שתף קטע נבחר

העבודה: נסגרה רשימת המועמדים לשרים

ביום שישי יבחרו 1,700 חברי מרכז מפלגת העבודה את המועמדים המועדפים עליהם לתפקידי שרים וסגני שרים בממשלת האחדות שמקים אריאל שרון. הקרב הלוהט ביותר - על תיק הביטחון

כיממה לפני פתיחת הקלפיות במרכז הקונגרסים בגני התערוכה, ומלחמת התיקים במפלגת העבודה בעיצומה: הבוקר (יום ה') בשעה 9 נסגרה רשימת המועמדים לתפקידי שרים וסגני שרים, שהתבקשו כל אחד להגיש 50 חתימות של חברי מרכז. מחר תחל ההצבעה ב-9 בבוקר.

בוחרים בשני סבבים

הבחירות ייערכו בשני סבבים: בסבב ראשון ייבחרו מועמדים שהגישו את מועמדותם באופן ספציפי לתיקי החוץ הביטחון והחקלאות. אלה שלא ייבחרו ימשיכו לסבב השני, להתמודדות על שאר התיקים: תחבורה, תרבות מדע וספורט, תעשיה ומסחר, ושני שרים בלי תיק.
בסבב השני יצביעו חברי המרכז עבור אדם אחד מהרשימה הכוללת את המועמדים שנשרו בסבב הראשון והמתמודדים שנרשמו לסבב השני. מי שיקבל את מספר הקולות הגדול ביותר יבחר את התיק בו הוא רוצה. אחר כך יבחר השני ברשימה את התיק הרצוי וכן הלאה. במקביל יצביע המרכז על איוש שתי משרות סגני השרים ולא שלושה, בניגוד לפרסומים, משום שהשר מיכאל מלכיאור ממימד כבר שוריין לתפקיד סגן שר התפוצות עם סמכויות של שר.

המלחמה על תיק הביטחון

לבחירות בסבב הראשון נרשמו בינתיים מועמדים יחידים לשני תיקים: שמעון פרס לתיק החוץ ושלום שמחון לתיק החקלאות. שלושה מתמודדים על תיק הביטחון: בנימין בן אליעזר, מתן וילנאי ואפרים סנה. סנה ביקש אמש מוילנאי להסיר את מועמדותו בטענה שאם שניהם יילחמו נגד בן אליעזר, הוא יגבר עליהם, אך וילנאי סירב. שלושת המועמדים דיברו בטלפון בקדחתנות עם חברי המרכז וכינסו פגישות בניסיון לגייס עוד תומכים.
בן אליעזר כינס קבוצה מצומצמת של פעילים וחילק הוראות אחרונות: לעבור עוד פעם על רשימת החברים, לארגן הסעות ביום הבחירות, "ובכל מקרה, תהא התוצאה אשר תהא, אומר לכם תודה וכל אחד יקבל נשיקה", הבטיח. כמו כן הצהיר בן אליעזר כי לא ייכנע לדרישה של ג'ובים מחברי המרכז. "יש כאלה שאמרתי להם: אל תצביעו עבורי, אני פה כדי לשרת את המדינה לא כדי שיסחטו אותי. שאף אחד לא יתחשבן איתי".
אריק חדד, מנהל המטה של בן אליעזר, הזהיר את הפעילים לא לומר במי עוד הם תומכים כדי שלא יווצר רושם שבן אליעזר סגר "דיל" עם מועמדים אחרים. אך דיל כזה כבר קיים - ויצמן שירי, המתמודד על תפקיד שר, מצהיר שמי שמצביע לבן אליעזר בסבב הראשון, יצביע לו בסבב השני.
מסקר שנערך אמש בקרב חברי מרכז מפלגת העבודה, על ידי מכון שווקים פנורמה בהנהלת יוסי ודנה, עולה כי בן אליעזר הוא אכן המועמד המוביל לתפקיד שר הביטחון. 41.5 אחוז ממשתתפי הסקר בחרו בו לתפקיד. אחריו נמצא השר מתן וילנאי עם 26.7 אחוזי תמיכה ואחרון סגן השר אפרים סנה, שקיבל רק 18.5 אחוזי תמיכה.

השרה איציק מציעה ספונג'ה

לסבב השני נרשמו רענן כהן מזכ"ל המפלגה, שאמור להצהיר שיעזוב את המזכ"לות אם ישמש כשר עם תיק, דליה איציק ששאלה בבדיחות הדעת אם יש חבר מרכז שצריך ספונג'ה בבית, ח"כ ויצמן שירי, מקורבו של ברק שדיבר רק לפני יומיים על התנגדותו לממשלת אחדות אך כעת מצהיר ש"הבחירות לא נערכות כ'וועדה מסדרת', לכן אני לא מתנגד יותר", אלי דיין שכיהן כחבר כנסת שתי קדנציות, סלאח טריף נציג המגזר הדרוזי ופרופ' שמעון שטרית. חברי הכנסת יוסי כץ, אבי יחזקאל ואלי בן מנחם, המתמודד גם על תפקיד היו"ר הזמני מול שמעון פרס, הגישו מועמדות לתפקיד סגן שר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ישראל סימיונסקי
בן אליעזר. הפעילים יקבלו נשיקות
צילום ישראל סימיונסקי
צילום צביקה טישלר
כהן. תמורת תיק יעזוב את המזכ"לות
צילום צביקה טישלר
מומלצים