שתף קטע נבחר

תיק נגד שוטרים שנטען כי הכו והטרידו מינית ייפתח מחדש

אחיו ואחותו של מהדי אלסעדי, שנורה למוות ע"י שוטר לפני כשנתיים וחצי, התלוננו על הטרדה מינית ואלימות מצד שוטרים שזיהו את תמונתו על חולצתה של אחותו. התיק נגדם נסגר, אך כעת ייפתח מחדש עקב ערר

הפרקליטות הורתה למח"ש לפתוח מחדש תיק נגד שוטרים שלפי הטענות הכו והטרידו מינית את נעמה דוש ואחמד אלסעדי, אחיו ואחותו של מהדי אלסעדי, שנורה למוות על ידי שוטר לפני כשנתיים וחצי. בעקבות מותו של אלסעדי נערכו הפגנות אלימות ביפו. 

 

 

מהדי אלסעדי ()
מהדי אלסעדי
לפי גרסת האחות, כמה ימים לאחר שאלסעדי נורה למוות, היא ערכה קניות בשכונת מגוריה כשהיא לובשת חולצה שעליה הדפס תמונתו של מהדי. כשיצאה מהקצביה, עברה על פניה קבוצת שוטרים, שנעצו בה מבטים ודיברו על החולצה שלה. לדבריה אחד השוטרים הצביע לעברה ואמר "היא קרובה של ההוא שחיסלנו לפני שבוע". לטענתה נעלבה והשיבה: "למה הרגתם אותו? אולי כי הוא היה יותר גבר מכולכם".

 

בתגובה התקרב אליה אחד השוטרים ואמר: "רוצה לראות מה זה גבר, רוצה שאוריד את המכנסים כאן ואראה לך מה זה גבר? רוצה לנסות?" ובמקביל הניח את ידו בקדמת מכנסיו. 

 

במקביל הגיע אחיה אחמד למקום ואמר לאחד השוטרים: "מה אתה מדבר ככה לאחותי". לפי התלונה, אחד השוטרים שלף בתגובה אקדח טייזר וכיוון לראשו של האח. האחות הגנה על אלסעדי וקראה: "תירה בי". לאחר מכן הגיעה גם אמם של הצעירים למקום, והם החליטו לעזוב את הזירה. 

 

לדבריו של האח, רבע שעה לאחר מכן עקבו אחריו שוטרים שאמרו לו שהוא עצור, ולפני שהספיק להגיב תקפו אותו באגרופים, בעיטות ובמכות אלה. השוטרים אף עצרו אותו בטענה שאיים וירק עליהם, אך הוא השתחרר ממעצר עוד באותו לילה.

 

זמן קצר לאחר המקרה הגישו האחים תלונה למח"ש באמצעות עו"ד נועה לוי מהוועד הציבורי נגד עינויים בישראל בצירוף תמונות השוטרים ומסמכים רפואיים. התיקים נסגרו, ולפי בני המשפחה "הכל נסגר בלי לבדוק את הראיות ובמקרה של ההטרדה של האחות לא היתה חקירה בכלל עד שהפרקליטות חייבה את מח"ש לחקור מחדש".


מהומות ביפו ()
המהומות ביפו לאחר מותו של אלסעדי

     

בסיכום התלונה נכתב כי "האירוע התרחש באור יום ברחוב הומה, וישנם הרבה עדים שראו את הכל מתרחש. כמו כן, בקצבייה שממנה יצאה האחות ישנן מצלמות אבטחה שמח"ש יכלה לבקש כחומר ראיות. זמן קצר לאחר האירוע ולאחר שהיא הגישה למח"ש את התלונה על השוטר שהטריד אותה מינית, הגיעו לביתה שוטרים והפכו אותו, כשבידם צו חיפוש שהיה חתום על ידי אותו שוטר שהטריד אותה מינית. בעקבות המקרה הוגשה למח"ש תלונה נוספת בה נכתב כי "בין אם המניע לבקשת החיפוש היה כדי להתנקם בה ולהרתיע מפני תלונות למח"ש ובין אם היה זה אך צירוף מקרים – הרי ששליחת השוטר שהטריד אותה מינית לבקש צו חיפוש בביתה היה צעד מאיים, פוגעני, ובלתי סביר".

 

עוד צוין: "תלונות האחות על הטרדה מינית ועל החיפוש בביתה מח"ש לא נבדקו אף לא בבדיקה ראשונית. הראיות לא נאספו ועדויות לא נגבו.בתגובה הגישו האחים ליועמ"ש ולפרקליטות בדצמבר 2018 ערר על ההחלטה, באמצעות הוועד נגד עינויים. ב-9 בינואר 2020 קיבלה פרקליטות המדינה את הערר של הוועד נגד עינויים. המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, מר שלמה למברגר, החזיר את התיקים למח"ש לצורך פתיחה בחקירה".

 

ג'מאל אלסעדי, אב המשפחה, אמר ל-ynet כי "לצערי השוטרים פגעו בבת והבן שלי אחרי שרצחו את בני. אנחנו לא נבקש רק לפתוח שוב בחקירה נגד התקיפה אלא נדרוש לחקור את הירי לעבר מהדי. במקום להעניש את השוטר הם סגרו את התיק".

 

מהוועד הציבור נגד עינויים בישראל, המייצג את האחים, נמסר: "אנחנו מברכים על ההחלטה לקבל את הערר ולפתוח מחדש את החקירה של המקרים. מדובר בהאשמות חמורות של הטרדה מינית והטרדה מאיימת של אישה ותקיפה אלימה בידי שוטרים של אחיה - ותוך ידיעתם של השוטרים שהשניים מצויים בתקופת אבל, לאחר שמשפחתם חוותה טרגדיה נוראית, שמעורבת בה המשטרה.

 

"לצערנו, לא נדירים המקרים בהם שוטרים שמבצעים עבירות נגד אזרחים לא משלמים מחיר על מעשיהם, ובאופן שגרתי תיקים על אלימות שוטרים נסגרים מבלי שמח"ש ביצעה אפילו חקירה מינימלית. אנחנו מקווים שצדק יצא לאור בתיק זה, ושמח"ש תשכיל לשפר את רמת החקירה שלה לטובת השמירה על בטחונם של אזרחים מפני אלימות משטרתית".

 

ממח"ש נמסר בתגובה: "לאחר בדיקת טענות הצדדים, דיווח השוטרים וסרטונים אשר תיעדו את הארוע הגיעה מח"ש למסקנה כי מדובר בשימוש בכח על מנת להשתלט על המתלונן ועל כן הוחלט כי אין תשתית להעמדה לדין פלילי. ערר שהוגש על ההחלטה התקבל לאחרונה, וההחלטה התקבלה לאחר בחינת מכלול הנסיבות חרף המורכבות העובדתית והראייתית בתיק. בהתאם לכך התיק ייחקר במח"ש והחלטה תתקבל בהקדם בהתאם לתוצאות החקירה".

 

תקציר הידיעה בערבית

فتح تحقيق ضد رجال شرطة بشبهة التحرش والإعتداء على شقيقين من يافا بعد مقتل شقيقهما مهدي السعدي برصاص شرطي

من حسن شعلان

 

اوعزت النيابة العامة لوحدة التحقيقات عن رجال الشرطة بفتح التحقيق مرة اخرى في الشكوى التي قُدمت على يد الشقيقين نعمة واحمد السعدي من يافا تل ابيب، حول قيام رجال شرطة بإستفزاز الشقيقة وقيام احدهم بالتحرش بها واسماعها كلام بذئ، كذلك الإعتداء على شقيقها بعد ان حضر للدفاع عنها وفق ما جاء في الشكوى.

 

جدير بالذكر ان مهدي السعدي في العشرينات من عمره قُتل قبل عامين ونصف برصاص شرطي وهو شقيق نعمة واحمد السعدي اللذان تعرضا لحادث التحرش والإعتداء وفق الإدعاءات بعد خمسة ايام من مقتل شقيقهما، لكن ملف التحقيق اغلق وتقرر فتحه من جديد بعد تقديم استئناف.

 

 

واردفت الشكوى:" احمد السعدي شقيق نعمة حضر الى المكان بعد ان وصلته معلومات عما تتعرض له شقيقته، وقال للشرطي "لماذا تتحدث هكذا مع شقيقتي؟"، وعلى اثر تدخله وبدون اي انذار قام شرطي بسحب سلاح تايزر واشهره في وجهه، واذا بشقيقته تقف في وسطهما وقالت للشرطي "اطلق الرصاص علي".

 

في نفس اليوم قدم الشقيقين شكوى لوحدة التحقيقات عن رجال الشرطة، لكن تقرر اغلاق الملف، دون التحقيق في شكوى التحرش، رغم وجود كاميرات مراقبة في المكان. كما وصل رجال الشرطة الى بيت نعمة السعدي لتفتيشه، ومن وقع على امر التفتيش هو الشرطي الذي تحرش بها، مما يشير الى ان هذه الخطوة ما هي الا عبارة عن انتقام وفق اقوال المشتكية، وعلى هذا التصرق قدمت شكوى رسمية بواسطة المحامية نوعة ليفي من جمعية "مناهضة التعذيب في اسرائيل".

 

تعقيب وحدة التحقيقات عن رجال الشرطة

 

وعقبت الناطقة بلسان وحدة التحقيقات عن رجال الشرطة "بعد ان تم فحص ادعاءات الأطراف بما فيها اقوال رجال الشرطة والفيديوهات التي وثقت، توصلت وحدة التحقيقات عن رجال الشرطةبان رجال الشرطة استخدموا القوة من اجل السيطرة على المشتكي، لذلك تقرر بعدم تحويل الملف للقضاء الجنائي. مؤخراً تم تقديم استئناف على القرار، وسيتم فتح تحقيق في القضية مرة اخرى والنتائج ستصدر بالسرعة الممكنة". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המהומות ביפו בעקבות מותו של אלסעדי
מומלצים