שתף קטע נבחר

MAKO - הרובוט המתקדם בעולם לניתוחי החלפת מפרק בהתאמה אישית והחלמה מהירה ביותר

העתיד כבר כאן – הרובוט MAKO שעוזר למנתחים בהחלפת מפרק מאפשר לכם לחזור לשגרה במהירות וביעילות. מדובר על לא פחות מבשורה בתחום הרפואי-טכנולוגי בישראל: רובוט MAKO, הנחשב לכלי המתקדם בעולם לביצוע ניתוחי החלפת מפרק, הגיע לאחרונה לישראל ומתחיל לצבור פופולריות בקרב המטופלים. כעת, עשרות אלפי מטופלים העוברים ניתוחים מסוג זה בכל שנה, יכולים לבחור בניתוח בהתאמה אישית ודיוק מרבי, המבטיחים תוצאות מצוינות והחלמה יעילה. מה מייחד את הרובוט מול השיטה המסורתית? וכיצד תבחרו את המומחה שיעזור לכם לחזור לשגרה מהר ככל הניתן?

 

 

שחיקת סחוס במפרקים היא ההפרעה התפקודית הנפוצה ביותר בגיל הביניים והמבוגר (לרוב מגיל 50 ומעלה), ויכולה לגרום לפגיעה משמעותית באיכות חייהם של הסובלים ממנה. שחיקת הסחוסים נגרמת לרוב מניוון והעלמות הסחוס אך, יכולה להתפתח גם בשל טראומה, כמו לדוגמה שברים תוך מפרקיים אשר פוגעים ברקמה הסחוסית ומובילים לשינויים ניווניים מואצים, מחלות מטבוליות שונות ומחלות דלקתיות המובילות גם הן לפגיעה במפרקים.

 

בשלבים מוקדמים, יתבצע ניסיון לטיפול שמרני הכולל תרגילים לחיזוק השרירים האזוריים לשם הורדת העומס מהמפרק הפגום, טיפולי פיזיותרפיה וכד'. ניתן גם להשתמש במקבעים ומייצבים שונים שעשויים גם הם להקל על העומס המכאני אשר מופעל על המפרק. כדי למתן את הכאב ואת התהליך הדלקתי המתפתח באזור המפרק ניתן לבצע זריקות מקומיות, כמו הזרקות של חומצה היאלורונית או סטרואידים, או להשתמש בתרופות לשיכוך הדלקת והכאב.

 

כאשר השחיקה פוגעת ברוב הסחוס המפרקי, ונוצרת הפרעה משמעותית לאיכות חייו של המטופל, אזי נשקלות האופציות הניתוחיות של החלפת מפרק.

   (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

על פי ההערכות, אלפי ישראלים עוברים בכל שנה ניתוח להחלפת מפרק. אחרי עשרות שנים של ניתוחים מסורתיים, אשר גררו החלמה יחסית איטית וסיבוכים אפשריים, היום ניתן להגיד שהעתיד של התחום כבר כאן. רובוט ה-MAKO של חברת Stryker העולמית, הנמצא בשימוש בעולם מעל עשור והגיע לישראל לפני כשנה, הוא פלטפורמה טכנולוגית ייחודית, מדויקת ומתקדמת בסוגה בעולם. מחקרים קליניים רבים שבוצעו באוניברסיטאות מובילות בעולם הראו כי בעזרת תכנון מוקדם של הניתוח ברמת הדיוק הגבוהה ביותר, התאמה אישית מוחלטת על פי מבנה המפרק, וחיתוך מינימלי של הרקמות מסביב לאזור ניתוח, רובוט ה-MAKO מוביל למהפכה של ממש באיכות החיים של הישראלים שעברו ניתוחים מסוג זה.

 

כיצד עובד הרובוט המתקדם? מיהם המומחים אשר אימצו את השימוש ברובוט ומציעים את השירות המתקדם ביותר בישראל? ואיך תוכלו גם אתם להיות חלק מהעתיד וליהנות מאיכות חיים משופרת?

   (צילום: תומר שלום)
(צילום: תומר שלום)
 

לפני ניתוח - תכנון ממוחשב והדמיה מתקדמת

ניתוח החלפת מפרקים דורש דיוק מרבי על מנת להחזיר את המפרק למצבו הראשוני, ולאפשר החלמה ושיקום קלים יותר, עם פחות כאבים.

 

פרופ' מיכאל דרקסלר, מנהל המחלקה האורטופדית והמערך להחלפות מפרקים בבית החולים אסותא אשדוד ומומחה לניתוחים באמצעות רובוט ה-MAKO, אומר כי "באמצעות הדמיית תלת-ממד של המפרק ותכנון באמצעות מערכת ממוחשבת ייעודית Mako System, אני יכול לבחור ולהתאים את גודל המשתל באופן אנטומי מלא, לתכנן מראש את המיקום והזווית האופטימלית על גבי ההדמיה, ולתכנן את זוויות חיתוך העצם שיבטיח טווחי התנועה מלאים של המפרק".

 

בשלב ראשון, לאחר בדיקה גופנית, בדיקות הדמיה והחלטה על הצורך בניתוח החלפת מפרק, מבוצע צילום CT של המפרק הפגוע שמוזן אל תכנת מחשב Mako System המייצרת הדמיה תלת ממד ספציפית עבור המפרק, ובעזרתה מבצע המנתח את התכנון הניתוחי. התכנון המקדים מאפשר למנתח לקבל תמונה מלאה ומדויקת של מצב המפרק ולתכנן את מהלך הניתוח בלי לבצע כל חתך, לרבות סוג וגודל המשתל שיוכנס, כמות העצם שתוסר ואיזון הרצועות שסובבות את המפרק. אומר פרופ' דרקסלר.

   (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

במהלך הניתוח - ביצוע מדויק ופגיעה מינימלית ברקמות

הניתוח מתבצע תחת הרדמה של חצי גוף בלבד. במהלך הניתוח, לאחר חשיפת המפרק, יוצבו קולטנים בשני צדדיו שמספקים תמונה תוך מפרקית מלאה. התכנה הממוחשבת תשווה בין מצב המפרק לבין התכנון הניתוחי ובעזרת הזרוע הרובוטית MAKO מבצע המנתח חיתוכים מדויקים של המפרק והחדרה של המפרק המלאכותי.

 

השימוש בזרוע רובוטית, הפועלת על אותה מערכת בה נעשה התכנון, מבטיח ביצוע מדויק ותוצאות ניתוחיות בדיוק המרבי ביותר.

 

רובוט ה-MAKO מאפשר איזון אופטימלי של טווח תנועת המפרק ורצועת המפרק, חיתוך מינימלי בצורה בטוחה ומדויקת, ושמירה על הרקמות שמסביב למפרק. המשתל הנמצא בשימוש בניתוחים של רובוט ה-MAKO הוא משתל ייעודי מבית Stryker, מהמתקדמים בעולם.

 

"הייחודיות הגדולה של הרובוט היא שמערכת הניווט המתקדמת של הרובוט 'רואה' את הברך, בעזרת מערכת ניווט מתקדמת, מערכות דינאמיות לאיזון המפרק וטכנולוגיה המאפשרת חיתוך מדויק של העצם כפי שתוכנן מראש, ועצירה אוטומטית מיידית כאשר יוצאים מגבולות חיתוך", אומר פרופ' דרקסלר. "הדיוק המרבי הזה ייחודי רק לרובוט ומאפשר לי להגיע לאיזון אנטומי מושלם של המפרק".

 

ברובוט MAKO קיימת טכנולוגיה הנקראת Haptic boundaries, המאפשרת למנתח לקבל פידבק תחושתי, ויזואלי וקולי, המונע ממנו את הפגיעה בעצם או ברקמות רכות דוגמת שרירים, גידים, עצבים וכלי דם סביב המפרק. 

   (צילום: תומר שלום)
(צילום: תומר שלום)

 

אחרי הניתוח - חזרה מהירה יותר לשגרה, כאבים פחותים, תפקוד אנטומי משופר ושרידות לאורך זמן רב יותר

לרוב, ניתוח החלפת המפרק אורך כשעה ולאחריו המטופל יישאר באשפוז למשך לילה אחד. מספר שעות לאחר סיום הניתוח המטופל מוקם ממיטתו וצועד. אם לא התפתחו כל סיבוכים הוא ישוחרר לביתו ביום שלמחרת הניתוח.

 

בעקבות הדיוק הרב בניתוח עצמו, מטופל שעבר ניתוח עם רובוט ה-MAKO יכול לקום ולהפעיל את המפרק החדש מספר שעות מועט לאחר הניתוח. הכאבים כתוצאה מהניתוח פחותים לעומת השיטה המסורתית, "ומשום שהשרירים, הגידים והרצועות לא נהרסו, השיקום מהיר ויעיל יותר", אומר פרופ' דרקסלר.

 

ההתאמה האנטומית המושלמת של השתל לכל מטופל משפרת את התפקוד של המפרק לאחר הניתוח, ואת השרידות שלו לאורך הזמן.

 

אחרי עשרות אלפי ניתוחים ברחבי העולם, העתיד מגיע גם לישראל

ברחבי העולם בוצעו עד היום למעלה מ-350,000 ניתוחים בעזרת רובוט ה-MAKO, אשר הראו תוצאות קליניות מעולות וחזרה מהירה יותר לפעילות בהשוואה לשיטות המסורתיות. הרובוט, של חברת Stryker העולמית, מיובא על ידי א.מ.י טכנולוגיות, המייבאת ציוד רפואי של החברות המובילות בעולם.

 

פרופ' דרקסלר הוא אחד מהחלוצים של השימוש ברובוט ה-MAKO בישראל, לאחר שהחליט לאמץ את השיטה ולקדם את העתיד של התחום בשוק המקומי.

 

לסיכום, רובוט MAKO מאפשר למנתח לבצע ניתוח מדויק יותר, מאוזן יותר ואנטומי עם פגיעה מינימלית ברקמות סביב המפרק. למרות שמדובר בפעולה המתבצעת בעזרת זרוע רובוטית, בסופו של דבר המנתח הוא זה שאחראי על התכנון הניתוחי ועל הניתוח עצמו ולכן, חשוב לבחור ברופא מיומן בעל ניסיון בביצוע הניתוחים הרובוטיים.

 

פרופ' דרקסלר מנהל המחלקה האורטופדית והמערך להחלפת מפרקים בבית החולים אסותא אשדוד, ופרופ' חבר קליני בחוג לאורטופדיה באוניברסיטת בן גוריון.

 

"אין ספק שרובוט ה-MAKO העתיד של עולם החלפות המפרק", אומר פרופ' דרקסלר. "התחום הזה מתפתח לכיוון רובוטיקה. וכעת גם הישראלים מוזמנים להיות חלק מהעתיד הזה".

 

לפרטים על ניתוח החלפת מפרק בהתאמה אישית, דיוק מקסימלי וחזרה מהירה לשגרה, היכנסו 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים