה מאופיינת באוכלוסייה מעורבת המשלבת עולים חדשים ותושבים המשתייכים למגזר ערבי. השכונה נמצאת סמוך לים ולעיר התחתית. הפרויקט, בשיתוף עמותת "ארץ עיר", זכה במימון של 16 מיליון שקל. במסגרת הפרויקט ייהרסו 48 דירות וייבנו 205 דירות, מהן כ-30 בשכר דירה מופחת.

 

המיזם מנסה להתמודד עם העובדה שהתחדשות עירונית מתבצעת בעיקר בשכונות יקרות ובעלות אוכלוסייה חזקה. כתוצאה מכך הפריפריה והשכונות החלשות לא עוברות התחדשות.

יפעת שאשא ביטון ()
שרת השיכון, יפעת שאשא-ביטון

"מודל חברתי זה מאפשר איגום משאבים יוצא דופן בין הממשלה, פילנתרופיה ומיזמי התחדשות עירונית-חברתית", אמרה שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא-ביטון. "זהו צעד נוסף בדרך לתיקון חברתי אמיתי שאנו מובילים, באמצעות התחדשות עירונית ופעילות בפריפריה החברתית".

 

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן: "שמנו לנגד עינינו את ההיבט החברתי בפרויקטים של ההתחדשות העירונית. שיתוף הפעולה עם הגופים הפילנתרופיים יאיץ את הטיפול בשכונות המוחלשות". 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
קריית אליעזר חיפה נדלן נדל"ן
צילום: shutterstock
מומלצים