שתף קטע נבחר

צילום: AFP, מוטי קמחי

איומים ראשונים למניעת החזרה למסגרות החינוך: "החלטה הזויה ומנותקת מהשטח"

ארגוני המעונות המפוקחים והפרטיים מתנגדים לחזרה המתוכננת לפעילות ביום ראשון. ראשי ארגוני המעונות המפוקחים דורשים "תקציב ראוי שיכסה את נזקי תקופת הקורונה". מנכ"ל התאחדות מעונות היום הפרטיים: "אף אחד לא יודע מה יעלה בגורל מטפלת שתידבק או גן שלם שייכנס לבידוד"

 

אילוס ילדה עם תיק הולכת ל גן ילדים (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

ארגוני מעונות היום המפוקחים הודיעו אחר הצהריים (יום ב') כי לא יפתחו ביום ראשון את המסגרות שלהם למרות המתווה שאושר בממשלה לחידוש מדורג של מערכת החינוך. גם מעונות היום הפרטיים הודיעו כי לא יפתחו את המסגרות ביום ראשון.

 

בכ-2,000 מעונות היום המפוקחים של ויצו, נעמת, אמונה, נשי חרות, החברה למתנ"סים, נאות מרגלית, בית יעקב, איגוד מעונות היום ונוספים, לומדים כ-125 אלף פעוטות עד גיל שלוש, המהווים כשליש מהפעוטות שנמצאים במסגרות.

 

אינפו תכנית החזרה ללימודים ()

ראשי הארגונים כתבו לשר הרווחה אופיר אקוניס ולשר האוצר משה כחלון: "אנו פונים אליכם בדחיפות כדי לקדם את החזרת פעילות מעונות היום שבפיקוח ובכך לאפשר הנעה חזרה של המשק תוך הימנעות מקריסת מעונות היום. נכון לרגע זה, ללא סיוע מיידי כפי שהעלינו בפגישות עם האוצר, אין אפשרות לפתוח את מעונות היום.

 

"לאחר שיחות ופגישות רבות, הגשנו מתווה לממונים על תקציבי מעונות היום ועל הפעלתם. בפגישותינו, פירטנו את הצרכים בתקצוב הפעלת המעונות עד לסגירתם (תשלום מלא של חודש מרץ ועבור חופשת פסח כפי שהיה מקובל בעבר בעת סגירת מעונות במצבי חירום), וכמו כן הצענו מתווה חזרה לפעילות כולל גודל קבוצות, מספרי כיתות ועלות תפעול המערכת בעת חירום שכזו".

ישיבת ממשלה (צילום: אבי כהן)
שר הרווחה אקוניס. ביקש להחזיר גם את מעונות היום(צילום: אבי כהן)

ראשי הארגונים הוסיפו כי "לצערנו, על אף התחושה הטובה בפגישות, עד לרגע זה לא קיבלנו מענה חיובי רשמי לבקשותינו וזאת בעת שממשלת ישראל מתכוונת להחליט על החזרת פעילות מעונות הגיל הרך. אנו קוראים לכם להתערב מיידית ועוד היום בסוגיה חשובה זו. לצערנו, בלי התערבותכם ובלי היענות לבקשותינו, מעונות היום לא יוכלו להיפתח בזמן הקרוב".

 

בארגונים הסבירו כי "גם אנחנו מעוניינים בהשבת השגרה וגם אנחנו מבינים את חשיבות הפעלת מעונות הילדים לגילי לידה עד שלוש למען הסדרת הפעילות המשקית ככל שניתן, אך ללא מתן תקציב ראוי שיכסה את נזקי תקופת הקורונה ואת עלות הפעלת המעונות בתקופה מורכבת זו, לא ייפתח לצערנו שום מעון. מעונות היום נמצאים בגירעונות ידועים כבר תקופה ארוכה. לא נוכל לממן את עלות הפעלת המעונות כל עוד המדינה לא תעמוד במחויבויותיה".

 

"מי ישלם הוצאות של גן שנסגר שוב בגלל הדבקה?" 

כאמור, גם ארגוני מעונות היום והמשפחתונים הפרטיים הודיעו כי לא יפתחו את המסגרות ביום ראשון. מנכ"ל התאחדות מעונות היום הפרטיים בישראל, יניב בר-אור, אמר כי "החלטת ועדת השרים היא הזויה, פוגענית ומנותקת מהשטח. משרד העבודה והרווחה מוכיח שוב ושוב כי אינו מתאים לטפל במסגרות של לידה עד שלוש.

 

"המשרד הזה עושה את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב, להוריד הנחתות לשטח ללא קשר למציאות. הגם שאנו בעלי מעונות היום הפרטיים מאוד היינו שמחים ורוצים לחזור, איננו יכולים לעשות זאת. יש יותר מדיי עניינים פתוחים שלא לדבר על חודש וחצי ללא הכנסות וקופתנו ריקה. אין לנו כסף לתפעל את החזרה המדורגת לשגרה בהפסד".

 

בר-אור הוסיף: "עד עכשיו אף אחד לא יודע איך לתרגם את הפיצוי של הפעימה השלישית. אף אחד לא יודע מה יעלה בגורלה של מטפלת שתידבק או של גן שלם שייכנס לבידוד. מי ישלם את ההוצאות של גן שנסגר שוב כתוצאה מהדבקה? מי ישלם את ימי המחלה של העובדות שיהיו בבידוד? מי יממן את ההוצאות של החזרה לשגרה במצב של הפסד? מי יממן את הוצאות ההיגיינה והמיגון?

 

"לא קיבלנו שום תשובות ושום הנחיות ואף אחד גם לא טורח להתייעץ איתנו. מעל 1,500 מעונות כבר נסגרו. אם ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר אופיר אקוניס ומשרד האוצר רוצים שבמשמרת שלהם ענף מעונות היום הפרטיים כולו יפשוט רגל, הרי שהם עושים את מקסימום המאמצים לוודא שזה יקרה לנו. אתם מועלים בתפקידכם כלפינו ועקב כך אנו מודיעים כי מעונות היום הפרטיים בישראל לא יוכלו להיפתח ביום ראשון".

 

פורום גני הילדים הפרטיים מסר כי "משרד האוצר דורש מאיתנו להטיל את ההפסדים הכספיים על ההורים - לא ניתן לזה יד. גם אנחנו מעוניינים בחזרה לשגרה, אך לא על החשבון הכלכלי והבריאותי של ההורים. לא נחזור עד להיענות של משרד האוצר לדרישותינו לקבלת רשת ביטחון כלכלית והבטחת בריאות ילדינו".

 

מוקדם יותר היום אישר צוות השרים בין היתר את תוכנית שר הרווחה אקוניס להפעלת מסגרות גיל הרך בשגרת קורונה החל מיום ראשון, בכפוף להערכת מצב. על פי המודל, הפעלת מעונות היום והמשפחתונים לפעוטות עד גיל שלוש תהיה זהה לגני הילדים ומספר הילדים בכל כיתה לא יעלה על 15, כ-60% מבשגרה.

 

אם מספר הילדים בכיתה מסוימת יחרוג ממגבלה זו, יש לפצל אותם לשתי קבוצות ולבצע ביניהן רוטציה יומית או שבועית בהתאם למגבלות שקבע משרד הבריאות ובכפוף לנתונים שיוצגו לצוות השרים ביום חמישי.

 

שר הרווחה אקוניס אמר כי "הפעלת מעונות היום והמשפחתונים לגילאי לידה עד שלוש היא חיונית בשלב היציאה של המשק ממשבר הקורונה".

 

עד 15 ילדים בכיתה 

בהתאם להחלטת הממשלה, הלימודים בגנים ובכיתות הנמוכות יחודשו ביום ראשון לפי המודל של משרד החינוך, אולם בכפוף להערכת מצב נוספת שתיערך בנושא ביום שישי בקרוב.

 

במסגרת ההחלטה, מלבד הפעוטונים והגנים לילדים מגיל לידה ועד גיל 3, תיעשה חזרה הדרגתית של תלמידי הגנים עד גיל 6 ושל כיתות א'-ג' שילמדו לסירוגין.  

 

לפי המודל, הילדים ילמדו לסירוגין ולא בכל ימות השבוע תוך פיצול הכיתות של 15 ילדים בממוצע. כמו כן תיבחן אפשרות להפעלת הצהרונים באותה המתכונת עד השעה 16:00.

 

בבתי הספר היסודיים הלמידה הפיזית תהיה בימים ראשון עד חמישי ויתקיימו הפסקות שונות כדי למנוע מפגשים בחצרות וחשיפה נוספת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים