שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

בכיר לשעבר בפרקליטות: "האישום נגד נתניהו הוגש בניגוד לחוק"

עו"ד אורי קורב, לשעבר סגן פרקליט מחוז ירושלים, טוען בריאיון באולפן ynet כי דין כתב אישום שמוגש ללא תעודת חיסיון להימחק: "לא מגישים אישום כשחומר החקירה לא עומד לרשות הנאשם". על הגשת האישום במקביל לשהות נתניהו בארה"ב: "מנדלבליט חייב הסברים לעם"

 

עו"ד אורי קורב, לשעבר סגן פרקליט מחוז ירושלים בפרקליטות ומי שהיה התובע במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, טוען כי אופן הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו היה בעייתי. "אני חושב שכתב האישום הוגש בניגוד לחוק", אמר הבוקר (יום ד') עו"ד קורב בריאיון באולפן ynet.

 

לקריאת כתב האישום נגד נתניהו - לחצו כאן

 

אתמול, במקביל להגשת כתב האישום נגד נתניהו לבית המשפט המחוזי בירושלים, הגישה הפרקליטות בקשה להוצאת תעודת חיסיון על חומרים מודיעיניים - חומרים שאותם מבקשת המדינה שלא למסור בשלב זה לראש הממשלה ולפרקליטיו.

אורי קורב ()
עו"ד קורב

עו"ד קורב הסביר בנוגע לבקשת תעודת החיסיון כי "הפרקליטות עשתה פה תקלה, יצאה תחת ידה שגגה לא קלה. אי אפשר להגיש כתב אישום כשחומר החקירה לא עומד לרשותו של הנאשם, ולפי פסיקה של בית המשפט העליון יכול להיות שדינו של כתב האישום להימחק".

 

- אתה מפיל פה פצצה משמעותית. יכול להיות שזה לא מהלך סופי?

"עצם ההגשה נעשתה בניגוד לחוק ובניגוד לפסיקת בית המשפט העליון, שקובעת כי מרגע שמוגש כתב אישום כל החומר עומד לרשות ההגנה. בית המשפט פסק בהרבה מקרים שאתה לא יכול להגיש כתב אישום אם אין לך תעודת חיסיון. הפרקליטות יודעת את זה, יש נוהל מאוד מסודר. לא מגישים כתב אישום אלא אם יש סיבה מיוחדת, ולא הייתה כאן שום סיבה".

 

- הפרקליטות תגיד שאולי נפלה כאן טעות.

"היא לא יכולה כי החומרים חסויים. היא ביקשה ארכה להגשת תעודת חיסיון. בית המשפט העליון קבע שלא מגישים כתב אישום אם תעודת החיסיון לא מוכנה. החוק קובע שכל החומר צריך לעמוד לרשות הנאשם ברגע שהוגש כתב האישום. בוודאות לא תהיה הקראה לפני הבחירות, אי אפשר לפתוח את המשפט בלי לתת לנאשם את החומרים, אי אפשר לקיים את הדבר הזה.

 

"אני מניח שיהיו טענות קשות של נתניהו ובאי כוחו במובן הבא: העובדה שכתב האישום הוגש בחיפזון היא אולי איזה ניסיון להשפיע על הבחירות או לפגוע בזכויות שלו לבקש חסינות. אם הפרקליטות לא הייתה מגישה את כתב האישום בזמן הזה, היה עובר עוד חודש לפחות וזה היה קורה בכנסת הבאה, והוא יכול היה לבקש חסינות מהכנסת הבאה. המהלך מונע ממנו לבקש חסינות, יש סוג של התערבות בבחירות או באפשרות לבקש חסינות".

בנימין נתניהו (צילום: AP)
ראש הממשלה נתניהו(צילום: AP)

- ראש הממשלה לא טוען את הטענות האלה.

"ראש הממשלה לא יודע שהפרקליטות לא מוכנה. אם היא מגישה כתב אישום בלי תעודת חיסיון, זה אומר שהיא לא מוכנה להגיש כתב אישום בהתאם לדרישות החוקיות. ההגנה יכולה לבקש למחוק את כתב האישום. יש פסקי דין שאומרים שאם אין הסבר, כתב האישום דינו להימחק".

 

- היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט נימק את הגשת האישום במקביל לשהותו של נתניהו בארה"ב במניעים פרוצדורליים. כל זה כשהם יודעים שהם לא מוכנים?

"אני חושב שמנדלבליט והפרקליטות חייבים הסברים לעם ישראל ותשובות לבית המשפט. יש נוהל ברור, מעולם לא קיבלנו החלטה בתיק ראש ממשלה כשהוא נמצא בחו"ל. היו דברים מעולם, ישבתי בחדרים שהייתה החלטה וחיכו שראש הממשלה יחזור מחו"ל.

 

"לא ברור למה אצה לפרקליטות הדרך להגיש כתב אישום בניגוד לחוק כשראש הממשלה נמצא בשליחות מדינית בחו"ל. אפשר היה לחכות יומיים, וכנראה שהיה צריך לחכות 45 יום, כי כתב אישום צריך להיות מוגש עם תעודת חיסיון".

 

מהפרקליטות לא נמסרה תגובה.

 

ההחלטות בעניין בנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

המשפט נגד ראש הממשלה נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים צפוי להיפתח רק אחרי הבחירות לכנסת ה-23. ההחלטה להאשים את נתניהו בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים בשלושה תיקים התקבלה כבר בנובמבר, אולם לאחר שראש הממשלה פנה לכנסת בבקשה להעניק לו חסינות מפני העמדה לדין נדחתה הגשת כתב האישום באופן אוטומטי. אתמול, אחרי שנתניהו החליט למשוך את בקשת החסינות, הגישה הפרקליטות את כתב האישום לבית המשפט.

 

מקורבי ראש הממשלה נתניהו מחו אתמול בחריפות על הגשת כתב האישום במקביל לשהותו בארה"ב: "אם למישהו עוד היה ספק שיש פה רדיפה אובססיבית נגד ראש הממשלה נתניהו, הוא קיבל עכשיו עוד הוכחה ברורה וחדה לכך. הלהיטות להגיש את כתב האישום המופרך נגד ראש הממשלה היא כה גדולה, עד שהם לא יכלו להמתין ולו יום אחד עד לסיום הפסגה ההיסטורית בוושינגטון, מן החשובות בתולדות המדינה.

 

"כמה לא מפתיע שמי שנאבקו בכל כוחם להכניס את תומכת המחבלים היבא יזבק לכנסת, ונתנו חוות דעת מזעזעת לטובתה, רצו בריצת אמוק להגיש כתבי אישום מופרכים נגד ראש ממשלת ישראל דווקא ביום היסטורי זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ראש הממשלה נתניהו
צילום: EPA
מומלצים