שתף קטע נבחר

סיכום גל החום שיישבר מהיום: משך השרב היה נדיר לעונה

את ההקלה ירגישו תחילה במישור החוף. אחר הצהריים ייתכן גשם קל בדרום הנגב ובערבה. ממחר: המהפך האמיתי עם גשם מקומי שיתחזק ביום ראשון. השירות המטאורולוגי פרסם סיכום לגל החום: הטמפרטורות לא שברו את השיא, אך רצף ימי השרב נדיר. וזה היה המקום החם ביותר

גל החום הקיצוני עומד בפני סיום עם ירידה ניכרת במידות החום שתורגש היום (ו') בעיקר במישור החוף ובשפלה. מחברת מטאו-טק נמסר כי ההתקררות תלווה בעלייה בלחות. ממחר יתחיל לרדת גשם מקומי קל שיימשך ויתחזק ביום ראשון. השירות המטאורולוגי סיכם את גל החום: לא נשברו שיאי טמפרטורות אך משך השרב היה נדיר וכמעט לא זכור מתחילת המדידות.  

 

 

טיילת תל אביב (צילום: מושיק שמע)
חם פחות גם בטיילת תל אביב(צילום: מושיק שמע)

 

אפיק מתפתח מעל מזרח הים התיכון גורם לחדירת אוויר קריר. מידות החום החזויות היום והלילה: קריית שמונה 19-36, קצרין 16-33, צפת 16-32, טבריה 20-38, נצרת 18-32, חיפה 20-29, תל אביב 20-29, ירושלים 16-32, אשקלון 20-28, עין גדי 26-43, באר שבע 19-34, ערד 18-33, מצפה רמון 18-32, אילת 26-43.

 


 

בהרים ובפנים הארץ עדיין יהיה חם מהרגיל עד שרבי. אחר הצהריים ייתכן גשם קל בדרום הנגב ובערבה.

 

מחר, שבת, צפוי כאמור מהפך במזג האוויר עם ירידה נוספת במידות החום בכל האזורים שיהיו מעט נמוכות מהרגיל. ייעשה מעונן חלקית עד מעונן וייתכן גשם מקומי וקל. ינשבו רוחות ערות. הים יהיה גלי עד גבה גלים. גובה הגלים ינוע בין מטר לשני מטרים. 

 

 

ביום ראשון בבוקר יחל לרדת גשם בצפון הארץ, וייתכנו ממטרים מקומיים מלווים בסופות רעמים יחידות. במרכז הארץ יירד גשם מקומי. קיים חשש קל לשיטפונות בבקעת הירדן ובמדבר יהודה. בכל הארץ ינשבו רוחות ערות. תחול ירידה נוספת בטמפרטורות וייעשה קריר מהרגיל. בהרים ייעשה קר מהרגיל. ייתכנו משבי רוח בעוצמה של 70 קמ"ש לכל היותר. הים יהיה גבה גלים עד רוגש. גובה הגלים ינוע בין מטר וחצי לשלושה מטרים וחצי. ביום שני יהיה מעונן חלקית ותורגש עלייה קלה במידות החום. בבוקר ייתכן גשם קל בצפון הארץ.

 

השירות המטאורולוגי פרסם אתמול סיכום ראשוני של גל החום שאמנם לא שבר את השיאים מבחינת גובה הטמפרטורות, אולם משכו היה נדיר בעיקר ביחס לעונה. בשירות אומרים כי זיהו ששכיחות גלי החום התעצמה בשני העשורים האחרונים, "וסביר שלנוכח ההתחממות הגלובלית יהיה גידול במשכם ובעוצמתם כפי שהדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, באירוע הנוכחי".

 

בעשרת הימים האחרונים שררו טמפרטורות גבוהות מהרגיל. תנאים של שרב החלו לשרור בפנים הארץ ב-15-14 בחודש. במישור החוף החל השרב הכבד ב-16 בחודש. הטמפרטורות הגבוהות לוו ביובש רב עם לחות יחסית של 10% עד 20%. בחלק מהאזורים - מישור החוף השפלה, צפון הנגב, עמק יזרעאל - מדובר במספר שיא של ימי שרב רצופים גם ביחס לעונות אחרות בשנה.

ים המלח (צילום: רועי עידן )
שיא החום בים המלח(צילום: רועי עידן )

חוף הים בנתניה (צילום: עידו ארז)
חוף נתניה בגל השרב(צילום: עידו ארז)

עומס חום כבד בדרום הארץ (צילום: בראל אפרים)
שדה חמניות באזור אשכול (צילום: בראל אפרים)
 

בשירות המטאורולוגי אומרים כי קו החוף נהנה בחלק מהזמן מטמפרטורות נעימות יותר, בגלל השפעת הבריזה. בתקופה זו של השנה, שבה הים עדיין קר, הדבר גרם להורדה מהירה של הטמפרטורה. במישור החוף ובעמקים גם הלילות היו נוחים יחסית, לעומת אזורי ההרים שבהם גם הלילות היו חמים. בירושלים נמדדה במהלך הלילות בתקופה זו טמפרטורת מינימום של 28 מעלות.

 

בגל החום קיבלנו רצף ארוך של טמפרטורות מקסימום גבוהות: במישור החוף, בשפלה ובצפון הנגב רצף של חמישה עד שישה ימים עם יותר מ-40 מעלות, בעמקי המזרח רצף של שבוע עם טמפרטורות של יותר מ-42 ובהרים רצף של שבוע עד שמונה ימים עם יותר מ-35 מעלות.

 

"שרבים באביב הם שכיחים, אולם משכם קצר בדרך כלל, גם אם לעתים מקבלים בהם טמפרטורות מאוד גבוהות", נאמר בסיכום השירות המטאורולוגי. "רצפים של ימי שרב באביב יכולים לקרות, אולם הם קצרים יותר ו/או עם טמפרטורות פחות גבוהות. מתחילת המדידות בשנות ה-30 או ה-40 (ובמספר מצומצם של תחנות לפני כן), ניתן לציין מעט מאוד גלי חום בסדר גודל שמזכיר את גל החום הנוכחי".

 

טמפרטורות השיא בגל החום הנוכחי נרשמו בגלגל, 47.1 מעלות צלזיוס, ובבית הערבה, שם נמדדו 47 מעלות צלזיוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מושיק שמע
חם פחות בחוף תל אביב
צילום: מושיק שמע
מומלצים