שתף קטע נבחר

החל ממחר: ישראל תאפשר הכנסת מלט לרצועת עזה

צעד נוסף במסגרת ההסדרה מול חמאס: המלט יועבר לשוק הפרטי בעזה - וישראל לא תוכל לפקח על הכמויות שיגיעו לידי הזרוע הצבאית של חמאס

ישראל תתיר החל ממחר (יום ב') הכנסת כמויות מסחריות של מלט לרצועת עזה. המלט יוכנס לרצועה באמצעות יחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים דרך מעבר כרם שלום ומשם יועבר לשוק הפרטי בעזה. המעבר של המלט לשוק הפרטי ימנע מישראל את היכולת לפקח על אופן השימוש בו ועל כמויות המלט שיועברו לצרכיה של הזרוע הצבאית של חמאס. בישראל לא הוציאו עד כה שום הודעה רשמית לציבור בישראל שמסבירה את המהלך ואת משמעותו. הכנסת המלט הינה חלק מהמשך תהליך ההסדרה בין ישראל לחמאס ברצועת עזה שנמשך ומעמיק גם בימי המשבר הבריאותי העולמי והלאומי.

  

משאיות עם שקי מלט מגיעות לרצועה (צילום ארכיון) ()
משאיות עם שקי מלט מגיעות לרצועה (צילום ארכיון)

 

מאז סיום מבצע צוק איתן בשנת 2014, סירבה ישראל בתוקף להכניס מלט לרצועת עזה שלא במסגרת פיקוח הדוק של האו"ם עבור פרויקט שיקום רצועת עזה. הסירוב נבע מהחשש שהמלט ישמש לבניית מנהרות של הזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי ולדיפונן. בנוסף משתמשים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי במלט לבניית בונקרים תת קרקעיים לאחסון כלי נשק אסטרטגיים מפני תקיפות ישראליות, ולהגנה על הנהגת הרצועה ועל ראשי הזרועות הצבאיות ובכיריהן.

 

 

האישור להכנסת המלט לרצועת עזה ניתן על ידי מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף כמיל אבו רוקון, בסוף חודש ינואר. אלא שפחות משבוע ימים אחר כך, האישור הוקפא בשל ההסלמה בירי הרקטות לעבר ישראל  ובשל המשך הפרחת בלוני הנפץ. לאחר מכן המצב הביטחוני הדרדר לכדי לסבב אלים בין ישראל לג'יהאד האיסלאמי  וכעת, שבועיים וחצי אחרי סיום הסבב – ישראל מבטלת את הההקפאה והמלט יחל לעבור לשטח הרצועה.

 

נראה כי ההחלטה להכניס מלט התקבלה בשל ההתקדמות בשיחות ההסדרה עם חמאס, הבנייה המואצת של הקיר התת קרקעי שימנע חפירה של מנהרות התקפיות והכנסה של מלט לרצועת עזה ממצרים דרך מעבר רפיח.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים