שתף קטע נבחר

"למה רצחתם את בני?". ביישובים הערביים רוצים מחאה

זינאת נאטור, אמו של אדהם שנרצח בשבוע החולף זעקה בהפגנה בכפר יאסיף: "קטפו את הפרח שלי". אביו של מוחמד ותד שנרצח סיפר כי בנו היה על סף סיום לימודי המשפטים. מאות מחו אתמול בכפר יאסיף

 

 

 

שלושה ימים לאחר רצח אדהם נאטור (20) שנורה למוות לאחר ויכוח על סכום לא גדול של כסף, אתמול הפגינו מאות בכפר יאסיף. אמו, זינאת נאטור, זעקה: "למה רצחתם את בני שאותו גידלתי במשך 20 שנה? באיזו זכות לקחתם את חייו? בני נרצח לא רחוק מהמשטרה". ביישובים הערביים דורשים לפתוח במאבק ציבורי נרחב על רקע התגברות האלימות ומקרי הפשיעה.

 

כינוס חירום בעקבות מעשי הרצח בחברה הערבית: "חייבים פיתרון"

 

אמו של אדהם אמרה כי ישראל היא "מדינה גזענית שלא עושה דבר לשמור על חיינו. אני אישית הכנסתי את בני לתוך ארון מתים, במקום להחזיק אותו חי ושמח. קטפו ממני את הפרח שלי".

אמו של אדהם נאטור שנורה למוות בהפגנה בכפר יאסיף ()
אמו של אדהם נאטור שנורה למוות, בהפגנה בכפר יאסיף
 

 

חבר הכנסת אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת), שהשתתף בהפגנה, אמר: "זעקת אמו של אדהם צריכה להדהד ולהגיע לאוזניים האטומות של השלטונות, שלא עושים די להפסיק את רצח בנינו.

אמו של אדהם נאטור שנורה למוות בהפגנה בכפר יאסיף ()

הפגנה בכפר יאסיף על הרצח במגזר הערבי ()
 

"לא נסכים להתייחס לצעירים שמקפחים את חייהם כאל מספרים. הגענו להרוג ה-43 מתחילת השנה. מכאן, מכפר יאסיף, נגיד בקול חד וברור: לא יהיה שקט וביטחון בתל אביב כאשר אין שקט וביטחון ביישובים הערביים. אם צריך נשתק ונסגור את המדינה".

 

מוחמד ותד (22) נרצח לפני ארבעה ימים בבאקה אל-גרבייה ויום לאחר הירצחו נורה למוות גם בן דודו, מאלק אבו פול (24).

 

"בני למד משפטים והיה לקראת סיום לימודיו", סיפר אביו של מוחמד, ראאד ותד, "הוא היה אדם מכובד, ובקשר טוב עם כולם. לא הרגשנו שהוא מאוים. נכון שהיה לו סכסוך עם מישהו, אבל לא עד כדי רצח. לכן בשלב זה אנחנו לא יודעים מי רצח אותו ולמה".

 

לדברי ותד, "באותו יום, בני היה אצל בן דודו בעיר באקה אל-גרבייה. הוא יצא לעשן סיגריה והלך להסתובב קצת ברגל. פתאום הגיעו אליו אנשים, דקרו אותו ונמלטו מהזירה. הוא נלקח לבית החולים ואחרי שעה קיבלנו את הבשורה הקשה שהוא מת.

ותד שנרצח בג'ת ובן דוד מאלק אבו פול שנרצח יום אחריו ()
מוחמד ותד שנרצח בג'ת, ובן דודו מאלק אבו פול שנרצח יום אחריו

ראאד ותד אביו של מוחמד ותד שנרצח בג'ת ()
ראאד ותד, אביו של מוחמד ותד שנרצח
 

"לפני שהוא נרצח דיברתי איתו בטלפון כדי לבדוק אם הכול בסדר ואם הוא צריך משהו. הוא אמר לי: 'הכול בסדר אצלי, אבא, תשמור על עצמך'".

