שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, עמית שאבי, ירון ברנר

ח"כית ממפלגתו של גנץ יוצאת נגדו: "לא אשב עם המושחת מבלפור"

רדיר מריח מ"חוסן לישראל" מורדת בגנץ ומתנגדת לממשלת אחדות עם נתניהו. "מנהיג לא בוגד בעקרונותיו ובציבור בוחריו", צייצה בטוויטר. "באתי לפוליטיקה כדי להחליף את ממשלת הגזענות, ולא כדי להיות שותפה לה". במפלגתו של גנץ ניסו ללחוץ עליה למחוק את הציוץ, וגנץ אף נסע לביתה. ב"יש עתיד" בירכו: "צדיקה בסדום"

  (צילום: דנה קופל)
מריח וגנץ(צילום: דנה קופל)

מרד ראשון במפלגתו של גנץ: חברת הכנסת רדיר מריח מ"חוסן לישראל" הודיעה אתמול אחר הצהריים (ו') על התנגדותה לישיבה משותפת בממשלה עם בנימין נתניהו. "מנהיגות עם יושרה נמדדת בעתות משבר. מנהיג לא בוגד בעקרונותיו ובציבור בוחריו. באתי לפוליטיקה כדי להחליף את ממשלת הגזענות, השיסוי וממשלת חוק הלאום, ולא כדי להיות שותפה לה! אני לא אשב יום אחד תחת המושחת מבלפור", כתבה בפייסבוק האישה הדרוזית הראשונה שמכהנת כחברת כנסת.

 

בעקבות הפרסום של הציוץ ובו הביקורת החריפה, הפעילו בכירים ב"חוסן לישראל" לחצים כבדים על מריח, כדי שתמחק אותו, אך היא סירבה. בני גנץ אף נסע לביתה, בניסיון לשכנע אותה שלא לעזוב. מנגד, ח"כ מיקי לוי מ"יש עתיד" בירך על הציוץ, ואמר כי מריח היא "צדיקה בסדום".

 

בעקבות המהלך המפתיע והדרמטי של גנץ שלשום, שנועד לאפשר הקמת ממשלת אחדות - אותה הוא מגדיר ממשלת חירום לאומית - התפצלה סיעת כחול לבן בכנסת, כאשר יאיר לפיד יו"ר "יש עתיד" ומשה (בוגי) יעלון יו"ר "תל"ם" נשארו יחד ודרשו לשמור על השם "כחול לבן". לסיעתם יש 18 ח"כים בעוד לגנץ רק 15. טרם ברור אם חברי הכנסת צבי האזור ויועז הנזל מתל"ם, שתמכו במהלך של גנץ, יצליחו מבחינה משפטית להתפצל ולחבור לממשלת אחדות.

 

 

במסגרת המהלך שלשום נבחר גנץ ליו"ר החדש של הכנסת, בין היתר כדי למנוע את בחירתו - כפי שהוסכם מראש עם לפיד - של ח"כ מאיר כהן לתפקיד. הכוונה הייתה למנוע בחירה של יו"ר הכנסת לעומתי לממשלת האחדות המסתמנת - בראשות נתניהו (עם רוטציה ככל הנראה). בפוסט שלו אמש גנץ התייחס לסוגיה זו, והסביר שלפיד ויעלון סירבו להתפשר ודחו את הצעותיו בנושא - לטענתו בגלל שהעדיפו בחירות רביעיות.

 

"בימים האחרונים הצעתי כל דרך כדי שנישאר ביחד ונבחן את כל החלופות האפשריות", כתב גנץ. "הצעתי להם שתפקיד יו"ר הכנסת יועבר אליי זמנית או לחילופין שנמנה את ח"כ מאיר כהן, אדם ראוי מאין כמוהו, בתנאי שיתחייב לפרוש אם חלילה נתפצל. לצערי הם סירבו, ודקות אחרי שהגשתי אני את מועמדותי, הם בחרו לעזוב את כחול לבן. יאיר, בוגי, שאר חבריי מיש עתיד ומתל"ם, גם היום וגם בעתיד - דלתי תמיד תהיה פתוחה".


פורסם לראשונה 27/03/2020 16:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים