שתף קטע נבחר

אוחנה לא מוותר על אלדד: "לפסול את השופט מזוז"

יום לאחר שהשופט מני מזוז הוציא צו בג"ץ שמונע החל מהלילה את הארכת כהונת ממלא מקום פרקליט המדינה, פנה שר המשפטים לביהמ"ש העליון בדרישה לבטל את ההחלטה: "יצאתי למאבק משפטי, מזוז התבטא נגדי". הבוקר נחשף ב"ידיעות אחרונות": השופט בדימוס רובינשטיין מתווך בין מנדלבליט לאלדד

 

מני מזוז, דן אלדד ואמיר אוחנה (צילום: אוהד צויגנברג, דוברות משרד המשפטים, שאול גולן)
מזוז, אלדד ואוחנה(צילום: אוהד צויגנברג, דוברות משרד המשפטים, שאול גולן)

 

שר המשפטים אמיר אוחנה הגיש הבוקר (יום ו') לבית המשפט העליון בקשה לפסול את השופט מני מזוז, שהוציא אתמול צו מניעה להארכת מינויו של דן אלדד לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה. אוחנה ביקש לבטל את צו המניעה וקבע בהתייחסו לשופט מזוז: "מדובר בשופט היחיד המכהן בבית המשפט העליון שהתבטא באופן מפורש נגדי".

 

הצו של השופט מזוז הוצא בעקבות עתירה של 10 עורכי דין נגד החלטת אוחנה להאריך את כהונת אלדד, בטענה ששר המשפטים מונה בזמן ממשלת מעבר וקרוב לסיום תפקידו.

 

בהתאם להוצאת הצו, אלדד אמור לסיים הלילה בחצות את תפקידו. מזוז, בעבר היועץ המשפטי לממשלה, היה גם זה שהקפיא את המינוי הקודם של השר אוחנה שבחר את עו"ד אורלי בן ארי לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה.

 

אוחנה ציין כי "בחצות הלילה תפקע כהונתו של מי שמיניתי לפני שלושה חודשים למלא את מקומו של פרקליט המדינה - דן אלדד. כפי שאמרתי לאחרונה, יש לי הערכה רבה לדן ועל כן הצעתי לו להאריך את כהונתו מתוקף סמכותי על פי חוק המינויים.

 

"אתמול, בין יתר ההחלטות השערוריתיות שיצאו תחת ידיו של בית המשפט העליון בימים האחרונים, החליט השופט מני מזוז, שביד המקרה כל העתירות נגד החלטותיי במשרד המשפטים הגיעו לידיו, להוציא צו המונע את הארכת מינויו של דן.

 

"השופט מזוז הגדיל ועשה ונתן סעד שכלל לא התבקש לו על ידי העותרים: צו המונע את מינויו של כל מועמד אחר עד לדיון בעתירה, אותו קבע לעוד שבועיים. כלומר – ואקום תפקודי במערכת המשפט מעשה ידיו של בית המשפט העליון. בלי דיון, בלי נימוקים".

 

 

השר אוחנה הוסיף לגבי השופט מזוז: "מדובר בשופט היחיד המכהן בבית המשפט העליון שהתבטא באופן מפורש נגדי, באמירה פומבית בכנס חיפה למשפט ציבורי לפיה זה בעייתי ששר המשפטים לעומתי למערכת (ואולי הבעיה היא שהמערכת לעומתית לשר המשפטים? אולי זהו הסדר ההיררכי הנכון?).

 

"זהו גם השופט המכהן היחיד בבית המשפט העליון שנשא בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. במסגרת תפקידו, התבטא באופן חריף ואף פעל נגד יוזמתו של שר המשפטים (פרופסור פרידמן) להעמיק את המעורבות הממשלתית בבחירת פרקליט מדינה. טוב היה עושה השופט מזוז אם היה פוסל עצמו מלדון בסוגיה בה בעצם הכריע כבר מראש, בפומבי ובאופן ברור ומובהק (ומנוגד לחוק האמור)".

 

אוחנה אמר עוד: "טוב היה עושה השופט מזוז אם לא היה מתבטא בפומבי נגד שר המשפטים ומכהן, ומשעשה זאת - היה פוסל עצמו מלדון בעתירות נגדו. ולו לשם מראית פני הצדק. החלטתי לצאת למאבק משפטי. מאבק נגד החלטת בית המשפט העליון, מאבק נגד העותרים, מאבק נגד המניעה שיצר היועץ המשפטי לממשלה ומאבק בעד שלטון החוק (המפורש!), בעד הדמוקרטיה ובעד המשילות".

 

לסיכום דבריו ציין השר אוחנה כי שכר את שירותיו של עורך דין פרטי לצורך הפנייה לבית המשפט העליון. "כולי תקווה שדן אלדד יאבק על שמו הטוב שהוכתם על ידי היועץ המשפטי לממשלה על לא עוול בכפו, ויקבל על עצמו את הארכת התפקיד", אמר אוחנה. "אתן לו את כל הגיבוי הדרוש לשם כך. משפטית וציבורית".

Attorney General Avichai Mandelblit ()
היועץ המשפטי לממשלה מנדבליט. התבטא בחריפות נגד אלדד

 

עורך הדין יוסי בנקל, המייצג את העותרים נגד הארכת ממלא פרקליט המדינה, אמר בתגובה כי "מעניין להיווכח פעם נוספת, כי השר הזמני שמונה על ידי ראש ממשלת מעבר אשר לא מצא במשך חמישה ימים פנאי להשיב על פנייתנו המוקדמת, בחר בדרך של תעלול משפטי, שמטרתו ניסיון מקומם לזרוק בוץ על שופט בית המשפט העליון, כדי לזכות בנקודות אצל שולחיו, במקום להגיב לגופה של העתירה והתמיהות שמעשיו ומחדליו מעוררים".

 

אתמול אמור היה שר המשפטים אמיר אוחנה לפנות לנציבות שירות המדינה בבקשה להאריך את כהונתו של אלדד כממלא מקום למשך שלושה חודשים נוספים, בניגוד לעמדת היועמ"ש אביחי מנדלבליט. ב"ידיעות אחרונות" נחשף הבוקר כי לאוחנה נודע כי בימים האחרונים התנהלו מגעים שקטים בין לשכת היועץ לאלדד לגבי אפשרות פרישתו "בצורה מכובדת" של האחרון מהתפקיד. הנוסחה הייתה: חזור למשרתך המקורית כראש המחלקה לאכיפה כלכלית, ובמקביל תהיה "מחילה" על כל מה שאירע בחודשים האחרונים.

 

עוד נחשף ב"ידיעות אחרונות" כי בימים האחרונים התנהל מסע דילוגים בין מנדלבליט לאלדד במטרה להגיע להסכמה בין הצדדים. המתווך שלקח על עצמו את המשימה היה המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס אליקים רובינשטיין. לפני 20 שנה היה אלדד אחד מעוזריו הצעירים של רובינשטיין, שכיהן כיועץ המשפטי לממשלה, ומאז הוא שמר איתו על יחסים קרובים. מנדלבליט, אגב, הסכים לתיווך בעקבות הודעה של אלדד שלא נמצאו ממצאים פליליים חדשים בנוגע למעורבותו בפרשת הרפז.

 

משבר חסר תקדים

סוגיית המשך כהונתו של אלדד חוללה באחרונה משבר חסר תקדים בצמרת המערכת המשפטית. היועץ המשפטי לממשלה מנדלביט פנה השבוע לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ וביקש שלא להאריך את כהונתו של אלדד: "למרבה הצער, עמדתי המקורית שהוא איננו מתאים למלא תפקיד זה רק התחזקה לנוכח התנהלותו". עוד כתב כי בתקופה שבה עבדו יחד, "התגלו כשלים ערכיים, מקצועיים וניהוליים בעבודתו אשר לעמדתי אינם מותירים ספק באשר לכך שהוא אינו מתאים לכהן בתפקיד".

 

מנדלבליט הוסיף: "אלדד הסתיר ממני נושאים מקצועיים וארגוניים בהם עסק ופגישות שקיים עם שר המשפטים, וזאת על אף שהנחיתי אותו למסור לי עדכון מלא על נושאים אלה, בשים לב לחשיבות עצמאות התביעה הכללית ולמורכבות הקשר של ממלא מקום פרקליט מדינה עם הגורם הפוליטי אשר מחזיק בידיו את הכוח להאריך את תקופת מילוי המקום. למרות הנחיה זו, מסר לי עורך הדין אלדד דיווחים חלקיים, ולעיתים אף לא נכונים, כאשר נשאל מפורשות על נושאים שנדונו ביניהם".

 

אלדד לא נותר חייב וטען כי ביקש לבדוק חומרים בעניינו של מנדלבליט (הקשורים לפרשת הרפז): "הגיעה ללשכתי פנייה מעיתונאי, העוסקת בעניינו של אביחי מנדלבליט. כדי שאוכל להשיב לפנייה ביקשתי לבחון את החומר הקיים מהעבר בנושא זה בלשכת פרקליט המדינה. מהחומר עלתה לכאורה תמונה מדאיגה בכל הנוגע לטיפול בעניינו של מנדלבליט. בימים האחרונים עדכנתי את הגורמים הרלוונטיים בדבר כוונתי להעמיק חקר בנושא בטרם אשיב לפנייה". אלדד אף פנה למבקר המדינה מתניהו אנגלמן בבקשה שיחדש את הבדיקה בנוגע לחלקו של מנדלבליט בפרשת הרפז, אך בסביבת המבקר העריכו כי קלושים הסיכויים שבדיקה כזו תיפתח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, דוברות משרד המשפטים, שאול גולן
מזוז, אלדד ואוחנה
צילום: אוהד צויגנברג, דוברות משרד המשפטים, שאול גולן
מומלצים