 

האב הוסיף: "לפני רצח בני ישבתי בבית קפה עם קרוב משפחתי. כשהיינו שם נרצח אדהם נאטור מכפר יאסיף. אמרתי באותו רגע: 'מה עשה בחור בן 20 בכדי שירצחו אותו?'. אחרי שלוש שעות נרצח גם בני. קשה לי לתאר את הכאב שלנו בפנים. אני מקווה שלא יהיו עוד רציחות".

 

"מרגישים מופקרים לארגוני הפשע"

חבר מועצת ג'ת שבמשולש, מוחמד בדראן, התייחס לרצף האירועים הקשים: "צר לנו על שני מקרי הרצח, זה כואב מאוד. מכובדים וגורמים במועצה המקומית מנסים להרגיע את הרוחות. אני מקווה שהאווירה המתוחה תיעלם, ושהשקט יחזור לכפר שלנו".

הפגנה בכפר יאסיף על הרצח במגזר הערבי ()
ההפגנה בכפר יאסיף

מוחמד בדראן פעיל חברתי וחבר מועצת ג'ת ()
מוחמד בדראן חבר מועצת ג'ת
 

בדראן הוסיף כי "על המשטרה לעשות את תפקידה בחברה הערבית - אנחנו מרגישים מופקרים לארגוני הפשע, לעבריינות ולאלימות. אני כתושב לא חש בביטחון כשאני מסתובב בשעות הלילה.

 

"האזרחים הערבים משלמים את חובם למדינה, ועל המדינה להעניק את הביטחון לאזרחים הערבים. גם עלינו מוטלת אחריות כחברה לחנך את הילדים בצורה נכונה ולדעת איפה הם מסתובבים, וגם בתי הספר צריכים להגביר את המודעות בעניין".

 

מהמשטרה נמסר כי "חוקרי היחידה המרחבית ללחימה בפשיעה ממשיכים בחקירת הרצח, תוך השקעת מאמצים ומשאבים רבים במטרה להגיע לחקר האמת ומיצוי הדין עם הרוצחים.

 

"עם זאת, המאבק באלימות במגזר אינו נחלת המשטרה לבדה, ורק שינוי שורשי עמוק שיבוא מתוך החברה הערבית בישראל בחינוך, בתרבות, בשיתוף הפעולה עם המשטרה, בהוקעת נורמות פסולות ובפעולות אקטיביות של ההנהגה - יובילו לשינוי המיוחל".

 

 

להלן הכתבה בערבית:

عائلة وتد من جت المثلث: لقد استغربنا من جريمة مقتل الشاب من كفر ياسيف وبعد ساعات وصلنا خبر مقتل ابننا محمد

 

من حسن شعلان

 

 

المجتمع العربي يطالبون بنضال جماهيري كبير لمحاربة الجريمة والعنف اليومي الذي يحصد ارواح ويصيب اشخاص، ويهدد حياة الكثيرون بالخطر. هناك اصوات نادت بإغلاق الشوارع واطلاق صرخة مدوية وغضب بسبب انتشار السلاح الذي يصوبونه في وجه البشر.

 

 

عائلة وتد من جت المثلث ما زالت لا تستوعب مقتل ابنهم محمد وتد (22 عام) الذي قتل قبل ثلاث ايام طعناً حتى الموت، وفي اليوم الثاني قتل ابن عمته مالك ابو فول (24 عام) رمياً بالرصاص.

 

رائد وتد والد الضحية محمد قرر اليوم الخروج والحديث عن جريمة مقتل بنه حيث قال:" ابني يدرس موضوع المحاماة وكان على وشك الإنهاء. ابني انسان جيد وعلاقته طيبة مع الأخرين، ولم نشعر بأنه كان مهدداً، صحيح انه كان على خلاف مع شخص معين، لكن لا ان يصل الى درجة القتل، وفي هذه المرحلة لا نعرف اي تفاصيل عن القتل واسبابه، ولم نتوقع هذه الجريمة".

 

واضاف الأب:" في نفس اليوم ابني تواجد عند ابن عمته في باقة الغربية، وفي ساعات الليل خرج لتدخين سيجارة، وتجول مشياً، وفي تلك الأثناء حضر اشخاص بسيارة وقتلوه طعناً، وقد تم نقله الى مستشفى هيلل يافة، وهناك تلقينا نبأ وفاته. قبل وقوع الجريمة تحدثت مع ابني محمد وقلت له "اردت فقط الإطمئنان عليك اذا كنت بحاجة لأي غرض"، وقال لي "الأمور على ما يرام، وحافظ على نفسك". بعد ان اغلقت الهاتف جلست مع قريب لي في المقهى، وكنت انظر الى جريمة مقتل الشاب ادهم ناطور من كفر ياسيف، وقلت لقريبي "ماذا فعل هذا الشاب الصغير كي يقتلون في هذا الجيل"، وبعد ساعات قتلوا ابني في بداية عمره".

 

وواصل الإب حديثه:"اتوجه برسالة لجميع الشبان بان يحافظوا على انفسهم، وانهاء الخلافات بطرق الحوار وليس بالعنف. انا شخصيا يصعب علي وصف حجم الإلم الذي نعيشه، وامل بان تنتهي هذه الجرائم التي تخطف منا اغلى ما نملك".

 

 

عضو المجلس المحلي في جت المثلث الناشط محمد بدران قال:"يؤسفنا فقدان شابين من قريتنا جت المثلث في جريمتي قتل بالأيام الأخيرة، اذ ان هذا الأمر مؤلم للغاية. من هنا اود ان اقول بان وجهاء من القرية وممثلين من السلطة المحلية يبذلون كل ما بوسعهم لتهدئة الأجواء المتوترة، وامل ان تنتهي ليعود الينا الأمن والأمان والهدوء".

 

واردف قائلاً:" على الشرطة ان تقوم بواجبها الصحيح في المجتمع العربي لمحاربة الجريمة، لأننا نشعر بالإهمال وعدم الإهتمام، في ظل انتشار منظمات الإجرام والعنف، فأنا كمواطن اشعر بعدم الأمان عندما اخرج في ساعات الليل، فجميع السكان العرب يؤدون واجباتهم اتجاه الدولة، لكن في المقابل يجب ان يحصلوا على الأمن والأمان، ايضا علينا نحن كأهالي مسؤولية كبيرة في التربية وعلى المدارس ان تهتم في نشر الوعي والإرشاد بشكل اوسع على امل ان تتقلص الظاهرة".

 

في المقابل اقيمت اليوم مظاهرة في كفر ياسيف احتجاجاً على ظاهرة العنف ومقتل الشاب ادهم ناطور قبل ايام قليلة، والذي يقال بانه خلفية القتل هي خلال على مبلغ مالي بسيط جداً.

 

زينات ناطور والدة المرحوم انفجرت في المظاهرة وقالت:" لماذا قتلتم ابني الذي ربيته مدة 20 عام. باي حق تخطفون زهرة حياتي. ابني قتل بالقرب من رجال الشرطة، لكن مع الأسف الشديد هذه دولة عنصرية ولا تقوم بأي خطوة لمحاربة الجريمة والمحافظة على حياتنا. انا بنفسي قمت بوضع ابني في التابوت، بدلاً من ان ارفعه على كتفي وهو عريس".

 

 

عضو الكنيست اسامة السعدي الذي شارك في المظاهرة قال:" صرخة والدة الضحية ادهم يجب ان تصل الى اذان المسؤولين في الحكومة الذين لا يقومون بواجبهم من اجل وقف الجريمة، فدمنا ليس رخيصاً الى هذا الحد كي يتعاملون معنا بهذا الأسلوب والأرقام، حيث وصل عدد الضحايا منذ بداية العام الى 43 ضحية، ومن هنا نقول اذا لم نشاهد اي حلول فلن نقف مكتوفي الأيدي وسنغلق الدولة".


פורסם לראשונה 20/06/2020 23:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים